Na komfortkę składa się wygodne, dość duże pomieszczenie wyposażone w sanitariaty, przymocowana do ściany leżanka o odpowiedniej wysokości i szerokości, na której można przewinąć i przebrać dorosłą osobę, podnośnik sterowany pilotem, dzięki którym można przenieść ją z leżanki na sedes i z powrotem.
Z komfortki w Barbarze można korzystać codziennie w godzinach pracy klubokawiarni, a więc od godz. 8 do godz. 20.
Takie miejsca sprawiają, że osobom niepełnosprawnym łatwiej uczestniczyć w życiu miasta
Po co to wszystko?
Każdego dnia w całej Polsce 150 tys. dorosłych osób ze względu na niepełnosprawność lub chorobę wymaga zmiany pieluchy lub cewnikowania. W cywilizowanym kraju nie może być tak, że są przez to zamknięte w czterech ścianach własnego domu. W miejscach publicznych powinny pomieszczenia, które pozwalają w komfortowych warunkach dokonać wszystkich niezbędnych zabiegów, dlatego bardzo się cieszę się, że Wrocławski Instytut Kultury dołączył do ogólnopolskiej inicjatywy społecznej „Przewijamy Polskę” i stworzył w Barbarze taką przestrzeń.Wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński
Takich miejsc jak komfortka w Barbarze jest na razie w Polsce niewiele: mniej niż sto (dla porównania: w Wielkiej Brytanii jest ich już 1400). Zapoczątkowana w 2021 roku akcja „Przewijamy Polskę” ma to zmienić.
W Barbarze są także inne ułatwienia
W klubokawiarni Barbara są także inne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami.
Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na przełomie 2022 i 2023 roku realizowany był tam cykl zajęć włączających dzieci ze szczególnymi potrzebami – młodzi odbiorcy mogli skorzystać ze spotkań realizowanych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy czy audiodeskrypcją.
Współpraca z PFRON umożliwiła też wprowadzenie rozwiązań usprawniających korzystanie z przestrzeni przy Świdnickiej.
Do obecnych od rewitalizacji Barbary w roku 2015 roku ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi w ostatnich miesiącach dodano zostały elementy mające uprościć korzystanie z obiektu osobom niewidomym i niedowidzącym (tyflomapy, system dźwiękowy TOTUPOINT, elementy wizualne ułatwiające nawigację) oraz niedosłyszącym (pętla indukcyjna).Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury