wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Szkocja? Nie, to Przemkowskie Wrzosowiska. Tu jest jak w bajce (ZDJĘCIA)

Baśniowa Szkocja? Nie, to wrzosowiska na Dolnym Śląsku. Wrzosowa Kraina zapiera dech (ZDJĘCIA)

Mariola Szczyrba,

Wrzosowa Kraina to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku, zwłaszcza pod koniec lata i wczesną jesienią. W Przemkowskim Parku Krajobrazowym możemy podziwiać jedne z najpiękniejszych wrzosowisk w Polsce. Barwne, pachnące połacie w kolorze lilaróż budzą zachwyt, szczególnie o zachodzie słońca. To świetne miejsce na weekendowy wypad do lasu. Dojazd z Wrocławia zajmie wam ok. 1,5 godziny, a przy okazji może znajdziecie też trochę grzybów. Zobaczcie niesamowite zdjęcia wrzosowisk.

Reklama

Przemkowskie Wrzosowiska, znajdujące się na terenie Nadleśnictwa Przemków, zajmują ponad 6 ha i są objęte ochroną. Kiedyś był tu radziecki poligon wojskowy. Dziś to jeden z najczystszych ekologicznie zakątków Dolnego Śląska, raj dla wielbicieli przyrody - królestwo grzybów, jagód i sosny. Idealne miejsce na weekendowy wypad, oddalone zaledwie 125 km od Wrocławia.

Zobaczcie w naszej galerii niesamowite zdjęcia Przemkowskich Wrzosowisk.

Warto wiedzieć, że pachnące wrzosy, które kwitną w sierpniu i we wrześniu, przyciągają nie tylko wielbicieli pięknej przyrody, ale też pszczoły. Efektem tego jest słynny miód wrzosowy, który został - jako trzeci produkt w Polsce - wpisany przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych.

Przemkowskie Wrzosowiska i okolica - piękne miejsce na wycieczkę

To idealne miejsce na weekendową wycieczkę rowerową lub pieszą. W tej okolicy oprócz wrzosowisk czeka na was kilka innych atrakcji, m.in.

  • bunkier w Wilkocinie (schron dowództwa północnej grupy wojsk Armii Radzieckiej),
  • wieża obserwacji ptaków koło Ostaszowa,
  • resztki Dębu Chrobry, który w 2014 stanął w płomieniach, ale na szczęście całkowicie nie spłonął,
  • dawny pałac rodziny von der Ossel w miejscowości Osła,
  • Pustynia Kozłowska.

Na tej ostatniej również można zobaczyć wrzosowiska. Pustynia Kozłowska znajduje się w Borach Dolnośląskich, ok. 17 km od Szprotawy. 

Jak dojechać samochodem z Wrocławia do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego?

Do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego jedzie się z Wrocławia samochodem ok. 1,5 godz. (125 km), najszybciej A4 i przez Legnicę.

Zobacz Przemkowski Park Krajobrazowy na mapie

Przemkowskie Wrzosowiska. Jak do nich dotrzeć?

Przemkowski Park Krajobrazowy to świetne miejsce na wycieczki rowerowe i piesze. Wybierając się na wrzosowiska, warto ściągnąć sobie darmową aplikacje na telefon z mapą Lasów Państwowych, na której naniesiono oznaczenia oddziałów leśnych. Pomocne mogą być oznaczenia dróg pożarowych.

Zapraszamy serdecznie na wycieczki rowerowe na nasze wrzosowiska. Przypominamy również, że do pobrania jest bezpłatna aplikacja z mapami wszystkich lasów w Polsce, która ułatwi Wam poruszanie się po leśnych ostępach.
Nadleśnictwo Przemków, Lasy Państwowe na Facebooku

Darmowa aplikacja mBDL – Bank Danych o Lasach:

Oto opisy tras, jakimi można dotrzeć do wrzosowisk, przygotowane przez Nadleśnictwo Przemków.

Współrzędne i trasy dojazdu dla rowerzystów:

1.) Z miejsca postoju samochodów w miejscowości Piotrowice wjeżdżamy na dojazd pożarowy nr 13, dojeżdżamy do dojazdu pożarowego nr 23 i skręcamy w lewo, jedziemy do dojazdu pożarowego nr 46, skręcamy w lewo i po około 2,5 km zobaczymy wrzosowiska

współrzędne: 51.46638496663393, 15.70008554830213

2) W miejscowości Jakubowo Lubińskie wjeżdżamy na dojazd pożarowy nr 25 i kierujemy się na zachód, po około 8 km dojedziemy do wrzosowisk

współrzędne: 51.45618254347176, 15.749764080788799

3) Z miejsca postoju samochodów przy DW297 koło miejscowości Kozłów kierujemy się drogą leśną na wschód do dojazdu pożarowego nr 62, skręcamy w prawo i jedziemy do skrzyżowania z dojazdem pożarowym nr 63, skręcamy w lewo i po około 700 m po prawej stronie ukaże nam się Pustynia Kozłowska.

źródło:

przmkow.wroclaw.lasy.gov.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl