wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Startuje program refundacji in vitro [ZASADY, KRYTERIA]
Kliknij, aby powiększyć
Para trzyma zdjęcie usg - refundacja in vitro / zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Para trzyma zdjęcie usg - refundacja in vitro / zdjęcie ilustracyjne

Tak dla In Vitro - rządowa refundacja. 1 czerwca rusza rządowy programu refundacji zabiegów in vitro. Dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro obejmie całą Polskę. Sprawdźcie zasady i kryteria kwalifikacji do in vitro z dofinansowaniem od państwa. Gdzie będzie można przeprowadzić zabiegi in vitro z refundacją we Wrocławiu i jak złożyć wniosek o refundację programu in vitro?

Reklama

Program "Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028” ma wesprzeć pary starające się o dziecko z wykorzystaniem metody in vitro.

Kryteria przystąpienia do programu refundacji – Tak dla in vitro. Dla kogo dofinansowanie?

Głównymi kryteriami przystąpienia do programu refundacji in vitro są:

 • wiek kobiety i mężczyzny;
 • oraz historia medyczna pary w leczeniu niepłodności.

Dofinansowanie do in vitro jest skierowane do par w związkach małżeńskich lub nieformalnych. Z programu będą mogły skorzystać pary, które:

 • mają potwierdzoną dokumentacją medyczną niepłodność lub nieskuteczne leczenie w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu refundacji;
 • są w wieku: kobieta do 42 lat, mężczyzna do 55 lat - w przypadku korzystania in vitro z użyciem własnych gamet lub dawstwa nasienia;
 • są w wieku: kobieta do 45 lat, mężczyzna do 55 lat – w przypadku korzystania z procedury in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni lub adopcji zarodków.

Co ważne – ani posiadanie dzieci, ani korzystanie z wcześniejszych procedur in vitro nie wykluczają z udziału w programie refundacji. Pary, które zajdą w ciążę i urodzą dziecko, korzystając z refundacji, będą mogły ponownie wziąć udział w programie, jeśli tylko nadal spełnią warunki dot. wieku czy kwalifikacji medycznej.

Kto nie skorzysta z programu refundacji in vitro?

Z rządowej refundacji in vitro nie skorzystają pary, które nie spełniają kryterium wieku, a także pacjenci bez kwalifikacji medycznej:

 • pacjentki, u których wystąpiła nieodpowiednia reakcja na przeprowadzoną stymulację jajeczkowania- brak pozyskania co najmniej dwóch dojrzałych komórek jajowych w dwóch cyklach stymulacji do in vitro;
 • inne czynniki medyczne uniemożliwiające wykonanie procedury in vitro dającej szanse na uzyskanie ciąży lub poród dziecka.

Co obejmuje refundacja in vitro?

Refundacja in vitro od 1 czerwca obejmie:

 • 6 pełnych procedur in vitro;
 • kriotransfery u par, które posiadają zarodki z poprzednich procedur;
 • zabezpieczanie płodności przed oraz w trakcie leczenia onkologicznego.

Każda para może skorzystać z 6 procedur in vitro z refundacją, w tym:

 • maksymalnie z 4 cykli in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub z nasieniem dawcy;
 • maksymalnie z 2 procedur in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni – z możliwością zapłodnienia maksymalnie 6 komórek rozrodczych w ramach jednej procedury;
 • maksymalnie z 6 cykli in vitro z adopcją zarodków – wówczas jeden transfer zarodka to jeden cykl.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uśmiechnięta para podczas badania usg potwierdzającego ciążę / zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Uśmiechnięta para podczas badania usg potwierdzającego ciążę / zdjęcie ilustracyjne

W ramach refundacji programu in vitro, finansowane będą wszystkie niezbędne części procedury oraz, w uzasadnionych przypadkach medycznych, także dodatkowe, w tym m.in.:

 • nielimitowane konsultacje z psychologiem – w przypadku dawstwa konsultacja z psychologiem jest obligatoryjna;
 • przechowywanie zarodków aż do ich wykorzystania lub zakończenia – 31 grudnia 2028 r. Po zakończeniu programu para będzie musiała ponosić opłaty za przechowywanie zarodków, aż do ich wykorzystania lub oddania do adopcji;
 • aktywacja oocytów;
 • dojrzewanie oocytów;
 • aktywacja plemników;
 • selekcja plemników;
 • podłoże do transferu zarodków z hialuronianem.

Kriotransfery z poprzednich procedur i onkopłodność

Refundacja w programie „Tak dla in vitro” obejmie również kriotransfery u par, które mają kriokonserwowane zarodki z wcześniej realizowanych procedur, niezależnie od źródła ich finansowania. Wówczas o udziale w programie decyduje wiek: w dniu zgłoszenia kobieta nie może mieć przekroczonego 45. a mężczyzna 55. roku życia.

Dofinansowanie będzie również dotyczyć onkopłodności, czyli zabezpieczenia komórek rozrodczych przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. Do procedur onkopłodności, zostaną zakwalifikowani pacjenci, którzy nie ukończyli 40. (kobieta) i 45. (mężczyzna) roku życia.

Gdzie skorzystać z dofinansowania in vitro we Wrocławiu? Wnioski o refundację in vitro

Do środy 15 maja 2024 r. kliniki leczenia niepłodności mogły składać oferty na zostanie wykonawcą programu. W drugiej połowie maja Ministerstwo Zdrowia wyłoni wykonawców. Wnioski o refundację in vitro będą wkrótce dostępne w ośrodkach zakwalifikowanych do realizacji programu. Przedstawią one procedurę zapisów i niezbędne załączniki.

We Wrocławiu procedurę in vitro przeprowadza obecnie pięć klinik (nie wiadomo jeszcze, które z nich będą wykonawcami programu rządowej refundacji in vitro):

 • InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa, ul. Dąbrowskiego 44;
 • Polmedis Sp. z o. o. spółka komandytowa, ul. Partynicka 4;
 • Kliniki i Laboratoria Medyczne Invicta, ul. Grabiszyńska 186/1b;
 • Gameta Wrocław, ul. Chorwacka 41/U1;
 • Gyncentrum Sp. z o. o., pl. Orląt Lwowskich 1.

Refundacja in vitro – wysokość dofinansowania

Wysokość dofinansowania do in vitro w latach 2024-2028 to 2,5 mld zł - 500 mln złotych rocznie.

Ogólnopolski program refundacji do in vitro startuje 1 czerwca 2024 r.

Ponad 250 dzieci urodziło się dzięki wrocławskiemu programowi in vitro

Przypomnijmy, że we Wrocławiu dzięki miejskiemu programowi in vitro, realizowanego od 2019 roku przyszło na świat już ponad 250 maluchów. W tym roku w ramach programu In vitro no limit pary mogą liczyć na dofinansowanie do 10 tys. złotych z budżetu miasta.

Budżet miejskiego programu wzrósł z 800 tys. zł (w poprzednich latach) do 2 mln zł w 2024 roku. Ta kwota została podzielona między pięć klinik in vitro, które zostały wybrane w konkursie i mają podpisaną umowę z miastem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorząd nie może finansować tych samych świadczeń zdrowotnych, które finansowane są z budżetu państwa (Narodowego Funduszu Zdrowia). Dlatego wprowadzone w 2024 roku zasady działania wrocławskiego programu In vitro no limit obowiązują do czasu wejścia w życie rządowego programu.

Więcej o programie In vitro no limit przeczytacie tutaj.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl