4. Klubokawiarnia Barbara została wyposażona w komfortkę. Co to takiego?
Komfortka w klubokawiarni Barbara, w kółeczku neon Barbara WIK
Komfortka w klubokawiarni Barbara, w kółeczku neon Barbara

Komfortka, która pojawiła się w klubokawiarni Barbara (ul. Świdnicka 8b) prowadzonej przez Wrocławski Instytut Kultury, to pomieszczenie, w którym osoby z niepełnosprawnościami mogą w godny i komfortowy sposób zostać przewinięte i przebrane. Instalując ją w swojej siedzibie, WIK stał się pierwszą dolnośląską instytucją kulturalną dołączającą do ogólnopolskiej akcji społecznej „Przewijamy Polskę”.

Na komfortkę składa się wygodne, dość duże pomieszczenie wyposażone w sanitariaty, przymocowana do ściany leżanka o odpowiedniej wysokości i szerokości, na której można przewinąć i przebrać dorosłą osobę, podnośnik sterowany pilotem, dzięki którym można przenieść ją z leżanki na sedes i z powrotem.

Powiększ obraz: Klubokawiarnia Barbara została wyposażona w komfortkę - miejsce, w którym w godnych warunkach można przewinąć dorosłą osobę z niepełnosprawnościami fot. Tomasz Hołod

Z komfortki w Barbarze można korzystać codziennie w godzinach pracy klubokawiarni, a więc od godz. 8 do godz. 20.

Takie miejsca sprawiają, że osobom niepełnosprawnym łatwiej uczestniczyć w życiu miasta

Po co to wszystko?

Każdego dnia w całej Polsce 150  tys. dorosłych osób ze względu na niepełnosprawność lub chorobę wymaga zmiany pieluchy lub cewnikowania. W cywilizowanym kraju nie może być tak, że są przez to zamknięte w czterech ścianach własnego domu. W miejscach publicznych powinny pomieszczenia, które pozwalają w komfortowych warunkach dokonać wszystkich niezbędnych zabiegów, dlatego bardzo się cieszę się, że Wrocławski Instytut Kultury dołączył do ogólnopolskiej inicjatywy społecznej „Przewijamy Polskę”  i stworzył w Barbarze taką przestrzeń.
Wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński

Powiększ obraz: Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia fot. Tomasz Hołod
Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia

Takich miejsc jak komfortka w Barbarze jest na razie w Polsce niewiele: mniej niż sto (dla porównania: w Wielkiej Brytanii jest ich już 1400). Zapoczątkowana w 2021 roku akcja  „Przewijamy Polskę” ma to zmienić.

W Barbarze są także inne ułatwienia

W klubokawiarni Barbara są także inne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na przełomie 2022 i 2023 roku realizowany był tam cykl zajęć włączających dzieci ze szczególnymi potrzebami – młodzi odbiorcy mogli skorzystać ze spotkań realizowanych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy czy audiodeskrypcją.

Współpraca z PFRON umożliwiła też wprowadzenie rozwiązań usprawniających korzystanie z przestrzeni przy Świdnickiej.

Do obecnych od rewitalizacji Barbary w roku 2015 roku ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi w ostatnich miesiącach dodano zostały elementy mające uprościć korzystanie z obiektu osobom niewidomym i niedowidzącym (tyflomapy, system dźwiękowy TOTUPOINT, elementy wizualne ułatwiające nawigację) oraz niedosłyszącym (pętla indukcyjna).
Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury

Powiększ obraz: Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia fot. Tomasz Hołod