wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznaj wrocławskie osiedla: Nowy Dwór
Kliknij, aby powiększyć
Plac zabaw Średniowieczny Wrocław w Parku Tysiąclecia fot. Tomasz Hołod
Plac zabaw Średniowieczny Wrocław w Parku Tysiąclecia

Trasa autobusowo-tramwajowa łącząca Nowy Dwór z centrum miasta, średniowieczne grodzisko z mnóstwem atrakcji dla dzieci i lodowisko, które latem zmienia się w halę wrotkarską to najgłośniejsze inwestycje ukończone w ubiegłym roku na Nowym Dworze. Co warto o nich wiedzieć i co jeszcze słychać na osiedlu?

Reklama

Na 191 ha powierzchni mieszka to ponad 15 tys. mieszkańców. W ciągu ostatnich kilku lat zrealizowano tu (lub są w realizacji) 77 projektów. Oto kilka przykładów.

TAT, czyli w 20 minut do centrum

Z Nowego Dworu do centrum miasta w niecałe 20 minut? Jak najbardziej, bo we wrześniu 2023 roku zakończyła się budowa wydzielonej (a więc „korkoodpornej”) trasy autobusowo-tramwajowej (TAT) łączącej osiedle z pl. Orląt Lwowskich.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Trasa autobusowo-tramwajowa (TAT) na Nowy Dw&oacute;r</p> UMW
Trasa autobusowo-tramwajowa (TAT) na Nowy Dwór

To największe tego rodzaju przedsięwzięcie od 1949 roku, kiedy wybudowano tory na Leśnicę. Koszt –  ponad 376 mln zł, z czego 182 mln dołożyła Unia Europejska.

Zobacz, jak wygląda przejazd przez TAT z kabiny motorniczego. 

O skali tego przedsięwzięcia najlepiej mówią liczby: TAT to:

  • prawie 7 km nowego torowiska (od włączenia w ul. Podwale ulicą Robotniczą, Strzegomską oraz ul. Rogowską aż do pętli autobusowej „Nowy Dwór”, w tym 1 km jako przebudowa istniejącego buspasa w ul. Strzegomskiej od Nowodworskiej do Rogowskiej),
  • 183 m dwóch nowych wiaduktów,
  • prawie 6,4 km kabli trakcyjnych,
  • 361 słupów trakcyjnych,
  • 37 przebudowanych i całkiem nowych przystanków, 
  • 7,2 km nowych chodników, 6,6 km dróg rowerowych, do tego ponad 10 km sieci wodno-kanalizacyjnych,
  • prawie 1 tys. posadzonych drzew i prawie 50 tys. krzewów.

Istniejącą pętlę autobusową „Nowy Dwór” trzeba było przebudować na pętlę tramwajowo-autobusową (peron tramwajowy dla wsiadających został zintegrowany z peronem autobusowym na ul. Żernickiej, ułatwiając przesiadkę pasażerów „drzwi w drzwi”), a w sąsiedztwie powstał parking typy „P&R” na 71 samochodów. Drugi taki parking – na 116 aut – wybudowano u zbiegu ulic Strzegomskiej i Rogowskiej.

Średniowieczny Wrocław

W marcu ubiegłego roku w „nowodworskiej” części parku Tysiąclecia został otwarty wybudowany w ramach WBO Średniowieczny Wrocław – plac zabaw, który wygląda jak gród warowny z palisadą i mnóstwem atrakcji dla dzieci:  trzema zjeżdżalniami, trampoliną, drabinkami, linami, siatką i ścianką do wspinania.

– Dziękujemy liderom projektu WBO za świetny pomysł. Wspólnie stworzyliśmy spektakularny, oryginalny i trzypoziomowy plac zabaw, miejsce, które już cieszy się olbrzymią popularnością mieszkańców – mówiła tuż po otwarciu  Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Lodowisko-wrotkowisko

Niedaleko Średniowiecznego Wrocławia jest jeszcze jedna atrakcja oddana do użytku w ubiegłym roku – zadaszone lodowisko przy ul. Sukielickiej, które od samego początku cieszy się ogromnym powodzeniem: jeżdżą tam ludzie w każdym wieku, od małych dzieci, które dopiero uczą się korzystania z łyżew, po seniorów. Obiekt mieści nawet 200 łyżwiarzy! Teraz, gdy w końcu nadeszła wiosna, też nie będzie świecić pustkami, bo w ciepłych porach roku ślizgawka zmienia się w otwartą halę wrotkarską.

Utworzenie lodowiska-wrotkowiska poprzedziło zbudowanie budynku szatniami, toaletami, zapleczem socjalnym i wypożyczalnią sprzętu. Obiekt jest ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła, natomiast energię dostarczają panele fotowoltaiczne.

Skatepark

Miejsc dla mieszkańców, którzy kochają ruch, jest na osiedlu więcej. W 2021 roku w okolicach toru wrotkarskiego WRTC Spartan przy Sukielickiej (piszemy o nim obok) zakończyła się budowa skateparku z elementami do jazdy nie tylko na deskorolce, ale też na BMX-ie, rolkach i hulajnodze. Wszystko jest tu takie, jakie być powinno: jego koncepcja była konsultowana m.in. z Komisją ds. Infrastruktury przy Polskim Związku Sportów Wrotkarskich.

To nie wszystko, bo…

To oczywiście nie wszystko, bo np. w ramach WBO (projekt „113 na sportowo”) na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 przy ul. Zemskiej powstało nowe boisko do gry w koszykówkę, piłkę ręczną i piłkę nożną ze sztuczną nawierzchnią i infrastrukturą techniczną oraz przebudowanym oświetleniem. Zmieniła się także nawierzchnia boiska na terenie Liceum Ogólnokształcącego na XV przy ul. Wojrowickiej.

A że nie samym sportem człowiek żyje, miasto wsparło także CK Nowy Pafawag, o którym piszemy poniżej, doświetliło przejście dla pieszych na ul. Nowodworskiej (na wysokości Wojrowickiej), a wcześniej na Chociebuskiej, a wiosną zeszłego roku w ramach akcji WROśnij we Wrocław w parku Tysiąclecia posadzono 315 nowych drzew, które rosną wraz z dziećmi, których przyjście na świat w ten sposób upamiętniono.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>WROśnij we Wrocław - drzewa sadzone dla nowonarodzonych wrocławian</p> ZZM
WROśnij we Wrocław - drzewa sadzone dla nowonarodzonych wrocławian

Na osiedlu sporo się dzieje. Wiele wydarzeń organizuje m.in. Rada Osiedla Nowy Dwór. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wydarzenie zorganizowane przez Radę Osiedla Nowy Dw&oacute;r</p> fot. Rada Osiedla Nowy Dwór
Wydarzenie zorganizowane przez Radę Osiedla Nowy Dwór

Więcej zdjęć z osiedlowych wydarzeń znajdziesz w naszej galerii.

Osiedle w skrócie

Raj dla wrotkarzy

Na Nowym Dworze mieści się tor do profesjonalnego oraz amatorskiego uprawiania sportów wrotkarskich. To inwestycja zrealizowana w związku z X Światowymi Igrzyskami Sportowymi The World Games, które odbyły się w naszym mieście w 2017 roku. Jest tu bezpłatny i ogólnodostępny tor do jazdy ulicznej oraz tor do jazdy szybkiej wynajmowany na treningi, szkolenia i na zawody dla klubów i zawodników. W 2022 roku tory zostały oświetlone i można z nich korzystać także wieczorami. Więcej informacji: spartan.wroc.pl/sukielicka/rolki

Wilczy dół

W parku Tysiąclecia można spotkać… wilki. Jednak bez obaw: chodzi o rzeźbę „Wilczy dół” autorstwa Anny Zamorskiej, która jest jedną z 12 scen krajobrazowych – przestrzennego zapisu dziejów Wrocławia – które można oglądać w Parku Tysiąclecia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Trasa autobusowo-tramwajowa (TAT) na Nowy Dw&oacute;r</p> UMW
Trasa autobusowo-tramwajowa (TAT) na Nowy Dwór

Zniżki w ramach programu Nasz Wrocław

Na osiedlu Nowy Dwór na zniżki w programie Nasz Wrocław i Nasz Wrocław MAX można liczyć w  Centrum Kultury Nowy Pafawag (piszemy o nim obok). Status Podatnika zapewnia 20 proc. zniżki, natomiast status MAX – 30 proc.

Rada osiedla

Przewodniczący Zarządu Osiedla Nowy Dwór Łukasz Olbert zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w siedzibie RO przy ul. Nowodworskiej 51/3 w pierwszą i trzecią środę miesiąca w godz. 17-18.  

Strażnik osiedlowy

Strażnikiem osiedlowym na osiedlu Nowy Dwór jest Robert Paluch, tel. 600 908 523. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwenci można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.

Dzielnicowi

Osiedle Nowy Dwór to rejon działania komisariatu Wroclaw-Fabryczna. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • sierż. Igor Niedbała, tel. 601 703 338, e-mail: fabryczna11[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • mł. asp. Andrzej Fidor, tel. 601 702 935, e-mail:
  • fabryczna15[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. szt. Michał Chrapa, tel. 601 811 026, e-mail: dzielnicowy.fabryczna20[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

UWAGA! Podany adres mailowy ułatwi Ci kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania zawiadomienia o przestępstwie, wykroczeniu, petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów prawa. Dzielnicowy odbiera pocztę i służbowy telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach niecierpiących zwłoki proszę dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.

Komunikacja

  • Tramwaje: 13, 23
  • Autobusy dzienne: 106, 107, 119, 122, 124, 126, 128, 132, 134, 142, 148, 149, 152, 319, 909, 927
  • Autobusy nocne: 206, 241, 246, 249

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl