wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Pałac piękny i wielki jak Wilanów. Tylko 50 km od Wrocławia
Kliknij, aby powiększyć
Pałac w Goszczu. Na zdjęciu widać ruiny pałacu www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky
Pałac w Goszczu. Na zdjęciu widać ruiny pałacu

Wybudowany w XVIII wieku pałac w Goszczu był wielki i piękny jak rezydencje władców w Poczdamie i Wilanowie. Staraniem władz Twardogóry jest stopniowo restaurowany. Najlepiej na własne oczy przekonać się o dawnej urodzie i rozmachu pałacu w Goszczu. To zaledwie 50 km od Wrocławia

Reklama

Pierwszy pałac w Goszczu wybudowano w latach 30. XVIII wieku. Jednak rezydencja rodu Reichenbach-Goschütz kilka lat później spłonęła i w roku 1749 rozpoczęła się budowa nowego pałacu.

Całość zespołu dworsko - pałacowego zgrupowano wokół prostokątnego dziedzińca, którego oś główną stanowił budynek pałacu. Prowadziły do niego trzy bramy wjazdowe. W skład zespołu wchodziły ponadto: dwa budynki łącznikowe, dwie oficyny - dawne domy gościnne, oficyna mieszkalna, stajnia koni wyjazdowych, maneż, dom ogrodnika, budynek bramny z przełomu XVIII i XIX w., dwa domy służby pałacowej z 1760 r. Pałac był budynkiem dwukondygnacyjnym, miał piwnice, nakryty był dachem mansardowym. Zachowana fasada posiada bogatą rokokową ornamentykę. Szczególnie bogato zdobiony jest ryzalit środkowy z attyką, kartuszem herbowym i ażurową balustradą z czterema rzeźbami. Do dziś zachowały się elementy okazałych piętnastomodułowych fasad.
Serwis informacyjny Pałac Goszcz Centrum Kulturalno-Edukacyjne

Później kompleks był jeszcze kilkukrotnie przebudowywany i modernizowany. Reichenbachowie mieszkali w nim do 1945 r., pałac najpierw zajmowali czerwonoarmiści, a potem administracja lokalna. W 1947 r. kompleks znowu strawił ogień. Czas pogłębiał proces degradacji pozostałości po rezydencji.

Nowe życie starego pałacu

Od kilku lat władze Twardogóry bardzo aktywnie działają na rzecz ocalenia cennych pozostałości rezydencji.

- Odrestaurowane w 2013 r. budynki dawnego maneżu (ujeżdżalni) i stajni, obecnie mieszczą salę teatralną i wielofunkcyjną salę wystawienniczą. W skład zespołu architektonicznego wchodzi również założony przy rezydencji w XIX w. park romantyczno-krajobrazowy o powierzchni 21 hektarów – czytamy na stronie Pałac Goszcz. Centrum Kulturalno-Edukacyjne.

Natomiast ściany zewnętrzne kompleksu oraz ocalałe fragmenty w jego wnętrzu zostały zabezpieczone i są dostępne dla zwiedzających. Wrażenie robi również sąsiadujący z budowlą kościół ewangelicki - niestety, wstęp do niego jest możliwy tylko w weekendy po ustaleniu terminu zwiedzania z przewodnikiem.

W przypałacowym budynku działa kawiarenka (czynna codziennie, oprócz poniedziałku), gdzie podawane są m.in. domowe ciasta.

Pałac i jego dziedziniec oraz park to doskonałe miejsce na różnego rodzaju spotkania, koncerty i innego typu wydarzenia artystyczne. Malownicza budowla oraz otaczający ją park świetnie nadają się również na nastrojowe sesje zdjęciowe, plany filmowe.

Jak dojechać z Wrocławia do Goszcza?

Goszcz leży ok. 5 km na północ od Twardogóry, w odległości ok. 8 km od granicy Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, 50 km na północny-wschód od Wrocławia, przy drodze wojewódzkiej nr 439 relacji Żmigród (DK5) – Milicz (DK15) – Syców/Nowy Dwór (S8).

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl