wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie we Wrocławiu
  4. Uniwersytet Medyczny rozpoczyna cyfrową erę

We Wrocławiu zaczyna się cyfrowa era medycyny. Powstanie Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej

Data publikacji: Autor:

Będą zbierali dane o pacjentach cierpiących na choroby rzadkie i układu krążenia, wskażą punkty wspólne i na tej podstawie ustalą właściwą terapię. Uniwersytet Medyczny, Szpital Kliniczny i Uniwersytet Ekonomiczny otrzymali 27 milionów złotych na rozwój Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej.

Reklama

Projekt Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersytetu Ekonomicznego wygrał konkurs Agencji Badań Medycznych na stworzenie i rozwój Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej.

– To pierwszy krok w kierunku szerokiego zaimplementowania medycyny cyfrowej. Koncentrujemy się na interdyscyplinarności i tworząc ten projekt, zbudowaliśmy interdyscyplinarny zespół, który pozwolił na stworzenie RCMC – wyjaśnia dr Agnieszka Matera-Witkiewicz, koordynatorka projektu.

Zbadają choroby rzadkie i sercowo-naczyniowe

Specjaliści planują skupić się na dwóch obszarach klinicznych: chorobach rzadkich, które dotyczą mniejszych populacji pacjentów, oraz dość powszechnych chorobach sercowo-naczyniowych, szczególnie u pacjentów z niewydolnością serc.

- Źródłem danych mogą być zarówno ośrodki wrocławskie, jak i ośrodki z całego regionu – zapewnia dr Agnieszka Matera-Witkiewicz.

Gromadzenie danych obejmie:

  • system informatyczny Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (UCWBK);
  • system szpitalny ze współpracującego z UMed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym (USK);
  • system informatyczny Biobanku UMed;
  • inne źródła, np. regionalne sieci współpracy naukowej w obszarze kardiologii, krajowe sieci chorób rzadkich, w tym wrodzonych chorób metabolicznych i cukrzycy typu I oraz dane źródłowe z aparatury medycznej wykorzystywanej w USK i/lub UCWBK.

Jaki jest cel zbierania danych o chorobach rzadkich

Jeśli chodzi o choroby rzadkie, problemami są: trudności diagnostyczne, brak koordynacji działań medycznych, niska częstotliwość występowania poszczególnych chorób rzadkich w populacji oraz duża ilości danych genotypowo-klinicznych obejmujących specyfikę chorób rzadkich.

Dlatego planujemy zidentyfikować obszary diagnostyczne, które można udoskonalić poprzez zastosowanie innowacyjnych narzędzi analitycznych, które łączą różnorodne dane biologiczne, kliniczne i środowiskowe, oraz algorytmy, które wskażą ważne korelacje.
dr Matera-Witkiewicz, koordynatorka projektu

Jakie to mogą być powiązania?

Koordynatorka projektu wskazuje na genomowo-środowiskowe, diagnostyczno-społeczne i diagnostyczno-ekonomiczne. I dodaje, że celem Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej jest realne usprawnienie procesu diagnostycznego, co z kolei wpłynie na ustalenie właściwej terapii i poprawę jakości życia pacjentów.

Po co zbierać dane o chorobach sercowo-naczyniowych?

We współczesnej kardiologii – dziedzinie, która dotyczy coraz większych populacji – wyzwaniem już jest efektywne i jak precyzyjne personalizowanie terapii. Można je osiągnąć przez wyłanianie podgrup pacjentów o podobnym profilu klinicznym i przewidywanie na podstawie danych statystycznych (predylekcja) w zakresie hospitalizacji i zgonów.

Takie podejście umożliwi identyfikację chorych, którzy wymagają najpilniejszych interwencji.

– W obszarze kardiologicznym planujemy testować i implementować algorytmy grupujące, predykcyjne i klasyfikujące. Oba modele będą wspierane przez obszar patomorfologii, radiologii i biobankowania w standardzie omics grade, w tym sekwencjonowania i analiz omicznych, zarówno jako narzędzi, które będą również generatorami danych i informacji dla RCMC, jak i jako obszarów, które też można udoskonalić, na przykład przyspieszając analizę danych obrazowych – dodaje dr Matera-Witkiewicz.

Projekt RCMC pozwoli na zebranie w jednym miejscu informacji z systemów laboratoryjnych, patomorfologicznych, radiologicznych, szpitalnych.

Za sprawą tych danych oraz wytworzonych prac naukowych będziemy w stanie poprawić skuteczność leczenia pacjentów, a także wpłynąć na proces edukacyjny personelu medycznego.
Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

I dodaje: – Ponadto planujemy opracowywać algorytmy predykcyjne, które będą wykorzystane do przewidywania ryzyka powikłań lub zdarzeń pilnych, takich jak hospitalizacje czy zgon pacjenta. Wszystko to z zachowaniem poufności danych osobowych – dodaje Marcin Drozd.

Rozwój medycyny cyfrowej

Stworzenie RCMC przyczyni się do rozwoju rozwiązań IT z zakresu medycyny cyfrowej, które umożliwiają przeprowadzenie analizy danych medycznych, i narzędzi ułatwiających pracę lekarzy. Przełoży się to na poprawę skuteczności leczenia pacjentów i dostępu do innowacyjnych terapii, co w efekcie pozwoli zaspokoić potrzeby zdrowotne społeczeństwa i zlikwidować bariery obecnie występujące w systemie opieki medycznej.

Centra mają wprowadzić Polskę do światowych liderów w zakresie medycyny cyfrowej. Mają też pełnić rolę katalizatora innowacji w opiece zdrowotnej, redefiniując badania medyczne i opiekę nad pacjentem.

Projekt: Medycyna Cyfrowa: innowacyjne podejście do diagnostyki i terapii w oparciu o naukę – RCMC „DISRUPTOR” w UMed

Koordynatorka projektu:

  • dr Agnieszka Matera-Witkiewicz

Zespół interdyscyplinarny:

  • Wsparcie oraz obszar kardiologii i współprace w regionie – dr hab. Robert Zymliński
  • Al, dane i algorytmy – dr Agnieszka Siennicka i dr Maciej Pondel
  • Obszar IT, rozwiązania systemowe USK – dyrektor Marcin Drozd, Damian Fedorczuk
  • Obszar IT, rozwiązania systemowe UMed– Wojciech Mech i Krzysztof Hebzda
  • Biobankowanie/sekwencjonowanie – dr Agnieszka Matera-Witkiewicz i Magdalena Krupińska
  • Obszar Patomorfologii – dr hab. Piotr Donizy
  • Obszar chorób rzadkich oraz kontekst danych genetycznych jako potencjał do rozwoju na bazie RCMC – prof. dr hab. Robert Śmigiel
  • Wpływ rozwiązań projektu na zdrowie publiczne w kontekście rozwoju i innowacji oraz efekty ekonomiczne – dr Łukasz Rypicz
  • Wsparcie ze strony UCWBK – Dorota Stefanicka-Wojtas i Katarzyna Arczyńska

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama