Agencja Badań Medycznych (państwowa instytucja odpowiedzialna za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu) ogłosiła wyniki konkursu na utworzenie regionalnych centrów medycyny cyfrowej (RCMC). Ich powstanie ma przyczynić się do:
- zwiększenia liczby badań naukowych ze szczególnym uwzględnianiem badań klinicznych;
- stworzenia korzystnych warunków do rozwoju innowacyjnych technologii, np. leków;
- poprawy skuteczność leczenia pacjentów i ich dostępu do innowacyjnych terapii;
- zwiększenia udziału polskich naukowców w rozwoju nauk medycznych;
- rozwoju rozwiązań IT, np. uczenie maszynowe, pozwalających na analizę danych medycznych.
Na Dolnym Śląsku powstaną trzy RCMC. W sumie na ten cel nasz region otrzymał ponad 87 milionów złotych.
4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
Na utworzenie i rozwój CMC szpital otrzymał prawie 30 milionów złotych (dokładnie 29 989 575 zł). Aby stworzyć CMC, nawiązał współpracę z Politechniką Wrocławską, Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz – PORT.
Projekt będzie realizowany w obszarze chorób cywilizacyjnych, czyli chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, otyłości i nowotworów. W ramach CMC zbierane będą dane zarówno kliniczne, jak i genetyczne, co umożliwi rozwój medycyny spersonalizowanej, czyli dopasowanej do konkretnego pacjenta, jego genotypu, stylu życia i środowiska, a którym żyje.
– Prace nad tworzeniem i rozwojem zintegrowanego systemu do analizy i zarządzania pozyskanymi danymi ruszą już w tym miesiącu. Zgodnie z harmonogramem mają się zakończyć do 2028 roku, ale pierwsze efekty naszej pracy widoczne już w trzecim kwartale 2024 roku – dr hab. Kuba Ptaszkowski, który prowadzi projekt powstania Centrum Medycyny Cyfrowej w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym.
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
Na CMC centrum otrzymało nieco ponad 29,5 miliona złotych (dokładnie 29 501 115 zł). Placówka przy tworzeniu CMC będzie współpracowała z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, szpitalami podległymi samorządowi wojewódzkiemu, Politechniką Wrocławską i Ośrodkiem Przetwarzania Informacji Państwowym Instytutem Badawczym;
– Nasza jednostka będzie nosiła nazwę Onkologiczne Specjalistyczne Centrum Medycyny Cyfrowej. Rozpoczęcie pracy, początkowo w ograniczonym zakresie, planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku – mówi Marek Kowalski, który prowadzi projekt powstania Centrum Medycyny Cyfrowej przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.
Zgodnie z naszą specyfiką skupimy się na analizie danych dotyczących chorób onkologicznych z zastosowaniem algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Zastosowane narzędzia znajdą odzwierciedlenie w prewencji, diagnostyce i terapii chorób onkologicznych.Marek Kowalski
Regionalne centra medycyny cyfrowej umożliwią też bezpośrednią analizę danych uzyskanych z próbek biologicznych pochodzących od uczestników badań klinicznych. A to przełoży się na poprawę skuteczności leczenia pacjentów i ich dostępu do innowacyjnych terapii, co w efekcie pozwoli zaspokoić potrzeby zdrowotne pacjentów.
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich
Uczelnia na powstanie i rozwój CMC otrzymał niemal 28 milionów złotych (dokładnie 27 775 128 zł). W ramach konsorcjum będzie współpracował z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.
O planowanym CMC pisaliśmy w tekście „We Wrocławiu zaczyna się cyfrowa era medycyny. Powstanie Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej”.