Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Przy przepompowni ścieków Port Południe (ul. Długa 67, Szczepin) firma Fortum montuje największą w Polsce instalację do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków (komunalnych i deszczowych), pochodzących głównie z centralnej i południowej części miasta. Ta systemowa pompa nazywa się Wrompa.
Wrompa gotowa pod koniec 2024?
Pośrednia korzyść dla środowiska – zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji: CO2, SO2, NOx i pyłów. „Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla (system wrocławski zasilany jest przez wysokosprawną kogenerację opartą na węglu)” – czytamy na stronie Fortum.
Do Wrocławia Wrompa przyjechała z Austrii w nocy z 13 na 14 lutego 2024 roku. Podróżowała dwiema ciężarówkami, ponieważ waży 100 ton. Od tego czasu trwa jej instalacja i budowa infrastruktury towarzyszącej (zbiorniki, sieci przyłączeniowe, rozdzielnie itp.).
Zakończenie inwestycji i uruchomienie pompy planowane jest na końcówkę tego roku. Ciepło produkowane przez Wrompę na pewno popłynie do wrocławian w najbliższym sezonie grzewczym.
Mural o ekologii i trosce o naturę
25 lipca pracownicy Fortum odsłonili mural, kolorowy akcent zielonej inwestycji.
Mural zaprojektowała Magdalena Osobińska, która zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej praca została wybrana w konkursie, na który wpłynęło 50 zgłoszeń. Przyznana nagroda pieniężna to 10 tysięcy złotych.
Chciałam stworzyć optymistyczny przekaz budzący pozytywne emocje u odbiorcy oraz refleksję inspirującą ludzi do konstruktywnych zmian mających dobry wpływ na nasze środowisko. Mural zarówno kolorystycznie, jak i tematycznie, ściśle nawiązuje do ekologii, troski o środowisko, ale także życzliwości i miłości do zwierząt. Jego głównymi bohaterami stali się ludzie.Magdalena Osobińska
Ścieki to surowiec do produkcji ciepła
Moc nowoczesnej Wrompy to 12,5 MW. Czyli ile? Więcej niż zdolności tysiąca typowych pomp ciepła montowanych zazwyczaj przy domach jednorodzinnych. — Odzyskuje ciepło ze ścieków, podnosi jego parametry i przekazuje za pośrednictwem specjalnego wymiennika ciepła do wody sieciowej, która z kolei za pośrednictwem systemu ciepłowniczego dostarcza to ciepło do naszych klientów — tłumaczył dyrektor ds. rozwoju w Fortum, Mariusz Dzikuć.
Instalacja taka jak Wrompa udowadnia, że ścieki przestają być problemem, gdy stają się surowcem. Do Wrompy dostarczane są m.in. z domów i mieszkań. Woda z kąpieli, ze zmywarki, pralki i innych źródeł napędza pompę do wytwarzania ciepła, które ogrzeje wrocławian.
Nowoczesna pompa systemowa zapewni 5 procent rocznego zapotrzebowania na ciepło systemowe we Wrocławiu. W mieście, w którym system ciepłowniczy w 100 procentach korzysta z energii cieplnej produkowanej w procesie spalania węgla.
Wrompa pozwoli uniknąć emisji niemal 35 tysięcy ton dwutlenku węgla. Jak mówi dyrektor Dzikuć z Fortum: to pierwszy krok na drodze do odejścia od paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła w stolicy Dolnego Śląska.