wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Rozmawiamy po polsku” – ruszyły bezpłatne zajęcia dla młodych obcokrajowców
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż dwóch zdjęć. Witryna Przejścia Dialogu przy ulicy Świdnickiej. W kółku: stół, przy którym siedzą młodzi ludzie, na drugim planie stojąca nauczycielka. Tomasz Hołod / Beata Turska
Kolaż dwóch zdjęć. Witryna Przejścia Dialogu przy ulicy Świdnickiej. W kółku: stół, przy którym siedzą młodzi ludzie, na drugim planie stojąca nauczycielka.

W Przejściu Dialogu rozpoczął się dziś organizowany przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego cykl bezpłatnych spotkań „Rozmawiamy po polsku” dla dzieci obcojęzycznych oraz obcojęzycznej młodzieży. Chodzi o to, by uczestnicy spotkań oswoili się z polszczyzną jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Nadal można się zapisywać.

Reklama

Zajęcia w trzech grupach wiekowych (7-10 lat, 10 -14 lat i 14-18 lat) przeznaczone są dla osób, które już znają podstawy polskiego. Odbywają się w Przejściu Dialogu (przejście podziemne, ul. Świdnicka 19). Prowadzą je nauczycielki ze szkoły podstawowej i z liceum ogólnokształcącego.

Nauka i kontakt z rówieśnikami

Nastoletnia Anastazja z miasta Sumy w północno-wschodniej części Ukrainy od ponad roku uczy się w Technikum nr 16 we Wrocławiu. Mówi po polsku już całkiem dobrze, ale chce to robić jeszcze lepiej. Na zajęcia w Przejściu Dialogu przyszła z jeszcze jednego powodu: by znaleźć tu nowych przyjaciół. 

Dobrze trafiła, bo choć głównym celem spotkań jest doskonalenie posługiwania się  językiem polskim, ważne jest także to – jak zaznaczają organizatorzy – że dzięki nim ich uczestnicy mają okazję, by spędzić czas z rówieśnikami i nawiązywać nowe znajomości.

Sześć spotkań, każde na inny temat

Cykl składa się z sześciu spotkań, a każde z nich ma inny temat przewodni.

– Dziś będziemy rozmawiać o wakacjach i o szybkich randkach, a więc na tematy, które powinny zainteresować młodzież – mówi Klaudia Werminowicz, która prowadzi zajęcia w grupie 14-18 lat. Na co dzień jest nauczycielką języka polskiego i anglistką,  prowadzi tez zajęcia z języka polskiego dla obcokrajowców „Polish for foreigners”.

Terminy zajęć

  • Grupa I (14-18 lat) – środy i piątki 9:00-10:00, od 16 sierpnia
  • Grupa II (14-18 lat) – środy i piątki 10:15-11:15, od 16 sierpnia
  • Grupa III (10-14 lat) – środy i piątki 16:00-17:00, od 23 sierpnia
  • Grupa IV (7-10 lat) – soboty 10:00-11:00, od 26 sierpnia

Uwaga: każda osoba może uczestniczyć w zajęciach tylko jednej grupy.

Jak można się zapisać na zajęcia?

Na zajęcia można się zapisać za pomocą formularza na stronie Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej. Liczba miejsc jest ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń.

Nawet jeśli się okaże, że nie ma już miejsc, i tak warto zostawić swoje dane. Jeśli okaże się, że zapotrzebowanie jest duże, postaramy się zorganizować więcej grup.
Beata Nawrotkiewicz z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego

Finansuje UNICEF

Zadanie jest realizowane w ramach Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) na podstawie Memorandum of Understanding pomiędzy Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) a Miastem Wrocław z  9 czerwca 2022 oraz Letters of exchange for the provision of support related to emergency refugee response in Wroclaw z 9 czerwca 2020 roku.  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl