Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu włącza się w akcję „Żurawie dla pokoju” jako partner IV edycji Festiwalu Sakura – Wrocławskich Dni Japońskich, która jest dedykowana życzeniu pokoju na świecie. Symbolem i motywem przewodnim wydarzenia jest w tym roku papierowy żuraw.
Zachęcamy czytelników do składania żurawi z origami i przynoszenia ich do naszych filii. W maju, przy Centrum Historii Zajezdnia, powstanie z nich symboliczny napis POKÓJ. Chcemy, aby tegoroczna Sakura, w zachwycie nad pięknem i ulotnością życia, przypominała nam, że pokój i szczęście są kruchym darem, o który należy dbać z wyjątkową uwagą i delikatnością.Organizatorzy wydarzenia
Sakura dla pokoju na świecie
Skąd taki pomysł?
– W 2025 roku przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej, a także 80. rocznica zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Wraz z tym wydarzeniem świat wkroczył w zupełnie nowy rozdział myślenia o broni nuklearnej, możliwościach jej użycia oraz niebezpieczeństwie związanym z brakiem odpowiedniej kontroli nad potencjałem nuklearnym – informują organizatorzy Festiwalu Sakura. – Dziś, gdy Europa jest pełna napięć i niepokojów, chcemy głośno przypominać, że naszym najwyższym obowiązkiem jest dążenie do pokoju na świecie.
Jak zrobić żurawia origami? Instrukcja krok po kroku
Na opublikowanym przez MBP filmie instruktażowym, Sasaki Mao składa żurawia. Zobaczcie!
Warsztaty origami w bibliotekach
Żurawie można składać wraz z innymi. Pierwsze takie warsztaty odbędą się już dzisiaj o godz. 17:00 w filii n 11 MBP, czyli w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym FAMA na Psim Polu (ul. Krzywoustego 286).
A oto terminy kolejnych:
- 18 marca o 17:30 w filii 6
- 10 kwietnia o godz.17:30 w filii 23
- 15 kwietnia, godz. 17:00-18:30 w filii 7 (dzieci i młodzież 10+).
Zbiórka żurawi we wszystkich bibliotekach
Zrobione samodzielnie żurawie można przynosić także do każdej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w całym mieście. Zbiórka już się rozpoczęła i będzie się odbywać do 30 kwietnia.
Zależy nam, by żurawie powstały przed majowym finałem akcji. Chcemy, aby origami było ekologiczne, dlatego zachęcamy do wykorzystywania papieru z odzysku w formacie 20 na 20 cm.Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu