wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wyłania się zdrowotny obraz wrocławian

Od 2019 roku we Wrocławiu pod nazwą Projekt Picture trwają badania zdrowia dzieci w wieku szkolnym i ich opiekunów. Prowadzi je Uniwersytet Medyczny, który wylosował 2500 osób i co dwa lata gruntownie sprawdza ich formę. Są wstępne wyniki. Jak się mają wrocławianie?

Reklama

Warunkiem uczestnictwa w programie było zameldowanie we Wrocławiu i odpowiedni wiek dziecka (ur. 2005-2012). Uniwersytet Medyczny zaprosił na badania 1250 dzieci i 1250 rodziców. Co dwa lata te same osoby są proszone o powtórzenie badań. Ankietę i wyniki badań analizują specjaliści z UMed. Liderem projektu jest prof. Tomasz Zatoński, otolaryngolog, prorektor Uniwersytetu Medycznego.

Jakie badania i po co?

W ramach PICTURE wykonywane są:

  • badania laboratoryjne z krwi, moczu i kału, w tym morfologia krwi, poziom glukozy, hemoglobiny, kreatyniny, cholesterolu, elektrolitów i hormonu tyreotropowego (TSH);
  • badania antropometryczne, czyli budowa i skład masy ciała;
  • badania diagnostyczne, np. EKG, spirometria, ciśnienie tętnicze, pomiar siły uścisku.

Celem badania jest kompleksowa ocena stanu zdrowia dziecka oraz jego opiekuna. – Dzięki temu „zdjęciu” stanu zdrowia wrocławian poszerzamy nasze rozumienie ważnych przyczyn zachorowalności i umieralności na terenie naszego miasta. Śledzimy wpływ czynników środowiskowych i społecznych na styl życia jego mieszkańców. A po dokładnej analizie uzyskanych wyników, a jest to ogromna baza informacji, będziemy mogli wskazać przyczyny występujących różnic w zdrowiu populacji mieszkańców Wrocławia. Badania będziemy prowadzili w odstępach dwuletnich jak najdłużej – wyjaśnia prof. Tomasz Zatoński.

Jak się mają wrocławianie?

Zaproszenia trafiły do wylosowanych osób w listopadzie 2019 roku. Obecnie trwa kolejny etap badań. Lekarze sprawdzają, co  zmieniło się u uczestników projektu od ostatniej wizyty. Jakie są wstępne wyniki?

Aż 20 proc. dzieci biorących udział w projekcie ma nadmierną masę ciała. Wśród 4 proc. dzieci rozpoznano niedosłuch, u 34 proc. alergie, u 4 proc. choroby układu kostno-stawowego, a u 3 proc. inne choroby przewlekłe. A jak się sprawy mają z rodzicami? 20 proc. z nich ma nadciśnienie tętnicze, a ponad połowa podwyższony cholesterol i nadmierną masę ciała. Wszystkie wyniki zostały omówione z uczestnikami. Zespół lekarzy wskaże im, jakie badania należy powtórzyć lub do jakich specjalistów warto udać się po dalszą diagnozę.

Projekt jest wspólnym działaniem urzędu miasta i UMed. Badania pochłonęły już ponad 1,3 mln zł z budżetu miasta.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama