4. Szklany szyld słynnego browaru Schultheissa z ok. 1900 roku trafił do Muzeum Miejskiego Wrocławia
Na zdjęciu szyld browaru Schultheiss z wizerunkiem właściciela browaru oraz płaskorzeźba z Schultheissem na fasadzie kamienicy przy ul. Jedności Narodowej Muzeum Miejskie Wrocławia/Facebook

„Z radością i ekscytacją spieszymy Wam donieść, że niedawno udało nam się pozyskać niezwykły eksponat, który jakimś cudem przetrwał lata wojny. Szklany szyld browaru Schultheissa z około 1900 roku. Do tego browarniczego giganta od 1910 roku należał także wrocławski browar przy dzisiejszej ulicy Jedności Narodowej. Produkowano w nim do 100 tysięcy hektolitrów piwa rocznie” – poinformowało Muzeum Miejskie Wrocławia na swoim Facebooku. Szyld można zobaczyć na wystawie „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim.

Szyld został kupiony przez Muzeum Miejskie Wrocławia z prywatnej kolekcji za granicą. - Stanowił element wewnętrznej reklamy, najprawdopodobniej w firmowej restauracji browaru. Wskazuje na to materiał, z jakiego został wykonany (szkło) oraz technika (malowanie na szkle). Z tego powodu jest to wyjątkowy eksponat w naszej kolekcji – mówi Krystyna Jarysz z Muzeum Historycznego (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia).

Cały koncern Schultheiss był wówczas największą warzelnią piwa na świecie.

Miłośnicy i miłośniczki złotego trunku doskonale znali logo browaru - mężczyznę w stroju burmistrza z „berłem browarników”, czyli kijem warzelnym w ręce. Ten mężczyzna to założyciel browaru Jobst Schultheiss (1802-1865).
Muzeum Miejskie Wrocławia na Facebooku

Logo z Schultheissem w paradnym stroju

Jak podaje Krystyna Jarysz z Muzeum Historycznego, browar Schultheiss w 1886 r. rozpisał konkurs na logo firmy. To przedstawiające Jobsta Schultheissa, siedzącego w paradnym stroju z kijem do mieszania brzeczki w dłoni, używane było od 1899 r. do prawdopodobnie ok. 1920 r. (być może nieco dłużej). Zaprojektował je niemiecki grafik, malarz Karl Klimsch (1867-1936). Logo można było zobaczyć na:

• pocztówkach,
  • znaczkach,
  • blaszanych reklamach browaru,
  • zastawie stołowej produkowanej do firmowych lokali browaru,
  • reklamach ściennych znajdujących się wewnątrz restauracji,
  • fasadach budynków.

Przykładem jest płaskorzeźba na ścianie kamienicy przy dzisiejszej ulicy Jedności Narodowej 203 we Wrocławiu, którą po 1910 roku wybudowano dla pracowników browaru (resztki napisu z nazwą Schultheiss wciąż można zobaczyć na szczycie fasady).

Powiększ obraz: Płaskorzeźba z logo Schultheissa na fasadzie kamienicy przy ul. Jedności Narodowej 203 Tomasz Hołod

Jak podaje Muzeum Miejskie, zabytkowy, szklany szyld być może pochodzi z restauracji z wyszynkiem - Zum Schultheiss, która działała na piętrze tego budynku, naprzeciwko browaru.

Co wiemy o samym Schultheissie?

Krystyna Jarysz zwraca uwagę, że mamy tu do czynienia z pierwszym logotypem browaru Schultheiss. W późniejszych latach został on zmieniony i przedstawiał Jobsta Schultheissa podającego kufel z piwem.

Sam Schultheiss urodził się z 1802 r. w Erlangen, zmarł w 1865 r. Był kupcem. W 1853 roku odkupił niewielki browar od aptekarza Augusta Heinricha Prella (założył go w Berlinie 1842) i nadał mu nazwę Brauerei Schultheiss. Rozbudował biznes, a do produkcji piwa zatrudnił mistrza browarnictwa, sam zaś zajął się sprzedażą piwa i obsługą klientów.

- W 1863 r. z powodów zdrowotnych Schulttheiss sprzedał browar Adolphowi Roesicke. W chwili sprzedaży browar mógł pochwalić się roczną produkcją piwa na poziomie 10 tys. hektolitrów.
Krystyna Jarysz z Muzeum Historycznego we Wrocławiu

Piwo o tej nazwie wciąż jest w sprzedaży

Warto dodać, że browar Schultheiss był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. 1 września 1910 r. koncern Schulttheiss zakupił wrocławski browar Brauerei Pfeifferhof Carl Scholtz, który mieścił się przy Matthiasstrasse (dzisiejsza ul. Jedności Narodowej). Wiadomo, że swoje firmowe lokale Schultheiss miał wówczas m.in. przy ulicach:

• Świdnickiej,
  • Oławskiej,
  • Nowej,
  • Powstańców Śląskich,
  • Kuźniczej.

Piwo Schultheiss wciąż jest sprzedawane w Niemczech. - To ta sama firma, przetrwała okres wojenny i powojenny i nadal funkcjonuje na rynku niemieckim. Właściciele firmy nie są potomkami Jobsta Schultheissa, bowiem ten zmarł bezpotomnie w 1865 r. – mówi Krystyna Jarysz.

Historia wrocławskiego piwa w Pałacu Królewskim

Pozyskany przez Muzeum Miejskie szyld browaru możemy obecnie oglądać na wystawie stałej „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Znajdziemy tam również butelki Schultheissa oraz wiele innych eksponatów, związanych z największymi, przedwojennymi, lokalnymi browarami, m.in. butelki, blachy reklamowe i kufle.

Mowa tu o takich browarach jak Haase Brauerei GmbH. (znajdował się przy dzisiejszej ul. Krakowskiej), C. Kipke Brauerei A.G. (z dzisiejszej ulicy Długiej), Bürgerliches Brauhaus A.G. (z dzisiejszej ul. Hubskiej).

- Ciekawym eksponatem jest blacha reklamowa browaru Haase, bardzo dobrze zachowana. W księgarni muzealnej można nabyć wydawnictwo poświęcone przedwojennym wrocławskim browarom „Piwo we Wrocławiu”, stanowiące kompendium wiedzy na ten temat, które polecamy szczególnej uwadze – dodaje Krystyna Jarysz.