wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Zobacz, jak zmienia się Przedmieście Oławskie. Niesamowita metamorfoza wrocławskiego osiedla

Zrewitalizowane nabrzeże rzeki Oławy, odmienione kamienice i podwórka, tętniące życiem Centra Aktywności Lokalnej – Przedmieście Oławskie bardzo się w ostatnich latach zmieniło, ale jego metamorfoza jeszcze się nie skończyła. Poznajcie lepiej wrocławskie osiedle - Przedmieście Oławskie!

Reklama

Tym, co sprawiło, że na Przedmieściu Oławskim coraz chętniej pojawiają się turyści i spacerowicze z innych części miasta, są odmienione nabrzeża rzeki Oławy. Mieszkańcy osiedla także się z nich cieszą: dzięki zakończonej w 2019 roku rewitalizacji nabrzeża między mostami Oławskim i Rakowieckim mogą odpoczywać wśród zieleni w zupełnie nowych warunkach.

W miejscu, w którym jeszcze kilka lat temu były chaszcze, śmieci i dziki parking, pojawiły się ścieżki dla pieszych i rowerzystów, dwa place zabaw (w tym jeden o tematyce wodnej, z kołami wodnymi, śrubą Archimedesa i śluzami), podesty, pomosty, zejścia do wody, miejsca do rekreacji, ławki. Zieleń została uporządkowana, ale zrobiono to w taki sposób, by zachować naturalny charakter tego miejsca. Pojawiło się też mnóstwo nowych roślin, a wśród nich ponad 200 drzew i ważne dla zapylaczy rośliny miododajne.

Zmiana jest kolosalna, po prostu niebo, a ziemia. Kiedyś trudno było tędy przejść, to była kompletna dzicz. Teraz nabrzeże Oławy w niczym nie ustępuje bulwarom nad Odrą.
Grzegorz Sobczak, przewodnik wrocławski

Wartość całkowita projektu: ponad 9,5 mln, w tym dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 (prawie 6,5 mln).

Odnowione kamienice

Stopniowo zmieniają się także zabytkowe kamienice.

– Wyremontowaliśmy ostatnio cztery budynki przy ul. Mierniczej. Są już podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, mają odnowione klatki schodowe i dachy, otrzymały też nową stolarkę okienną i drzwiową. Najbardziej efektownym elementem metamorfozy są oczywiście odnowione elewacje z odtworzonymi detalami architektonicznymi – mówi Anna Olbryt z Zarządu Zasobu Komunalnego.  

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Odnowiona elewacja przy ul. Mierniczej 15 fot. ZZK
Odnowiona elewacja przy ul. Mierniczej 15

Z kolei spółka Wrocławskie Mieszkania wyremontowała w latach 2020-2021 osiem kamienic przy ul. Brzeskiej, Chudoby i Prądzyńskiego, które wcześniej zostały poddane kompleksowej termomodernizacji z przyłączeniem do sieci ciepłowniczej, dociepleniem dachów i stropów nad piwnicami, wymianą okien i drzwi wejściowych włącznie. Teraz wyremontowała m.in. klatki schodowe i elewacje od strony ulicy, uporządkowała system wentylacji, wymieniła instalacje sanitarne, zainstalowała nowe domofony. W planach jest także remont największej, narożnej kamienicy przy ul. Chudoby.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kamienica przy ul. Chudoby fot. WM
Kamienica przy ul. Chudoby

Bardzo gruntowny remont przeszło też kilka kolejnych kamienic przy Prądzyńskiego, Kościuszki i Komuny Paryskiej. Prace obejmowały m.in. remont i częściową wymianę stropów, remont dachu i poddasza, elewacji frontowych, a także wymianę wszystkich instalacji.

– Przy okazji prac w kamienicy przy Prądzyńskiego 30 odkryto w sieni i wejściu na klatkę schodową secesyjne malowidła na suficie oraz ozdobny plafon, które zostały odrestaurowane pod okiem konserwatora dzieł sztuki – podkreśla Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kamienica przy ul. Prądzyńskiego fot. WM
Kamienica przy ul. Prądzyńskiego

36… grusz i inne zmiany na podwórkach

A co nowego na podwórkach? One także przechodzą metamorfozę. Np. w ramach Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021 -2024 ZZK po konsultacjach z mieszkańcami zagospodarował na nowo wąską przestrzeń w kwartale ulic Pułaskiego, Traugutta, Mierniczej i Komuny Paryskiej. Rośnie tam… 36 grusz kolumnowych (w tym 30 nowych). Oprócz tej zielonej wyspy pojawiły się tam także graby oraz niska zieleń, taka jak tojeść i barwinek. Poprawiono warunki w których rośnie „stara” zieleń, np. jesion, który jest tam od dziesięcioleci, otrzymał nową ziemię, a jego korzenie zostały napowietrzone. Koszt remontu 634 tys.

– Prace, które przeprowadziliśmy, to m.in. odwodnienie terenu, które jest najmniej spektakularne, ale bardzo ważne, bo znacząco wpływa na użytkowanie tego miejsca – mówi Anna Olbryt z ZZK. – Utwardziliśmy też drogę dojazdową, część nawierzchni ułożyliśmy z przepuszczającej wodę kostki farmerskiej, a chodniki wyprofilowaliśmy w taki sposób, by deszczówka mogła zasilać korzenie rosnących tam roślin. Pojawiły się też ławki, lampy typu parkowego i nowe osłony śmietnikowe z wrzutką na odpady, dzięki której nie trzeba wchodzić do środka, by wyrzucić śmieci.

Zmiany zaszły także na innych podwórzach, np. spółka WM w latach 2019-2022 zrewitalizowała podwórza  w obrębie ulic Traugutta, Komuny Paryskiej, Prądzyńskiego oraz Świstackiego, Więckowskiego, Kościuszki i Brzeskiej. Dodatkowo przy CAL na Przedmieściu Oławskim (ul. Prądzyńskiego) wyburzyła ciąg komórek lokatorskich oraz zagospodarowała i oświetliła część terenu.

W 2024 r. w ramach prezydenckiego Programu Kompleksowej Modernizacji Podwórek Komunalnych na lata 2021-2024 odbędzie się kompleksowy remont podwórza, na którym znajduje się wyremontowana kamienica Komuny Paryskiej 94a (wnętrze Komuny Paryskiej, Zgodna, pl. Zgody).

Trzy CAL-e

Dzięki energii mieszkańców, Centrów Aktywności Lokalnej i innych podmiotów Przedmieście Oławskie tętni życiem. Działają tu trzy Centra Aktywności Lokalnej:

  • Centrum na Przedmieściu (operator: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych),
  • Centrum Aktywności Mieszkańców Nowe Łąki (operator: Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej),
  • Przedpokój H13 (operator: Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej TuRazem).

Każde z nich ma swój autorski program i prowadzi tyle działań, że nie da się ich tu wymienić, dlatego warto zajrzeć na ich strony internetowe i profile w mediach społecznościowych.

[articleGallery ids=492882 names=Gimnastyka-dla-seniorow-Przedpokoj-H13 type=single-image crop=wh

Koalicja Oławska i Dzień Trójkąta

Przedmieście Oławskie ma swoje święto: Dzień Trójkąta. Poprzednio trwało ono aż trzy dni, podczas których mieszkańcy osiedla i goście z innych części miasta mogli obejrzeć seans w kinie plenerowym, wziąć udział w spacerach tematycznych, warsztatach, Psim Pikniku na Niskich Łąkach a nawet w potańcówce i Silent Disco w Odrze Centrum.

Organizatorem święta była Koalicja Oławska, która zrzesza osiedlowe CAL-e i wiele innych podmiotów: radę osiedla, MOPS, szkoły, instytucje kultury i inne podmioty działające na osiedlu

Spotykamy się raz w miesiącu, by omówić najważniejsze dla osiedla sprawy, np. kwestię zieleni albo porządku na podwórzach. Dzięki temu, że potrafmy pracować wspólnie, możemy zareagować na takie kryzysy jak pandemia czy przyjazd nowych mieszkańców po wybuchu wojny w Ukrainie i robić to, wzmacniając działania ogólnomiejskie.
Agata Bulicz z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

– Możemy też wygrywać projekty w ramach WBO, a także nieprzerwanie wzmacniać instytucję sąsiedztwa i potwierdzać różnymi działaniami, że nasze osiedle jest dobrym miejscem do życia i wartym uwagi na mapie Wrocławia – dodaje Agata Bulicz.

Przedmieście Oławskie w skrócie

Torywolucja

1 kwietnia na Przedmieściu Oławskim MPK Wrocław rozpoczęło inwestycję wartą 1,6 mln zł – na skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Małachowskiego powstanie 416 metrów bezpiecznego torowiska z nową nawierzchnią. Będą też nowe zwrotnice z systemem ogrzewania (dzięki niemu zimą nie zamarzają) i sterowania. Prace nie spowodowały zamknięcia skrzyżowania dla aut i rowerów, jednak na czas remontu konieczne było wprowadzenie objazdów dla tramwajów. Żeby mieszkańcy mogli przemieszczać się bez przeszkód, MPK uruchomiło autobusy „za tramwaj”. Tramwaje mają wrócić na swoje stale trasy już pod koniec kwietnia.

Nikifor z Przedmieścia Oławskiego

Na Przedmieściu Oławskim mieszka i tworzy niezwykły artysta, okrzyknięty przez media wrocławskim Nikiforem. Jest samoukiem, fascynują go tramwaje i pociągi, a także jazz i Górny Śląsk. Miał już trzy indywidualne wystawy – w Przedpokoju H13, w Centrum na Przedmieściu i w galerii ArtBrut.

Uchem po Trójkącie

„Uchem po Trójkącie” to cykl podcastów na temat osiedla, które powstały podczas pandemii, a które nadal można znaleźć na stronie dfop.org.pl i nie tylko. Znana i lubiana na osiedlu Agnieszka Dubaniowska opowiada podczas dźwiękowych spacerów o mieszkających tu ludziach i fascynujących tajemnicach osiedla. Zna je jak własną kieszeń: mieszka w tej części miasta od 1945 roku i angażuje się w jej życie. Pani Agnieszka opowiada m.in. o ul. Mierniczej, która często jest planem filmowym. Ostatnio zdjęcia do swojego najnowszego filmu robił tu Patryk Vega.

Hydropolis

Drukarka wodna, olbrzymi model Ziemi, kosmiczne projekcje na wielkim ekranie, replika batyskafu Trieste, wielki rekin z ławicą ryb, przedziwne stworzenia z głębin, interaktywne instalacje, multimedialne gry, modele statków i nie tylko, a także specjalna strefa dla dzieci oraz przestrzeń relaksu – w Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie, nie nudzą się ani dzieci, ani dorośli.

Rada osiedla 

Przewodnicząca Zarządu Osiedla Przedmieście Oławskie, Joanna Szumiela, zaprasza mieszkańców do siedziby RO przy ul. Kościuszki 184. Dyżury radnych odbywają się każdego 3., 5. i 16. dnia miesiąca – łatwo zapamiętać te dni, bo to numery tramwajów jeżdżących przez osiedle. – Jeśli dzień dyżuru wypada od poniedziałku do piątku, radni dyżurują od 18:00 do 20:00, jeśli w sobotę, od 10 do 12, a jeśli w niedzielę, dyżur się nie odbywa. Z RO można także skontaktować się telefonicznie, tel. 502 182 496 oraz za pośrednictwem e-maila: przedmieście_olawskie[at]osiedla.wroclaw.pl

Straż miejska

Z powodu braków kadrowych osiedle Przedmieście Oławskie nie ma wyznaczonego strażnika osiedlowego. Zgłoszeniami wymagającymi pilnej interwencji zajmują się patrole oddziału patrolowo-interwencyjnego, a pozostałymi funkcjonariusze z oddziału patrolowo-prewencyjnego. Jeśli zależy ci na szybkiej reakcji, skontaktuj się z dyżurnym Straży Miejskiej Wrocławia pod całodobowym numerem telefonu 986.

Pięciu dzielnicowych

Osiedle Przedmieście Oławskie to rejon działania komisariatu Wrocław-Rakowiec. Dzielnicowi tego osiedla to:

  • asp. Paweł Kudaj, tel. 601 815 658, e-mail: dzielnicowy.rakowiec1[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • mł. asp. Jarosław Kuźnik, tel. 601 815 110, e-mail: rakowiec2[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. szt. Tomasz Hatała, tel. 797 306 247, e-mail: rakowiec3[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • sierż. szt. Michał Kaczmarski, tel. 601 815 647, e-mail: rakowiec4[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
  • asp. Adam Szpak, tel. 601 815 681, e-mail: dzielnicowy.rakowiec5[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl

Można do nich zgłaszać np. picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu, zakłócanie porządku publicznego i parkowanie pojazdów w sposób utrudniający ruch pieszych. W sprawach nagłych należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Komunikacja miejska

Tramwaje: 2,10, 3, 5, 16 (w tej chwili z powodu remontu są objazdy)

Autobusy: 106, 114, 120, 240, 243, 246, 250, 253, 255, 716, A, N

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl