wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dodatek węglowy we Wrocławiu. Ruszyła wypłata pieniędzy. Ponad 16 mln zł dla mieszkańców

Bartosz Moch,
Na zdjęciu węgiel. Kiedy wypłata pieniędzy za dodatek węglowy? Ile wniosków złożono? Freepik
Na zdjęciu węgiel. Kiedy wypłata pieniędzy za dodatek węglowy? Ile wniosków złożono?

Dodatek węglowy. Od piątku, 23 września wypłacana jest pierwsza pula pieniędzy. To 3 tys. zł na jedno gospodarstwo domowe dla osób, dla których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest węgiel. Wnioski można składać jeszcze do 30 listopada. A ile osób już złożyło wnioski o dodatek węglowy we Wrocławiu? Sprawdźcie!

Reklama

Wnioski o dodatek węglowy we Wrocławiu obsługuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Termin na ich składanie upływa z końcem listopada.

Wypłata dodatku węglowego we Wrocławiu trwa od 23 września

W trzecim tygodniu września informowaliśmy, że w stolicy Dolnego Śląska nie został jeszcze wypłacony ani jeden dodatek węglowy, ponieważ samorządy wciąż nie otrzymały obiecanych pieniędzy na jego realizację. Sytuacja zmieniła się w piątek, 23 września. Jak informują przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, wypłaty ruszyły i do wtorku, 27 września do mieszkańców trafiła już niemal cała pula środków.

Od piątku wypłacamy dodatek węglowy, do wtorku jest to już kwota 15 mln złotych. Środki, które otrzymaliśmy pozwolą nam obsłużyć 5500 wniosków. Wypłaty zakończą się lada dzień i w październiku będziemy wnioskować o kolejną transzę. Wnioski bowiem cały czas spływają, mamy ich jeszcze 2000. Te i kolejne będziemy mogli jednak realizować najwcześniej w październiku
Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń z wrocławskiego MOPS-u

Dodatki są wypłacane w kolejności wpływu wniosków.

Ile wniosków o dodatek węglowy złożono we Wrocławiu?

Do tej pory (20 września 2022 r. – przyp. red.) w stolicy Dolnego Śląska złożonych zostało ok. 7500 wniosków o dodatek węglowy, z czego ok. 5500 jest już rozpatrzonych pozytywnie.

– Dlatego 13 września zawnioskowaliśmy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o kwotę ok. 16,5 mln złotych. Tyle potrzebowaliśmy, żeby wypłacić środki wszystkim mieszkańcom, których wnioski zostały już rozpatrzone pozytywnie – dodaje Natalia Siekierka.

Dodatek węglowy – najnowsze zmiany w przepisach

W ostatnich dniach rząd wprowadził zmiany w ustawie o dodatku węglowym. Na jeden adres zamieszkania ma być wypłacany wyłącznie jeden dodatek. Jeśli więc pod danym adresem mieszkają dwie rodziny czy dwie osoby, ale gospodarujące osobno, to tylko jedna z nich otrzyma dodatek. 3 000 zł zostanie przyznane temu, kto pierwszy złożył wniosek.

Wydłużeniu uległ także czas na rozpatrzenie wniosku - z 30 do 60 dni.

Dodatek węglowy – gdzie można składać wnioski we Wrocławiu?

Główny punkt przyjęć wniosków o dodatek węglowy dla mieszkańców Wrocławia znajduje się przy ulicy: Namysłowskiej 8 w Centrum Biznesu GRAFIT, Dział Świadczeń, Biuro Obsługi Klienta (parter) i jest czynny w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w godzinach 7.30 – 15.00, natomiast w czwartek w godzinach 7.30 - 16.30.

Dodatkowo w mieście funkcjonuje 12 specjalnych punktów, w których można składać wnioski o dodatek węglowy. Czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.00:

Wniosek o wypłatę dodatku można złożyć na piśmie lub drogą elektroniczną, czyli przez system ePUAP.

Dodatek węglowy – komu przysługuje?

Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł przysługuje jednorazowo na gospodarstwo domowe. Co ważne - wniosek o dodatek węglowy powinna złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa.

Dodatek przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy spełnione są łącznie dwa warunki:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl