wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uwaga, trwa nabór do pracy, którą wspomina się do końca życia! [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego - kolaż trzech zdjęć Z archiwum Arctowski Polish Antarctic Station/FB
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego - kolaż trzech zdjęć

Jesteś kucharzem, mechanikiem maszyn budowlanych albo informatykiem i marzysz o fascynującej przygodzie na drugim końcu świata? Trwa rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej niemal na samym spodzie kuli ziemskiej. Sprawdź, kto jeszcze jest poszukiwany i do kiedy można się zgłaszać. Kobiety są mile widziane!

Reklama

Działająca od 1977 roku Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Jest naprawdę daleko: aż 14 tysięcy kilometrów od Polski, a dokładniej na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych (wybrzeże Zatoki Admiralicji).  

Rekrutację uczestników 49. Wyprawy prowadzi jak co roku Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Mogą wziąć w niej chętni z całej Polski, także wrocławianie. Kobiety są mile widziane i brały już udział w wielu takich wyprawach.

To nie jest praca od-do

Warto pamiętać, że nie jest to zwyczajna praca od godz. 9 do godz. 17. Przewidywany okres zatrudnienia:

  • listopad 2024 – kwiecień 2025 (letnicy),
  • listopad 2024 – grudzień 2025 (zimownicy).

Trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję, bo z Wyspy Króla Jerzego nie da się ot tak wrócić do domu, gdy nagle uznamy, że wolimy cieplejszy klimat. Trzeba być także dobrym w swoim fachu, bo tak daleko od Polski trudno o zastępstwo, a z pewnością nie zabraknie wyzwań.

- To wymagająca praca. Wiąże się nie tylko dalekim wyjazdem, ale też z przebywaniem w małej społeczności. Część zadań się powtarza, a część wiąże się z tym, co właśnie się dzieje. Np. kucharz, który na co dzień przygotowuje posiłki dla całej załogi o stałych porach, musi liczyć się z tym, że w trakcie rozładunku statku trzeba dostarczyć je osobom, które są w to zaangażowane, przez całą dobę. Z kolei praca obserwatorów zależy od panujących warunków atmosferycznych - mówi dr Dariusz Puczko, kierownik działu Stacja im. Arctowskiego.

Na miejscu panują niełatwe warunki, zwłaszcza że Stacja jest na trasie cyklonu. Najbardziej dają się we znaki huraganowe wiatry, a także duża zmienność pogody: w ciągu jednego dnia może być słońce, deszcz, śnieg, a potem znów słońce. Latem temperatura oscyluje wokół zera, zimą może spaść do minus 30, choć ostatnio jest dużo cieplej.
Dr Dariusz Puczko, kierownik działu Stacja im. Arctowskiego.

W Stacji ne zarabia się kokosów, ale też się nie wydaje (wikt i opierunek jest za darmo), więc w zasadzie wszystkie zarobione pieniądze można zaoszczędzić. Ważne jest także to, że wszyscy, niezależnie od funkcji, zarabiają tyle samo. 

Kto może dołączyć do wyprawy?

Możliwość pracowania w Stacji mają nie tylko naukowcy związani z PAN. W tym roku poszukiwani są także:

  • Obserwator ekologiczny, którego zadaniem będzie m.in. obrączkowanie kormoranów antarktycznych oraz zakładanie im nadajników, obserwacja ssaków morskich w Zatoce Admiralicji i kontrolowanie linii brzegowej pod kątem obecności ssaków płetwonogich.
  • Operator bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Jego zadania to m.in. wykonanie nalotów UAV w zakresie prowadzonych monitoringów.
  • Energetyk/Elektryk. Zadania to m.in. konserwacja, przeglądy i naprawy agregatów prądotwórczych i silników wysokoprężnych oraz urządzeń alternatywnych źródeł energii, a także nadzór nad prawidłową pracą elektrowni Stacji.
  • Elektronik/opiekun sprzętu naukowego/Asystent. Jego zadania to m.in. nadzór, konserwacja i remonty urządzeń łącznościowych i telefonicznych Stacji.
  • Administrator systemów IT/Informatyk. Zadania: m.in. nadzór nad infrastrukturą sieciową i telefoniczną w Stacji, usuwanie bieżących problemów w dostępie do sieci komputerowej.
  • Mechanik maszyn budowlanych. Jego zadania to m.in. konserwacja i remonty maszyn budowlanych: koparko-ładowarki Ostrówek, ciągnika Ursus, żurawia samojezdnego Terex i spycharki gąsienicowej Dressta.
  • Lekarz/Ratownik medyczny/Pielęgniarz. Zadania: m.in. nadzór nad ambulatorium i udzielanie pomocy medycznej uczestnikom wyprawy.
  • Operator łodzi (zodiak driver). Zadania: m.in. transport drogą morską uczestników wyprawy, nadzór i naprawa pontonów i silników zaburtowych.
  • Opiekun portu Arctowski. Zadania: transport drogą morską uczestników wyprawy i naprawa pontonów i silników zaburtowych,
  • Obserwator do spraw gatunków obcych i antropopresji. Zadania: m.in. prowadzenie akcji profilaktycznych dotyczących wykrywania potencjalnych gatunków obcych w obrębie Stacji.
  • Kucharz. Zadania: m.in. przygotowywanie regularnych posiłków dla grupy 20-40 osób.
  • Pomoc kuchenna/Opiekun części socjalnej. Zadania: administrowanie częścią socjalno-hotelową (przygotowywanie domków na pobyty gości) oraz utrzymywanie jej w porządku, obsługa gości oraz naukowców przebywających na Stacji, pomaganie kucharzowi w przygotowywaniu i wydawaniu posiłków oraz gospodarowaniu żywnością.

Szczegółowy opis stanowisk oraz wymagania, a także formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Jeśli trzeba, wszyscy robią wszystko

Wszyscy uczestnicy wyprawy, niezależnie od funkcji, jaką pełnią na co dzień, biorą również udział w akcjach ratunkowych,  wspólnych pracach remontowo-porządkowych, porządkach, remontach, a także organizowaniu różnych imprez i obsłudze ruchu turystycznego. Sporo się tam dzieje!

Uczestnicy obecnej, 48. Wyprawy włączyli się np. w tegoroczną edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl