wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Hogwart będzie miał nową funkcję
Kliknij, aby powiększyć
Budynek dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Szajnochy. Na zdjęciu widać ogromny budynek z czerwonej cegły, z wieżą zegarową, stromymi dachami Oleksandr Poliakovsky / www.wroclaw.pl
Budynek dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Szajnochy. Na zdjęciu widać ogromny budynek z czerwonej cegły, z wieżą zegarową, stromymi dachami

Gmach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Szajnochy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków we Wrocławiu. Po wyprowadzce księgozbioru uczelnia chciała go sprzedać. Teraz jest już nowy pomysł na zagospodarowanie wrocławskiego Hogwartu.

Reklama

Charakterystyczny budynek - na potrzeby Miejskiej Kasy Oszczędności, archiwum miejskiego oraz biblioteki, zaprojektował Richard Plüdemann. W 1945 r. przy ul. Szajnochy urządzono Bibliotekę Uniwersytecką. Na magazyny, mieszkania pracowników i siedzibę dyrekcji instytucji zaaranżowano także sąsiadujący przez ścianę pałac rodu Wallenberg-Pachaly.

W 2013 r. rozpoczęła się wielka przeprowadzka Biblioteki Uniwersyteckiej do nowej siedziby, ostatnie tomy spakowano w maju 2019 r. Uczelnia przez wiele lat próbowała sprzedać oba budynki, lecz ostatecznie udało się znaleźć chętnego tylko na pałac, a Szajnochy 7/9 nadal należy do Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dawna biblioteka. Kilometry regałów, ażurowe stropy magazynów

Budynek Plüdemanna robi ogromne wrażenie nie tylko z zewnątrz. Magazyny zajmują kilka kondygnacji, które wyznaczają nie betonowe czy drewniane stropy, lecz żeliwne, ażurowe przęsła. Podobne rozwiązanie zastosowano w bibliotekach m.in. w Cincinnati i Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Także z powodu znalezienia nowej, komercyjnej funkcji dla tak wymyślonej konstrukcji, nie udało się sprzedać budynku.

Na parterze funkcjonowała czytelnia główna. Klimatyczne miejsce, z kolumnami i przestronnymi oknami na trzy strony świata.

W budynku są ogromne piwnice i strych, kilka klatek schodowych i wewnętrzne dziedzińce. Dzisiaj przy ul. Szajnochy zajęcia mają studenci historii (siedziba Instytutu Historii przy ul. Szewskiej jest w remoncie). Lecz władze uniwersytetu już zdecydowały o ostatecznym zagospodarowaniu budynku, kiedy studenci wrócą na Szewską. Przy Szajnochy będzie siedziba archiwum uczelnianego.

Plan przywrócenia do życia budynku wynika z dwóch rzeczy.Po pierwsze budynek w zasadzie jest „niesprzedawalny” z uwagi na ochronę konserwatorską.Bezwzględnemu zachowaniu podlega m.in. zasadnicza kompozycja przestrzenna obiektu: bryła, forma, kształt dachów i wieży, elewacja wraz z wykrojem, wielkością i układem okien i drzwi. Dotyczy to również detali architektonicznych: zegara na wieży, układu wnętrz, czy szkieletowej konstrukcji stropów i drewnianych regałów.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego

Rzeczniczka UWr dodaje: - Bezwzględnemu zachowaniu podlegają wszystkie elementy wyposażenia i wystroju wnętrz, w tym m.in. szklane zadaszenie nad klatką schodową i hallem, zabytkowa stolarka okienna i drzwiowa, posadzki, dekoracje ścian i sklepień, kraty okienne i meble. Po drugie pomieszczenia archiwum na Szewskiej są pełne i brakuje miejsca do przechowywania zasobów wymagających archiwizacji.

Przenosiny archiwum odbywać się będą stopniowo. Dzisiaj jeszcze trudno precyzyjnie ustalić, kiedy cały proces się rozpocznie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl