4. Praca przy wyborach. Jak zostać urzędnikiem wyborczym, ile można zarobić?
Dłoń osoby wrzucającej formularz do głosowania do urny wyborczej, w tle osoba siedząca przy stole. Zdjęcie ilustracyjne shutterstock

Ponad 2500 miejsc pracy czeka na urzędników wyborczych, którzy za przygotowanie i obsługę wyborów otrzymają blisko 4500 zł. Rozpoczął się nabór na pracowników. Jakie wymogi trzeba spełniać? Gdzie się zgłosić i czy każdy może to zrobić?

Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu czekają nas już w październiku i do obsługi wyborów poszukiwani będą kandydaci. W każdej gminie prowadzony jest nabór na urzędników wyborczych. Są oni powoływani przez szefa Krajowego Biura Wyborczego i tworzą korpus urzędników wyborczych liczący w sumie 2595 urzędników.

Za co odpowiada urzędnik w korpusie urzędników wyborczych?

W każdym obwodzie wyborczym powołuje się też dwie komisje: obwodową komisję wyborczą do przeprowadzenia głosowania oraz taką, która policzy oddane głosy. Korpus urzędników wyborczych i komisje wyborcze funkcjonują niezależnie od siebie, a pełniący w nich obowiązki urzędnicy, nie są członkami komisji wyborczych.

Urzędnik wyborczy odpowiedzialny będzie m.in. za przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie i prowadzenie szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych, druk i dostarczenie kart do głosowania właściwym komisjom wyborczym, sprawowanie nadzoru nad zapewnieniem warunków pracy obwodowych komisji wyborczych.

Każdy z urzędników będzie mieć przydzielone przez komisarza wyborczego zadanie, z którego będzie rozliczany. W uzasadnionych przypadkach, ze względu na zakres wykonywanego zadania, komisarz wyborczy może podjąć też decyzję o zwiększeniu lub zmniejszeniu ustalanej proporcjonalnie kwoty, z zastrzeżeniem, że kwota wynagrodzenia nie może być większa niż 4473,55 zł za miesiąc pracy.

Kto może zostać urzędnikiem wyborczym?

Urzędnikiem wyborczym dla obszaru danej gminy może zostać:

• pracownik urzędów obsługujących: organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych,
  • inna osoba mająca co najmniej 5-letni staż pracy w urzędach lub jednostkach, o których wyżej mowa.

Urzędnik ponadto musi posiadać wykształcenie wyższe.

To nie jedyne wymagania. Starający się o powołanie do wyborów urzędnik musi spełniać również wymogi w kwestii miejsca zamieszkania. W niektórych przypadkach, nie może pełnić funkcji urzędnika w miejscu swojego zamieszkania. O szczegółach przeczytać można na stronie KBW.

Obwodowa komisja wyborcza - jak zostać jej kandydatem?

Członek obwodowej komisji wyborczej, aby pełnić obowiązki podczas wyborów musi zostać najpierw przeszkolony. Każdemu członkowi przysługuje dieta w zależności od pełnionej funkcji.

• 800 zł - przewodniczący komisji,
  • 700 zł - zastępcy przewodniczącego,
  • 600 zł - członkowie komisji.

Kto może być kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej?

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:

• jest obywatelem polskim,
  • najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat,
  • nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
  • nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, gdzie jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Obowiązuje również szereg czynników, przez które kandydat nie zostanie dopuszczony do pełnienia obowiązków w komisji. Przeciwskazania dotyczą osób, które kandydują, bądź są związane stosunkami rodzinnymi z kandydatem. Zakaz dotyczy również urzędników wyborczych.

Termin na zgłaszanie przez pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 15 września 2023 r. Obwodowe komisje wyborcze powołane zostaną do dnia 25 września 2023 roku. Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie PKW.