Na studia podyplomowe „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologiczny” na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie (wrocławskie zoo współpracuje z tą uczelnią) są przyjmowani absolwenci studiów wyższych, którzy posiadają dyplom ukończenia co najmniej studiów pierwszego stopnia (inżynierskich lub licencjackich) lub studiów drugiego stopnia (magisterskich) lub jednolitych studiów magisterskich.
Wykłady, ćwiczenia, praktyki
Zajęcia dla przyszłych opiekunów zwierząt na krakowskiej uczelni odbywają się w formie hybrydowej: wykładów w formie zdalnej, ćwiczeń stacjonarnych, zajęć terenowych i praktyk w polskich i zagranicznych ogrodach zoologicznych oraz seminarium w formie zdalnej. Prowadzą je eksperci z kraju i zagranicy. Wśród nich są specjaliści z ogrodów zoologicznych we Wrocławiu, Warszawie i wielu innych miastach.
Czego można się nauczyć na studiach dla opiekunów zwierząt?
Jak czytamy na stronie wydziału hodowli i biologii krakowskiej uczelni, uczestnicy studiów podyplomowych opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych zdobywają wiedzę z zakresu:
- systematyki,
- biologii i ekologii gatunków,
- podstaw profilaktyki weterynaryjnej,
- dobrostanu,
- etologii z elementami szkolenia zwierząt,
- żywienia i rozrodu,
- metod stosowanych w realizowaniu programów hodowlanych,
- optymalizacji warunków utrzymania i opieki nad zwierzętami z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa.
Moduły kształcenia zostały tak dobrane, aby absolwent dysponował najnowocześniejszą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Istotną kwestią jest rozbudzenie w słuchaczu poczucia odpowiedzialności za powierzone mu zwierzęta, rozwijanie umiejętności świadomej obserwacji zwierząt oraz otwartości i kreatywności w zakresie współpracy ze środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym ogrodów zoologicznych.Fragment programu studiów Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych
Program studiów obejmuje 240 godzin zajęć dydaktycznych prowadzonych w salach wykładowych lub ćwiczeniowych uczelni, w salach ogrodów zoologicznych oraz realizowanych w formie kształcenia na odległość. Składa się on z 21 modułów, realizowanych jako 116 godzin wykładów i 124 godzin ćwiczeń a dodatkowo z czterotygodniowej praktyki specjalistycznej, która powinna odbyć się w ogrodzie zoologicznym należącym do EAZA. Jednym z takich ogrodów jest wrocławskie zoo.
– Program studiów powstał na bazie projektu European Professional Zookeeper Qualification Framework, który współtworzyliśmy m.in. razem z Europejskim Stowarzyszeniem Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Miał on na celu określenie kluczowych kompetencji w zawodzie opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych w oparciu o doświadczenie innych europejskich krajów. Mamy nadzieję, że studia te będą trampoliną do znalezienia pracy w zoo, nie tylko we Wrocławiu, czy Krakowie, ale także w innych ogrodach – powiedziała w ubiegłym roku Marta Zając-Ossowska, nowa dyrektor generalna wrocławskiego zoo, a wówczas dyrektor wydziału edukacji i koordynator studiów z ramienia wrocławskiego zoo.
A na koniec egzamin
Na zakończenie studiów przewidziany jest egzamin dyplomowy w formie testu jednokrotnego wyboru.
Absolwenci, oprócz dyplomu ukończenia studiów, otrzymują także certyfikat potwierdzający nabycie kompetencji opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych zgodnie z europejską ramą kwalifikacji zawodowych opiekuna zwierząt w ogrodzie zoologicznym pod koordynacją Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) oraz pod honorowym patronatem Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.
Szukasz pracy we wrocławskim zoo?
Po ukończeniu tych studiów można oczywiście starać się o pracę także we wrocławskim zoo. W tej chwili ogród nie szuka co prawda opiekunów, jednak takie ogłoszenia od czasu do czasu się pojawiają. Lepiej więc przygotować się zawczasu, zdobywając odpowiednie wykształcenie, bo nie da się zdobyć takiej pracy z marszu.
– Zdecydowana większość naszych opiekunów ukończyła biologię, zoologię, weterynarię, zootechnikę. Są wśród nich także technicy weterynarii, hodowli koni, ryb itd. Żaden z tych kierunków nie jest dedykowany bezpośrednio późniejszemu zatrudnieniu w zoo, dlatego cieszymy się, że powstał taki kierunek studiów – powiedziała nam Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.
I dodała, że staranie się o pracę opiekuna zwierząt nie polega na tym, że przychodzi się do zoo po to, by zająć się konkretnymi zwierzętami, powiedzmy leniwcami, żyrafami, tygrysami albo misiami koala.
Kandydat musi się liczyć z tym, że zostanie skierowany tam, gdzie akurat potrzebny jest opiekun, a więc np. do wilków albo nietoperzy, choć oczywiście to nie oznacza, że będzie musiał pracować w tym dziale do końca zawodowej kariery.