wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Sąd wydał kolejne wyroki w sprawie czynszu w TBS Wrocław. Nowe stawki zgodne z prawem
Blok TBS Wrocław przy ul. Rodzynkowej (zdjęcie ilustracyjne) TBS Wrocław
Blok TBS Wrocław przy ul. Rodzynkowej (zdjęcie ilustracyjne)

W środę 30 sierpnia Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej oddalił powództwa złożone przez mieszkańców przeciwko spółce TBS Wrocław w sprawie podwyżki czynszów.

Reklama

Wyroki sądu dotyczą grupy lokatorów reprezentowanych przez mecenasa Grzegorza Prigana. TBS Wrocław poinformowało o nich na swojej stronie internetowej (tutaj):

„Sąd oddalił powództwa w całości, uznając zmiany stawki czynszu w TBS Wrocław wprowadzone w 2022 r. za zgodne z prawem i zasadne. Dotyczy to zarówno stawki, która obowiązywała w okresie czerwiec - lipiec 2022 r., jak też niższej stawki, którą spółka wprowadziła od 1 sierpnia ub.r. i która obowiązuje do dziś.”

W informacji czytamy, że przepisy o ochronie praw lokatorów, na które powołali się mieszkańcy, nie dotyczą spółek typu TBS, a więc także TBS Wrocław. Ponadto sąd zauważył, że stawki czynszu wprowadzone w 2022 roku przez TBS były poniżej limitu ustawowego.

Prezes TBS Wrocław: „stawki zgodne z przepisami”

Prezes zarządu spółki, Wojciech Adamski, podkreśla, że wyroki wydane 30 sierpnia br. potwierdzają, iż zmiany stawki czynszu za wynajem mieszkania zostały wprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, które regulują wysokość czynszu w budownictwie społecznym.

— Spółka już w zeszłym roku, ogłaszając zmiany stawki czynszu, w komunikacji z mieszkańcami podkreślała ten aspekt. Zwracaliśmy na to uwagę również w toku postępowania sądowego i nasza argumentacja została podzielona przez sąd — zaznacza prezes.

Adamski zauważa, że sąd oddalił powództwo w całości. — To potwierdza nasze wcześniejsze argumenty, że stawki były skalkulowane w taki sposób, aby pokryć realne koszty, które spółka ponosi w związku z zarządzaniem i eksploatacją należących do niej 100 budynków oraz 4133 mieszkań we Wrocławiu — komentuje prezes.

Wyrok nie jest prawomocny. Strony mogą odwoływać się do wyższej instancji. W sprawie zapadł jak do tej pory jeden wyrok prawomocny, na korzyść TBS Wrocław, o którym można przeczytać tutaj

Ile kosztuje wynajem w TBS Wrocław?

W 2022 roku spółka TBS Wrocław podniosła czynsz za wynajem mieszkania. Zarząd uzasadniał tę decyzję rosnącymi kosztami eksploatacji budynków i drożejącymi ratami kredytów. Lokatorzy uznali podwyżki za bezzasadne i niezgodne z przepisami, zatrudnili prawników i poszli do sądu.

W ubiegłoroczne wakacje zarząd TBS Wrocław zdecydował o obniżeniu zmienionej stawki czynszu, korzystając z tzw. wakacji kredytowych. To oznacza, że podwyżka budząca największe zastrzeżenia mieszkańców obowiązywała jedynie przez 2 miesiące.

Natomiast od 1 sierpnia ubiegłego roku średnia stawka czynszu za wynajem mieszkania w TBS Wrocław wynosi do dziś 17,48 zł za metr kwadratowy i jest wyższa o 1,44 zł od średniej stawki, która obowiązywała do końca maja 2022 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl