wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Czwartki z Farmaceutą w siedzibie NFZ przy ul. Kołłątaja
Kliknij, aby powiększyć
Farmaceuta sprzedaje lek klientce (zdjęcie ilustracyjne) fot. Shutterstock
Farmaceuta sprzedaje lek klientce (zdjęcie ilustracyjne)

Czy jednoczesne przyjmowanie leków i suplementów diety może być niebezpieczne? Jak i kiedy przyjmować dany lek? A oprócz tego: jak zapobiegać odwodnieniu, jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi i ukąszeniami owadów oraz jak badać piersi. W maju i czerwcu dolnośląski NFZ organizuje spotkania z farmaceutą. W programie konsultacje indywidualne i spotkania tematyczne. Szkoda nie skorzystać…

Reklama

Bierzemy leki, bo nam je przepisał lekarz, i równolegle zażywamy suplementy diety. Czy takie połączenie może mieć negatywny wpływ? Zazwyczaj o tym nie myślimy. Dlatego Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ i Dolnośląska Izba Aptekarska organizuje cykl spotkań „Czwartki z Farmaceutą”. Przyjść może każdy i to bez wcześniejszego zapisywania się.

Czwartkowe spotkania z farmaceutą

Fachową poradę farmaceuty można otrzymać w kolejne czwartki maja i czerwca w sali obsługi klientów dolnośląskiego NFZ przy ul. Traugutta 55.

Konsultacja jest bezpłatna i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Rozmowa odbywa się w osobnym pomieszczeniu, które zapewnia dyskrecję.

– Chcemy, aby nasze sale obsługi klientów były miejscami, z których pacjent wychodzi zainspirowany do dbania o swoje bezpieczeństwo zdrowotne. W dobie szumu informacyjnego i fake newsów trzeba ostrożnie dobierać źródła informacji, dlatego zachęcam do korzystania z wiedzy i doświadczenia dolnośląskich farmaceutów – mówi Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

O co warto zapytać farmaceutę?

Farmaceuta odpowie na pytania o zasady przyjmowania leków i suplementów, ich bezpieczne przechowywanie oraz o wątpliwości dotyczące zażywania leków, które pojawiły się po opuszczeniu gabinetu lekarza. Chętni mogą skonsultować listę wszystkich przyjmowanych leków lub domową apteczkę.

Każde spotkanie z cyku Czwartek z Farmaceutą poświęcone jest wybranym zagadnieniom:

16 maja w godz. 09.00–13.00

Idzie lato – zadbaj o ochronę skóry: farmaceuta doradzi, jak uniknąć oparzeń słonecznych i jak sobie pomóc, gdy do nich dojdzie. Tego dnia, w godz. 09.00-11.00 będzie też można zbadać znamiona. Badanie jest bezpłatne. Przeprowadzi je lek. med. Karolina Świerczyńska-Mróz z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Dermatoskopia, bo tak nazywa się to badanie, umożliwia ocenę, czy znamiona mają charakter nowotworu. Przy wczesnym wykryciu możliwe jest jeszcze całkowite wyleczenie. Nowotwory złośliwe skóry (w tym czerniak) to najliczniejsza grupa chorób onkologicznych. Regularne kontrolowanie znamion na skórze jest bardzo istotne, ponieważ wcześnie wykryty czerniak daje niemal całkowitą szansę na wyleczenie.

23 maja w godz. 10.00–13.00: Zdrowie kobiety

Jak dbać o prawidłową masę ciała, jak wspomagać przemianę materii; które są preparaty zmniejszające apetyt, a które wzmacniają włosy i paznokcie. Dodatkowo dowiesz się więcej o profilaktyce nowotworu piersi (samobadanie) i raku szyjki macicy.

6 czerwca w godz. 10.00–14.00: Uważaj na odwodnienie!

Jakie są objawy odwodnienia organizmu, jakie znaczenie mają elektrolity w prawidłowym nawodnieniu organizmu oraz jak prawidłowo ubrać się, gdy jest upał.

13 czerwca w godz. 10.00–14.00: Stosuj leki bezpiecznie

Farmaceuta odpowie na pytania dotyczące bezpiecznego stosowanie leków w połączeniu z suplementami diety, wpływie suplementów i witamin na wchłanianie i siłę działania leków, niepożądanego działania leków (czy należy się ich bać i komu je zgłaszać).

20 czerwca w godz. 10.00–14.00: Zdrowie na wakacjach

Jakie szczepienia warto przyjąć, wybierając się w dalekie kraje; jakie leki zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd i jak je przechowywać. A do tego, jak udzielić pierwszej pomocy w oparzeniach słonecznych, ukąszeniach owadów i drobnych urazach.

Szczegółowe informacje na temat spotkań znajdziesz na stronie internetowej Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl