wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie we Wrocławiu
  4. We Wrocławiu powstaną trzy centra medycyny cyfrowej. W całej Polsce będzie ich aż 18

Powstanie we Wrocławiu regionalnych centrów medycyny cyfrowej umożliwi bezpieczne wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów do celów badawczych. We Wrocławiu tworzyć je będą osobno Uniwersytet Medyczny, 4. Wojskowy Szpital Kliniczny i Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Reklama

Agencja Badań Medycznych (państwowa instytucja odpowiedzialna za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu) ogłosiła wyniki konkursu na utworzenie regionalnych centrów medycyny cyfrowej (RCMC). Ich powstanie ma przyczynić się do:

  • zwiększenia liczby badań naukowych ze szczególnym uwzględnianiem badań klinicznych;
  • stworzenia korzystnych warunków do rozwoju innowacyjnych technologii, np. leków;
  • poprawy skuteczność leczenia pacjentów i ich dostępu do innowacyjnych terapii;
  • zwiększenia udziału polskich naukowców w rozwoju nauk medycznych;
  • rozwoju rozwiązań IT, np. uczenie maszynowe, pozwalających na analizę danych medycznych.

Na Dolnym Śląsku powstaną trzy RCMC. W sumie na ten cel nasz region otrzymał ponad 87 milionów złotych.

4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ

Na utworzenie i rozwój CMC szpital otrzymał prawie 30 milionów złotych (dokładnie 29 989 575 zł). Aby stworzyć CMC, nawiązał współpracę z Politechniką Wrocławską, Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz PORT.

Projekt będzie realizowany w obszarze chorób cywilizacyjnych, czyli chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, otyłości i nowotworów. W ramach CMC zbierane będą dane zarówno kliniczne, jak i genetyczne, co umożliwi rozwój medycyny spersonalizowanej, czyli dopasowanej do konkretnego pacjenta, jego genotypu, stylu życia i środowiska, a którym żyje. 

– Prace nad tworzeniem i rozwojem zintegrowanego systemu do analizy i zarządzania pozyskanymi danymi ruszą już w tym miesiącu. Zgodnie z harmonogramem mają się zakończyć do 2028 roku, ale pierwsze efekty naszej pracy widoczne już w trzecim kwartale 2024 roku – dr hab. Kuba Ptaszkowski, który prowadzi projekt powstania Centrum Medycyny Cyfrowej w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii 

Na CMC centrum otrzymało nieco ponad 29,5 miliona złotych (dokładnie 29 501 115 zł). Placówka przy tworzeniu CMC będzie współpracowała z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, szpitalami podległymi samorządowi wojewódzkiemu, Politechniką Wrocławską i Ośrodkiem Przetwarzania Informacji Państwowym Instytutem Badawczym;

– Nasza jednostka będzie nosiła nazwę Onkologiczne Specjalistyczne Centrum Medycyny Cyfrowej. Rozpoczęcie pracy, początkowo w ograniczonym zakresie, planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku – mówi Marek Kowalski, który prowadzi projekt powstania Centrum Medycyny Cyfrowej przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Zgodnie z naszą specyfiką skupimy się na analizie danych dotyczących chorób onkologicznych z zastosowaniem algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Zastosowane narzędzia znajdą odzwierciedlenie w prewencji, diagnostyce i terapii chorób onkologicznych.
Marek Kowalski

Regionalne centra medycyny cyfrowej umożliwią też bezpośrednią analizę danych uzyskanych z próbek biologicznych pochodzących od uczestników badań klinicznych. A to przełoży się na poprawę skuteczności leczenia pacjentów i ich dostępu do innowacyjnych terapii, co w efekcie pozwoli zaspokoić potrzeby zdrowotne pacjentów.

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich 

Uczelnia na powstanie i rozwój CMC otrzymał niemal 28 milionów złotych (dokładnie 27 775 128 zł). W ramach konsorcjum będzie współpracował z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

O planowanym CMC pisaliśmy w tekście „We Wrocławiu zaczyna się cyfrowa era medycyny. Powstanie Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama