wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja RPP
Klucz i banknoty / zdjęcie ilustracyjne Freepik
Klucz i banknoty / zdjęcie ilustracyjne

Co z wysokością stóp procentowych? 9 stycznia Rada Polityki Pieniężnej podjęła pierwszą w 2024 roku decyzję o wysokości stóp procentowych w Polsce. Po wrześniowej i październikowej obniżce stopa referencyjna NBP wynosi 5,75 proc. W listopadzie oraz w grudniu członkowie Rady Polityki Pieniężnej postanowili utrzymać ją na tym samym poziomie. Identyczną decyzję podjęli także teraz! Co to oznacza i co czeka nas w kolejnych miesiącach 2024 roku? Eksperci nie mają wątpliwości!

Reklama

Główna stopa procentowa banku centralnego od września 2022 r. pozostawała na poziomie 6,75 proc. Po roku, we wrześniu 2023 r., rozpoczął się cykl obniżek stóp. Pierwsza decyzja zapadła 6 września - RPP zdecydowała się obniżyć stopy aż o 75 punktów – do 6 proc. w skali roku. 4 października kolejna decyzja RPP. Tym razem Rada zdecydowała o obniżce 25 punktów - do poziomu 5,75 proc.

W listopadzie oraz w grudniu Rada zdecydowała ponownie o wysokości stóp procentowych w Polsce. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Identyczną decyzją członkowie Rady podjęli 9 stycznia, w związku z tym stopy procentowe wynoszą:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

"Stopy procentowe w pierwszych miesiącach 2024 roku pozostaną na tym samym poziomie"

Takie rozwiązanie przewidywali ekonomiści. Pomimo zaskakująco dobrych danych o spadającej dynamice inflacji, w grudniu 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej raczej nie obniży stóp procentowych na swoim styczniowym posiedzeniu – sugerują ekonomiści i gracze rynkowi. I choć niczego nie można wykluczyć, to na powrót na ścieżkę cięć stóp będziemy musieli najpewniej jeszcze poczekać.

W mojej ocenie na styczniowym posiedzeniu RPP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Najpewniej RPP będzie co najmniej do marca wstrzymywać się z obniżkami stóp chcąc lepiej poznać plany rządu w kwestiach fiskalnych (wydatki, podatki) i regulacyjnych (tarcze antyinflacyjne). Są to niewiadome, które podawane są jako powód wstrzymywania się z decyzjami o obniżkach stóp procentowych. Ponadto w marcu analitycy NBP przygotowują projekcję inflacji i PKB. Ten dokument jest bardzo ważnym opracowaniem dla członków RPP.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust

Pauza dla spadających rat

Zdaniem ekonomistów jedno nie ulega jednak wątpliwości – czy to w marcu, czy dopiero w wakacje, to jednak pewny jest apetyt na to, aby w bieżącym roku koszt pieniądza w Polsce spadł. To przełożyłoby się na niższe oprocentowanie i dotyczyłoby to tak samo złotowych kredytów mieszkaniowych, jak i lokat czy rachunków oszczędnościowych.

– Rynek spodziewa się więc kontynuacji zmian, które już w ostatnich miesiącach następowały. Przecież od szczytu z listopada 2022 roku rata przeciętnego kredytu spadła już łącznie o około 10-15%. Najpierw ulga ta wynikała z faktu, że RPP przestała podnosić stopy procentowe, a dopiero we wrześniu i październiku 2023 roku koszt pieniądza został obniżony – wyjaśnia Bartosz Turek.

– O ile nie stanie się nic niespodziewanego, to w mojej ocenie w marcu RPP zacznie znowu ciąć stopy procentowe i do końca bieżącego roku zetnie je łącznie o około 100 – 125 punktów bazowych – dodaje Turek.

Ile wyniesie rata kredytu po styczniowej decyzji RPP?

Pozostawienie stóp procentowych w styczniu na tym samym poziomie nie oznacza, że wysokość raty kredytów w ogóle się nie zmieni. Załóżmy, że 8 stycznia 2024 roku bank aktualizuje nam oprocentowanie kredytu. Aby to zrobić należy wziąć pod uwagę najświeższe dostępne dane, czyli te opublikowane na koniec poprzedniego dnia roboczego. I tak 5 stycznia WIBOR 3M notowany był na poziomie 5,87%. 3 miesiące wcześniej (w październiku) wskaźnik ten był wyceniany na 5,7%. W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł i 25 lat z marżą na poziomie 2% wspomniana zmiana WIBOR-u 3M oznacza wzrost raty o około 30 złotych.

To różnica na poziomie niewiele ponad 1% (wzrost z 2256 złotych w październiku do 2290 zł teraz). Jest to efekt pauzy w cięciach stóp zapoczątkowanych we wrześniu, które nie były kontynuowane ani w listopadzie ani w grudniu. W efekcie rynek musiał zrewidować swoje optymistyczne założenia o nieprzerwanym kontynuowaniu cyklu obniżek stóp.

Inaczej sytuacja wyglądałaby w przypadku identycznego kredytu opartego o WIBOR 6M. Jego oprocentowanie powinno być aktualizowane co pół roku. 5 stycznia 2024 roku WIBOR 6M notowany był na poziomie 5,82%. Pół roku wcześniej było to 6,92%. W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł i 25 lat z marżą na poziomie 2% oznacza to ratę niższą o około 221 złotych, czyli o prawie 9% mniej. W efekcie zamiast 2501 złotych miesięcznie, mamy szansę na spadek raty do 2280 złotych. Wszystko dlatego, że w międzyczasie – pomiędzy następującymi co pół roku aktualizacjami oprocentowania – RPP zdążyła obniżyć stopy procentowe o 100 punktów bazowych (1 pkt. proc.)

Raty kredytów w 2024 r. mogą spaść o ponad 15%

Początek roku i pozostawienie stóp procentowych to zapewne tylko chwilowy przystanek w dalszym obniżaniu stóp. W efekcie przewidywań ekonomistów, na koniec 2024 roku podstawowa stopa procentowa może wynosić około 4,25-4,75%. To już mogłoby obniżyć raty złotowych kredytów mieszkaniowych o 10-15%. Ale to nie koniec, bo w 2025 roku spodziewany jest dalszy ruch w dół.

– Z punktu widzenia osób zadłużonych oznacza to, że raty kredytów hipotecznych w perspektywie dwóch lat spaść mogą jeszcze o ponad 15%. Niestety dla oszczędzających w tym samym horyzoncie należy spodziewać się spadku oprocentowania depozytów bankowych do poziomu około 3-4% – informuje Bartosz Turek.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl