wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Remontują zabytkowy refektarz. W Kwartale Dominikańskim pojawili się archeolodzy
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż dwóch zdjęć. W tle: budynek Starego Refektarza przy placu Dominikańskim. W kółku: archeolodzy nad wykopem Jan Mika
Kolaż dwóch zdjęć. W tle: budynek Starego Refektarza przy placu Dominikańskim. W kółku: archeolodzy nad wykopem

Barokowa sala jadalna dawnego klasztoru Dominikanów ma prawie 300 lat. Na jej remont mieszkańcy miasta zebrali już 320 tysięcy złotych. Obecnie wokół budynku prowadzone są badania archeologiczne, które rzucają nowe światło na historię tego miejsca.

Reklama

Klasztor dominikanów we Wrocławiu istnieje od 1226 roku. W XVIII wieku przeszedł dość dużą przebudowę, to wtedy kompleksie zabudowań pojawiły się barokowy refektarz. Jego budowa trwała w latach 1724-1726.  

Zbiórka na dach. Duży sukces, ale to jeszcze nie koniec

Od sierpnia 2023 roku trwa akcja Ratujemy Refektarz. Cel - zbiórka funduszy na remont dachu. Dzięki datkom wrocławian udało się zebrać już 320 tysięcy złotych. To olbrzymi sukces, choć brakuje jeszcze 90 tysięcy, by sfinalizować naprawę.

– Ostatnia renowacja wnętrza miała miejsce w latach 90. XX wieku i od tego czasu stan zachowania wystroju sztukatorskiego, polichromii na sklepieniu stale się pogarsza. Wynika to przede wszystkim z tego, że wilgoć przedostaje się przez nieszczelności w dachu. Innym problemem jest zawilgocenie w murach, które też zagraża wystrojowi sali – mówi Piotr Wanat, konserwator przygotowujący program prac renowacyjnych w refektarzu.

Obecnie wokół budynku prowadzone są badania archeologiczne

Mają one związek z przygotowywanym projektem kompleksowej odnowy barokowego zabytku, który planowany jest w najbliższych latach. Prace odsłoniły ślady dawnych murów wirydarza i fragmenty ceramiki.

– Badania mają na celu głównie rozpoznanie nowych partii starych zabudowań klasztornych, zwłaszcza w obszarze wschodniego skrzydła. Odkryte mury mogą dostarczyć cennych danych do datowania i odtworzenia chronologii powstawania tego budynku – wyjaśnia Radosław Gliński,  archeolog prowadzący badania.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Stary Refektarz we Wrocławiu, badania archeologiczne</p> Jan Mika
Stary Refektarz we Wrocławiu, badania archeologiczne

– Ze względu na wstępny charakter badań zostały odkryte tylko fragmenty otoczenia Refektarza. Jednak wstępnie udało się ustalić (dalej czekamy na opracowane wyniki badań ), że odkopany fragment od strony południowej był zapewne kuchnią - tutaj też zostały znalezione fragmenty naczyń ceramicznych i pieca kaflowego sprzed około 300 lat – mówi Jan Mika, asystent ekonoma klasztoru.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Stary Refektarz we Wrocławiu, badania archeologiczne</p> Jan Mika
Stary Refektarz we Wrocławiu, badania archeologiczne

Drugie ustalenie jest jeszcze ciekawsze, choć – jak podkreślają u dominikanów, dopiero wstępne.

– Przy zachodniej ścianie odkopane zostały pierwotne mury klasztorne. Szacuje się, że widoczny teraz kamienny parapet i ościeże były oknem wirydarza w krużgankach klasztoru. Są to wstępne ustalenia, które archeolog obecnie opracowuje – dodaje Jan Mika.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Stary Refektarz we Wrocławiu, badania archeologiczne</p> Jan Mika
Stary Refektarz we Wrocławiu, badania archeologiczne

Na co dzień Stary Refektarz jest miejscem koncertów, spotkań, konferencji

Dominikanie prowadzą tu również spotkania psychologiczne, duszpasterskie czy filozoficzne. Dość regularnie odbywają się tu koncerty komercyjne, ale też występy młodzieży ze szkół muzycznych czy Akademii Muzycznej. Refektarz jest także dostępny do zwiedzania.

Każdy kto chciałby wesprzeć remont jego dachu, może to zrobić online. Zajrzyjcie na stronę Starego Refektarza.

– Do tej pory ponad 2321 osób włączyło się w akcję Ratujemy Refektarz – ogromnie dziękujemy każdemu darczyńcy. Te wpłaty i wsparcie są realną zmianą i przyczyniają się do ochrony i odnowy Refektarza. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony staryrefektarz.org gdzie można znaleźć informacje i o samym budynku, jego historii i możliwościach wsparcia renowacji – mówi Ojciec Marcin Dyjak, ekonom klasztoru.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl