wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznajcie wrocławskie osiedla. Co słychać na Oporowie?
Oporowska Noc Kupały fot. Rada Osiedla Oporów
Oporowska Noc Kupały

Wciąż zmieniający się Park Mamuta, inwestycje związane z drogami, ścieżkami rowerowymi i chodnikami, przebudowana kuchnia w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej, dużo wydarzeń organizowanych przez mieszkańców i Radę Osiedla – sprawdź, co słychać na Oporowie.

Reklama

Na powierzchni 646 ha mieszka tu 7745 tys. mieszkańców. W ciągu ostatnich kilku lat zrealizowano tu blisko 40 projektów. Ich łączna wartość to blisko 11,5 mln. O czym mowa? Oto kilka przykładów.

Zmiany wokół Mamuta…

Park Mamuta, zrealizowany w ramach WBO i oddany do użytku w 2018 roku, nieustannie się zmienia. W 2021 roku niedaleko olbrzymiego, 8-metrowego mamuta Cioska z ukrytym we wnętrzu systemem komór i drabinek,  ścianką do wspinania na nodze oraz zjeżdżalniami w kłach, został zorganizowany plac zabaw dla Mamuciątek, idealny dla dzieci, które są jeszcze za małe na korzystanie z Mamuta.  Znalazły się tu m.in. huśtawki, w tym bardzo lubiane bocianie gniazdo.

<p>Plac zabaw dla Mamuciątek</p> ZZM
Plac zabaw dla Mamuciątek

Zabawa się nieco przeciągnęła? Nie trzeba biec do domu: w Parku Mamuta powstała estetyczna toaleta automatyczna (ciekawostka: ma zielony dach!) oraz prowadząca do niej alejka z kostki. Kto bywa z dziećmi na placu zabaw, ten wie, jak ważne są takie przybytki.

<p>Toaleta w Parku Mamuta</p> ZZM
Toaleta w Parku Mamuta

Zmienił się również teren między Mamutem a jazem Oporowskim – jest tam teraz nawierzchnia mineralna ze stalowym obrzeżem oraz drewniany pomost.

Wcześniej, w 2019 roku powstała w pobliżu alejka o przepuszczalnej nawierzchni na odcinku od ul. Solskiego do alejki przy Bukowskiego wraz ze specjalnym podestem, który służy jako ławka. Zarząd Zieleni Miejskiej, który prowadził tę inwestycję, zadbał również o trawniki.

Park Mamuta cieszy się ogromnym powodzeniem wśród Wrocławian, przyjeżdżają tu rodzice z dziećmi z całego miasta. To miejsce jest także ważną częścią większego kompleksu: parku Grabiszyńskiego po drugiej stronie rzeki Ślęzy.
Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej

… i na placu zabaw przy boisku

A skoro już jesteśmy przy miejscach, które kochają dzieci: rozbudowany został także plac zabaw przy boisku sportowym przy ul. Kadłubka. Przybyło tam urządzeń, z których mogą korzystać maluchy,  jest też bezpieczniej: pojawił się piłkochwyt, oddzielający miejsce zabaw od boiska.

Drogi, chodniki i nie tylko

W 2023 roku zakończył się I etap budowy drogi zbiorczej od ul. Kupieckiej do ul. Jutrzenki (obejmował odcinek od ul. Stefki do zjazdu na jedną z działek) oraz  

Wcześniej powstał brakujący odcinek chodnika i drogi rowerowej na ul. Mokronoskiej, a także przebudowano ul. Hugona Steinhausa. Inwestycja obejmowała nie tylko budowę jezdni, ale też miejsc postojowych oraz chodnika, zagospodarowanie dróg opadowych etc. , a także założenie trawnika.

Trwają prace nad aktualizacją projektu Cmentarza Komunalnego przy ul. Ibn Siny Awicenny, a także dróg, które będą do niego prowadzić. Obszar całej inwestycji (wraz z drogami) to ok. 47 ha powierzchni. Powstaną: kaplica, budynki administracyjne i usługowe, kwartały grzebalne, kolumbaria, alejki, place wejściowe i gospodarcze, drogi dojazdowe, parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe, ciągi komunikacyjne łączące projektowany cmentarz z istniejącym Cmentarzem Grabiszyńskim oraz ul. Jordanowską, ogrodzenie, infrastruktura techniczna oraz oczywiście przybędzie mnóstwo zieleni.

Kuchnia jak spod igły, w planach ocieplenie

Zmiany dotyczą też Domu Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej 25, wchodzącego w skład Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. Istniejąca tu dwukondygnacyjna kuchnia została przebudowana i gruntownie wyremontowana, co wymagało m.in. przeprowadzenia prac budowlanych oraz wykonania instalacji elektrycznych i sanitarnych. 

<p>Modernizacja kuchni centralnej w DPS przy ul. Karmelkowej</p> ZIM
Modernizacja kuchni centralnej w DPS przy ul. Karmelkowej

W DPS przy ul. Karmelkowej zostały także przeprowadzone prace związane z konserwacją dachu, a wcześniej remont instalacji odgromowej, a teraz pora na termomodernizację, która powinna zostać zakończona do 2025 roku.

Co jeszcze słychać na Oporowie?

Oporów, tak samo jak każde inne osiedle, to przede wszystkim ludzie – ich energia, pasje, potrzeba brania udziału w życiu społeczności, a często także działania na rzecz innych.

Mieszkańcy okolicy (i nie tylko) mieli ostatnio okazję, by się spotkać na wielkim pikniku zorganizowanym na samym początku lata: 22 czerwca, a więc w ostatnią sobotę, na kąpielisku przy ul. Harcerskiej odbyła się zorganizowana przez Radę Osiedla Oporowska Noc Kupały. W programie były m.in. warsztaty plecenia wianków, zawody wędkarskie, dmuchańce i mnóstwo innych atrakcji. Wystąpił nawet Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”!

<p>Oporowska Noc Kupały</p> Rada Osiedla Oporów
Oporowska Noc Kupały

<p>Oporowska Noc Kupały</p> fot. Rada Osiedla Oporów
Oporowska Noc Kupały

To oczywiście nie wszystko. Na Oporowie odbywają się także spotkania z historią w bibliotece, bezpłatne zajęcia taneczne oraz treningi fitness (jedne i drugie wrócą po wakacjach).

Na boisku przy ul. Kadłubka odbywają się Pchle Targi organizowany przez Ekipę Energicznych Oporowianek, w Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. Solskiego zorganizowano zbiórkę zabawek i przyborów plastycznych dla dzieci ze szpitala, a w Domu Parafialnym przy ul. Sobótki odbywają się turnieje tenisa stołowego. To oczywiście tylko przykłady. Bywa, że dzieją się rzeczy magiczne, tak jak zimowy koncert w alejkach. No bo wyobraźcie to sobie: noc, zima, ognisko, a do tego dźwięki… katarynki i dud!

Aktualnych informacji na temat wydarzeń na Oporowie warto szukać m.in. na facebookowym profilu Rady Osiedla.

Osiedle w skrócie

Kąpielisko Oporów już czynne!

Kąpielisko przy ul. Harcerskiej 25 we Wrocławiu zostało otwarte 22 czerwca. Można się tu kąpać wśród zieleni codziennie od godz. 9 do godz. 19. Wstęp wolny.

Chcielibyśmy w przyszłości przywrócić temu miejscu charakter parku sportowego, w którym można by było nie tylko się kąpać, ale także grać w piłkę i uprawiać inne rodzaje sportu.
Przewodnicząca Zarządu Osiedla Dobrosława Binkowska

Domek w kratkę

Przy ul. Wiejskiej 17 mieści się jeden z najstarszych budynków szachulcowych w Polsce nazywany Dworkiem Oporowskim. Pochodzi z połowy XVI wieku i niestety nie jest obecnie w najlepszym stanie.

Oporowski Bazarek Osiedlowy

Lubisz kupować truskawki i czereśnie bardzo wcześnie rano, zanim zrobi się gorąco? Wieczorem poczułeś, że jeszcze dziś chcesz zasadzić drzewo albo chociaż kwiaty na balkonie? Niezależnie od pory dnia chcesz się poczuć jak na kipiącym kolorami włoskim targowisku? Na Oporowie każda z tych rzeczy jest możliwa: przy ul. Mokronoskiej mieści się czynny o niewiarygodnych porach Oporowski Bazarek Osiedlowy z ogromnym wyborem świetnej jakości owoców, warzyw, kwiatów ciętych, sadzonek i nie tylko.

<p>Oporowski Bazarek Osiedlowy</p> fot. Oporowski Bazarek Osiedlowy
Oporowski Bazarek Osiedlowy

Rada Osiedla

Przewodnicząca Rady Osiedla Oporów Alina Drapella-Hermansdorfer zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w siedzibie RO przy ul. Wiejskiej 2/4 zazwyczaj w trzeci, a czasem w czwarty poniedziałek miesiąca przed sesją Rady Osiedla. Najbliższe spotkanie odbędzie się po przerwie wakacyjnej 23 września.

Strażniczka osiedlowa

Strażniczką osiedlową na Oporowie jest Agnieszka Rumianek, tel. 668 818 691. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.

Dwóch dzielnicowych

Osiedle Oporów to rejon działania komisariatu Wrocław-Grabiszynek. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • sierż. Piotr Sypień, 601 702 621, e-mail: dzielnicowy.grabiszynek1[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl,
  • mł. asp. Paweł Lenczowski, tel. 601 702 624, e-mail:

Komunikacja miejska

  • Tramwaje: 4*, 11*, 20*
  • Autobusy dzienne: A, D, 107, 119, 125, 132, 143, 319, 607, 907, 947
  • Autobusy nocne: 251, 257*

Uwaga! Autobusy i tramwaje linii zaznaczonych gwiazdką mają na wyświetlaczach zamieszczoną nazwę „Oporów”, jednak dojeżdżają w pobliże granicy tego osiedla.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama