wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. TOP 7 miejsc niedaleko Wrocławia, które warto odwiedzić jesienią
Kliknij, aby powiększyć
Od lewej: buk Serce Ogrodu w Arboretum Wojsławice, Pustynia Kozłowska, rośliny w Arboretum materiały Arboretum Wojsławice;/Kacper Borkowski;/Joanna Stoga
Od lewej: buk Serce Ogrodu w Arboretum Wojsławice, Pustynia Kozłowska, rośliny w Arboretum

Polska jesień potrafi być zjawiskowo piękna. Jeśli tylko pogoda w weekend dopisze, warto wybrać się na wycieczkę niedaleko Wrocławia. Jedyna lapońska wioska poza Finlandią, pustynia, a może arboretum z majestatycznym bukiem, który został Europejskim Drzewem Roku? Na Dolnym Śląsku nie brakuje pięknych miejsc, które warto odwiedzić jesienią. Oto nasze subiektywne zestawienie TOP 7.

Reklama

Szukacie pomysłu na jesienny, weekendowy wypad za miasto? Oto nasze subiektywne zestawienie.

TOP 7 najciekawszych miejsc niedaleko Wrocławia, które warto odwiedzić jesienią

W naszej galerii znajdziecie zdjęcia polecanych przez nas atrakcji.

Przemkowski Park Krajobrazowy i Pustynia Kozłowska

Malownicze miejsce oddalone ok. 1,5 godz. drogi samochodem od Wrocławia. Pod koniec sierpnia i na początku września mogliśmy tam podziwiać piękne, pachnące wrzosowiska, ale i teraz znajdziemy ciekawe miejsca, trasy i ścieżki rowerowe. Czeka tam na was - oprócz oczywiście pięknych lasów - kilka atrakcji, m.in.:

  • bunkier w Wilkocinie (schron dowództwa północnej grupy wojsk Armii Radzieckiej),
  • wieża obserwacji ptaków koło Ostaszowa,
  • resztki Dębu Chrobry, który w 2014 stanął w płomieniach, ale na szczęście całkowicie nie spłonął,
  • dawny pałac rodziny von der Ossel w miejscowości Osła,
  • Pustynia Kozłowska, oddalona 17 km od Szprotawy.

Do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego najszybciej jedzie się z Wrocławia samochodem, autostradą A4 przez Legnicę.

Zobacz Pustynię Kozłowską na mapie

Arboretum Leśne koło Sycowa

Arboretum Leśne w Stradomii (nadleśnictwo Syców) to jeden z największych ogrodów botanicznych w Polsce. Jego atrakcją jest kolekcja drzew (głównie sosen) oraz krzewów. Arboretum szczyci się również kolekcjami roślin chronionych i rzadkich oraz różaneczników.

Na terenie ogrodu znajdują się: alpinaria z kolekcjami roślin alpejskich, ozdobne trawy i byliny, kompleks zbiorników wodnych z kolekcjami roślin, plantacja nasienna modrzewia europejskiego, Dąb Papieski, potomek Pomnika Przyrody Dąb Chrobry.

Z Wrocławia dojedziecie tam samochodem w godzinę. Najlepiej przez Psary, a potem E67 przez Łozinę do Stradomii Wierzchniej.

Arboretum jest czynne sezonowo:

od 1 kwietnia do 31 października, poniedziałek - niedziela i święta w godz. 9:00-17:00

Na miejscu działa również punkt sprzedaży roślin:poniedziałek – sobota, w godz. 9:00-17:00

Zobacz Arboretum Leśne w Stradomii na mapie

Trójgarb z wieżą widokową

Trójgarb to świetne miejsce na weekendową wycieczkę za miasto. Znajduje się zaledwie godzinę drogi samochodem od Wrocławia. Piękny las, niezbyt wymagająca trasa, zapierający dech w piersi widok z wieży widokowej (przy sprzyjającej aurze można zobaczyć nawet SkyTower) i miejsce na piknik na szczycie. Zobaczcie zdjęcia z wycieczki na Trójgarb. Więcej informacji znajdziecie w linku poniżej. 

Zobacz Trójgarb na mapie

Arboretum Wojsławice koło Niemczy

To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych ogrodów na Dolnym Śląsku. Zjawiskowe miejsce, będące częścią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, położone jest ok. 50 km na południe od Wrocławia i 2 km od Niemczy, na obszarze Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. 

To tutaj znajduje się majestatyczny buk, zwany Sercem Ogrodu, który został Drzewem Roku 2023. Jesienią wygląda szczególnie pięknie.

Kasy arboretum czynne codziennie w godz. od 9.00 do 18.00. Ogród można zwiedzać do godz. 20.00. 13 października odbędą się tam warsztaty fotograficzne a 22 października Dzień Drzewa na zakończenie sezonu.

Więcej informacji znajdziecie tutaj. 

Zobacz Arboretum Wojsławice na mapie

Zamek Książ w Wałbrzychu i stary Książ

Świetny pomysł na weekendową wycieczkę. Podróż samochodem z Wrocławia zajmie Wam ok. godzinę. Nieco dłużej pociągiem. Najlepiej wysiąść na stacji Wałbrzych Szczawienko. Tam trzeba przejść kawałek wzdłuż drogi 35, by koło kościoła św. Anny skręcić w ulicę Zakole. Idąc dalej prosto, znajdziecie szlak prowadzący do zamku Stary Książ.

Na wzgórzu do XV wieku znajdował się kiedyś zamek (prawdopodobnie zniszczony w czasie wojen husyckich). Jego elementy zostały wykorzystane pod koniec XVIII w. do budowy romantycznych ruin, stylizowanych na gotyckie zamczysko. Wejście jest oczywiście bezpłatne. Znajdziecie tu nawet miejsce na piknik czy ognisko.

W oddali widać stamtąd majestatyczny Zamek Książ. Dojdziemy do niego czerwonym szlakiem. Po drodze obejrzeć można m.in. kilkusetletni cis „Bolko”, a także pozostałości budowli z kompleksu Riese. Zamek Książ jest oczywiście udostępniony do zwiedzania, z pięknym ogrodem. Można zobaczyć również podziemia. Na terenie zamku jest restauracja i kawiarnia. W pobliżu znajduje się stadnina koni i park. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie Zamku Książ.

Zobacz ruiny Starego Książa na mapie

Kalevala w Borowicach

Jedyna wioska fińska poza Finlandią... na świecie! W samym sercu Karkonoszy. Czeka tu na gości wiele typowo skandynawskich atrakcji – między innymi namiot Wikingów z wyposażeniem, fińskie sauny, namioty lavvu, beczki kąpielowe oraz chaty z grillami. Odwiedzić można również Dom Muminka oraz zobaczyć psy husky.

Latem zagrali tu na scenie Ralph Kamiński i zespół Apocalyptica. Warto dodać, że Kalevala znalazła się w tym roku w finale plebiscytu World Travel Awards, gdzie reprezentowała Polskę i Europę.

Z Wrocławia do Borowic, gdzie przy ul. Lapońskiej 1 znajduje się Kalevala, dojedziecie samochodem przez Kąty Wrocławskie, Strzegom, Bolków i Jelenią Górę. Podróż zajmie Wam ok. 2 godz.

Zwiedzanie:

w soboty i w niedziele (dwa wejścia dziennie) o 12:00 i 14:00. Bilety do zakupu na miejscu. Na całym terenie Kalevali obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt. Dotyczy także parkingu i ryneczku.

Informacje o biletach znajdziecie tutaj. 

Zobacz Kalevalę na mapie

Lumina Park w Zamku Topacz

Lumina Park - wyjątkowa, świetlna atrakcja dla dzieci i dla dorosłych - powraca do Zamku Topacz pod Wrocławiem. Tematem przewodnim są „Filmowe opowieści”. Będzie tu można odkryć tajemnice, jakie kryje Narnia, spotkać Pocahontas i zanurzyć się w prehistorycznym świecie Parku Jurajskiego. A przy okazji oczywiście poznać dinozaury, które ożyją w blasku iluminacji.

Otwarcie i premierowy spacer 26 października 2023. Lumina Park będzie czynny do 25 lutego. To wszystko i wiele więcej w niesamowitej oprawie światła i dźwięku. Więcej informacji w linku poniżej. 

Zobacz Lumina Park na mapie

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl