22 czerwca ZDiUM oficjalnie otworzy nową trasę dla pieszych i rowerzystów prowadzącą wzdłuż Oławy przez malowniczy zakątek Przedmieścia Oławskiego. Z tej okazji organizuje piknik, a my zaglądamy w przeszłość i sprawdzamy, co w ostatnim czasie zdarzyło się dobrego dla rowerzystów w tym rejonie miasta.
Jeśli chcesz na własną rękę sprawdzić, jakie inwestycje są teraz realizowane na Twoim osiedlu, na czym polegają, ile kosztują i kiedy się zakończą, wejdź na #inwestycjeWRO. To mapa z licznymi filtrami, na której można wyszukiwać inwestycje według osiedli, dat oraz tematycznie, np. te związane z edukacją, zielenią, drogami lub rowerzystami czy pieszymi.
Dzięki mapie inwestycji można sięgnąć w przeszłość, jak i podejrzeć przyszłość. Są tu bowiem naniesione również te przedsięwzięcia, które są w fazie planowania lub projektowania i możesz nawet nie wiedzieć, że prace nad nimi już się rozpoczęły. Podane są orientacyjne daty ich zakończenia, więc można zobaczyć, co zmieni się na Twoim osiedlu za rok czy za dwa.
Przedmieście Oławskie - nowa trasa wzdłuż Oławy
W sobotę 22 czerwca od godziny 10:00 do 15:00 ZDiUM zaprasza na piknik "Odkryj nowe trasy pieszo-rowerowe nad rzeką Oławą!". Impreza zorganizowana zostanie na ulicy Młodej przy SP 96. To oficjalne otwarcie nowych odcinków drogi pieszo-rowerowej wzdłuż Oławy, które powstały dzięki zaangażowaniu mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego powstał trakt łączący Niskie Łąki z kładką Siedlecką. Sama kładka Siedlecka przeszła remont w 2021 roku.
Nowa trasa wzdłuż Oławy i inne drogi rowerowe w okolicy
Źródło: gis.um.wroc.plNowa trasa (tutaj pogrubiona) jest już dodana do sieci dróg rowerowych na miejskiej mapie (cienkie czerwone linie).
Otwierana właśnie nowa trasa jest przedłużeniem traktu wzdłuż Oławy, który zaczyna się od ul. Walońskiej i mostu Oławskiego. Można będzie teraz dojechać aż do kładki Siedleckiej, albo skręcić w nową ścieżką na ul. Szybkiej. Również ZDiUM tu buduje trasę.
W ramach inwestycji powstanie trasa pieszo-rowerowa o długości 100 metrów i szerokości trzech metrów z nawierzchnią przyjazną rosnącej na całym odcinku zieleni. Zakres prac przewiduje również stworzenie połączenia z ciągiem pieszo-rowerowym na terenie Politechniki Wrocławskiej.
W tym rejonie znacznie przyjemniej (nie tylko dla rowerzystów) zrobiło się na Żabiej Ścieżce. Trakt ten rozświetliły 24 latarnie.
Z inwestycji rowerowych wśród zieleni warto wspomnieć o 200-metrowej ścieżce powstałej w minionym roku, która jest przedłużeniem traktu wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Oławy od strony Żabiej Grobli prowadzącego do drogi gruntowej znajdującej się na tzw. Grobli Rakowieckiej.
Aleja Wielkiej Wyspy - zgodnie z nazwą - kojarzona jest z osiedlem Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice. I słusznie, ale aż 1,5-kilometrowy odcinek nowej drogi przebiega przez Przedmieście Oławskie łącznie z nowym mostem Na Wilczym Kącie. Drugi most - Olimpijski - oba osiedla dzielą już po połowie.
Co istotne z perspektywy cyklistów, aleja Wielkiej Wyspy to nowe możliwości wygodnej i bezpiecznej jazdy rowerami. Jadąc od strony Armii Krajowej czy Krakowskiej, mamy wydzieloną trasę aż do Mickiewicza i Paderewskiego, czyli aż do parku Szczytnickiego.
Na al. Wielkiej Wyspy trzeba też jakoś dojechać rowerem. Musimy się cofnąć do 2023 roku. Wtedy powstała infrastruktura dla cyklistów łącząca dwie aleje: Armii Krajowej z Wielkiej Wyspy. Zmiany dotyczyły głównie wiaduktu nad torami kolejowymi i zjazdu z niego.
Przedmieście Oławskie - trwa budowa nowej drogi rowerowej
Z nowych, właśnie realizowanych przedsięwzięć, warto wspomnieć o powstającej drodze rowerowej na Kościuszki. Tam ZDiUM remontuje chodniki, MPWiK swoje sieci, a efektem prac będzie również niedługa droga dla rowerów.