wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie
  4. Uniwersytet Medyczny rozpoczyna cyfrową erę
Kliknij, aby powiększyć
Laboratorium z niebieskim światłem, przy stole siedzi kobieta w ubraniu ochronnym, w dłoni trzyma próbówkę  Tomasz Modrzejewski/UMed
Laboratorium z niebieskim światłem, przy stole siedzi kobieta w ubraniu ochronnym, w dłoni trzyma próbówkę

Będą zbierali dane o pacjentach cierpiących na choroby rzadkie i układu krążenia, wskażą punkty wspólne i na tej podstawie ustalą właściwą terapię. Uniwersytet Medyczny, Szpital Kliniczny i Uniwersytet Ekonomiczny otrzymali 27 milionów złotych na rozwój Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej.

Reklama

Projekt Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersytetu Ekonomicznego wygrał konkurs Agencji Badań Medycznych na stworzenie i rozwój Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej.

– To pierwszy krok w kierunku szerokiego zaimplementowania medycyny cyfrowej. Koncentrujemy się na interdyscyplinarności i tworząc ten projekt, zbudowaliśmy interdyscyplinarny zespół, który pozwolił na stworzenie RCMC – wyjaśnia dr Agnieszka Matera-Witkiewicz, koordynatorka projektu.

Zbadają choroby rzadkie i sercowo-naczyniowe

Specjaliści planują skupić się na dwóch obszarach klinicznych: chorobach rzadkich, które dotyczą mniejszych populacji pacjentów, oraz dość powszechnych chorobach sercowo-naczyniowych, szczególnie u pacjentów z niewydolnością serc.

- Źródłem danych mogą być zarówno ośrodki wrocławskie, jak i ośrodki z całego regionu – zapewnia dr Agnieszka Matera-Witkiewicz.

Gromadzenie danych obejmie:

  • system informatyczny Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (UCWBK);
  • system szpitalny ze współpracującego z UMed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym (USK);
  • system informatyczny Biobanku UMed;
  • inne źródła, np. regionalne sieci współpracy naukowej w obszarze kardiologii, krajowe sieci chorób rzadkich, w tym wrodzonych chorób metabolicznych i cukrzycy typu I oraz dane źródłowe z aparatury medycznej wykorzystywanej w USK i/lub UCWBK.

Jaki jest cel zbierania danych o chorobach rzadkich

Jeśli chodzi o choroby rzadkie, problemami są: trudności diagnostyczne, brak koordynacji działań medycznych, niska częstotliwość występowania poszczególnych chorób rzadkich w populacji oraz duża ilości danych genotypowo-klinicznych obejmujących specyfikę chorób rzadkich.

Dlatego planujemy zidentyfikować obszary diagnostyczne, które można udoskonalić poprzez zastosowanie innowacyjnych narzędzi analitycznych, które łączą różnorodne dane biologiczne, kliniczne i środowiskowe, oraz algorytmy, które wskażą ważne korelacje.
dr Matera-Witkiewicz, koordynatorka projektu

Jakie to mogą być powiązania?

Koordynatorka projektu wskazuje na genomowo-środowiskowe, diagnostyczno-społeczne i diagnostyczno-ekonomiczne. I dodaje, że celem Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej jest realne usprawnienie procesu diagnostycznego, co z kolei wpłynie na ustalenie właściwej terapii i poprawę jakości życia pacjentów.

Po co zbierać dane o chorobach sercowo-naczyniowych?

We współczesnej kardiologii – dziedzinie, która dotyczy coraz większych populacji – wyzwaniem już jest efektywne i jak precyzyjne personalizowanie terapii. Można je osiągnąć przez wyłanianie podgrup pacjentów o podobnym profilu klinicznym i przewidywanie na podstawie danych statystycznych (predylekcja) w zakresie hospitalizacji i zgonów.

Takie podejście umożliwi identyfikację chorych, którzy wymagają najpilniejszych interwencji.

– W obszarze kardiologicznym planujemy testować i implementować algorytmy grupujące, predykcyjne i klasyfikujące. Oba modele będą wspierane przez obszar patomorfologii, radiologii i biobankowania w standardzie omics grade, w tym sekwencjonowania i analiz omicznych, zarówno jako narzędzi, które będą również generatorami danych i informacji dla RCMC, jak i jako obszarów, które też można udoskonalić, na przykład przyspieszając analizę danych obrazowych – dodaje dr Matera-Witkiewicz.

Projekt RCMC pozwoli na zebranie w jednym miejscu informacji z systemów laboratoryjnych, patomorfologicznych, radiologicznych, szpitalnych.

Za sprawą tych danych oraz wytworzonych prac naukowych będziemy w stanie poprawić skuteczność leczenia pacjentów, a także wpłynąć na proces edukacyjny personelu medycznego.
Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

I dodaje: – Ponadto planujemy opracowywać algorytmy predykcyjne, które będą wykorzystane do przewidywania ryzyka powikłań lub zdarzeń pilnych, takich jak hospitalizacje czy zgon pacjenta. Wszystko to z zachowaniem poufności danych osobowych – dodaje Marcin Drozd.

Rozwój medycyny cyfrowej

Stworzenie RCMC przyczyni się do rozwoju rozwiązań IT z zakresu medycyny cyfrowej, które umożliwiają przeprowadzenie analizy danych medycznych, i narzędzi ułatwiających pracę lekarzy. Przełoży się to na poprawę skuteczności leczenia pacjentów i dostępu do innowacyjnych terapii, co w efekcie pozwoli zaspokoić potrzeby zdrowotne społeczeństwa i zlikwidować bariery obecnie występujące w systemie opieki medycznej.

Centra mają wprowadzić Polskę do światowych liderów w zakresie medycyny cyfrowej. Mają też pełnić rolę katalizatora innowacji w opiece zdrowotnej, redefiniując badania medyczne i opiekę nad pacjentem.

Projekt: Medycyna Cyfrowa: innowacyjne podejście do diagnostyki i terapii w oparciu o naukę – RCMC „DISRUPTOR” w UMed

Koordynatorka projektu:

  • dr Agnieszka Matera-Witkiewicz

Zespół interdyscyplinarny:

  • Wsparcie oraz obszar kardiologii i współprace w regionie – dr hab. Robert Zymliński
  • Al, dane i algorytmy – dr Agnieszka Siennicka i dr Maciej Pondel
  • Obszar IT, rozwiązania systemowe USK – dyrektor Marcin Drozd, Damian Fedorczuk
  • Obszar IT, rozwiązania systemowe UMed– Wojciech Mech i Krzysztof Hebzda
  • Biobankowanie/sekwencjonowanie – dr Agnieszka Matera-Witkiewicz i Magdalena Krupińska
  • Obszar Patomorfologii – dr hab. Piotr Donizy
  • Obszar chorób rzadkich oraz kontekst danych genetycznych jako potencjał do rozwoju na bazie RCMC – prof. dr hab. Robert Śmigiel
  • Wpływ rozwiązań projektu na zdrowie publiczne w kontekście rozwoju i innowacji oraz efekty ekonomiczne – dr Łukasz Rypicz
  • Wsparcie ze strony UCWBK – Dorota Stefanicka-Wojtas i Katarzyna Arczyńska

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl