4. Znamy termin wyborów 2023 do Sejmu i Senatu. Kiedy wybierzemy nowych posłów i senatorów? (DATA)
Czerwona plansza z białym napisem "Pilne!"

Wybory 2023. Prezydent Andrzej Duda ogłosił we wtorek 8 sierpnia termin jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu. Informacja pojawiła się na jego koncie na Twitterze (obecnie X). W woj. dolnośląskim wybierzemy 34 posłów i 7 senatorów. Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2023?

Kiedy wybory parlamentarne 2023?

Według zapisów konstytucji, wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji parlamentu. Andrzej Duda miał do wyboru cztery daty:

• 15 października,
  • 22 października,
  • 29 października
  • lub 5 listopada.

We wtorek 8 sierpnia ogłosił na Twitterze (obecnie X), że wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 15 października 2023. Informacja pojawiła się również na profilu facebookowym Kancelarii Prezydenta RP. Polacy wybiorą jesienią na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Na Dolnym Śląsku będzie to 34 posłów i 7 senatorów.

Wybory do Sejmu i Senatu co 4 lata

Po tym jak postanowienie prezydenta o zarządzeniu wyborów zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw (najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów), oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza. Partie i komitety wyborcze muszą się zarejestrować do 28 sierpnia w Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), która odpowiada za organizację i przebieg głosowania.

Wybory parlamentarne odbywają się w naszym kraju co cztery lata. Ostatnie były 13 października 2019 roku. Zgodnie z konstytucją głosowanie musi zostać zorganizowane w dniu wolnym od pracy. Obecna kadencja Sejmu i Senatu kończy się 12 listopada.