wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Bastion Sakwowy we Wrocławiu: początek remontu (wizualizacje) i restauracji Gustaw

W październiku zacznie się druga część remontu na wzgórzu z Bastionem Sakwowym. Umowa na kwotę 6 mln zł jest podpisana. Z kolei w listopadzie otworzy się restauracja Gustaw w pawilonie perystylowym.

Reklama

Rewitalizację budynków Bastionu Sakwowego i terenu na wzgórzu będzie kontynuowała ta sama firma – Castellum – która wygrała niedawno przetarg z kwotą 6 milionów złotych i podpisała umowę z zamawiającym – Zarządem Inwestycji Miejskich we Wrocławiu (ZIM).

Termin: czerwiec 2025 (8 miesięcy).

Zakres prac:

  • przebudowa zabytkowego budynku toalety z końca XIX wieku z dostosowaniem go do osób niepełnosprawnych i oświetleniem ścieżki prowadzącej do niego od ulicy Nowej,
  • renowacja muru za toaletami oraz balustrady,
  • przebudowa schodów przy budynku obserwatorium,
  • odnowienie schodów granitowych i podstawy po belwederze zburzonym pod koniec II wojny światowej,
  • udostępnienie szczytu wzgórza,
  • przebudowa południowej ścieżki – nawierzchnia, oświetlenie oraz balustrady z pochwytem dla niepełnosprawnych,
  • montaż ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery.

Cele: ułatwienie poruszania się po wzgórzu, dodanie infrastruktury dla osób niepełnosprawnych i opiekunów z małymi dziećmi, zwiększenie walorów estetycznych.

Wizualizacje są w galerii zdjęć.

Wszystkim bardzo zależy, by zrewitalizować to niezwykłe miejsce w sercu Wrocławia, ale miejmy świadomość, że szybko i tanio nie będzie. To tkanka zabytkowa. Jak odnawiać, to nie ma miejsca na półśrodki. Tempo prac będzie zależało od naszych możliwości finansowych, szukamy też zewnętrznych źródeł finansowania. Mamy cel, by ostatecznie całe wzgórze mogło funkcjonować tak jak np. tereny wokół Hali Stulecia i Pergoli.
prezydent Jacek Sutryk

Dyrektorka ZIM, Jolanta Wnęk, podkreśla, że prace realizowane będą w zamkniętej dotychczas części, dlatego nie powinny generować utrudnień dla zwiedzających.

Nieznane relikty strzelnicy i fontanny

Pierwszy etap rewaloryzacji wzgórza polegał przede wszystkim na restauracji i rekonstrukcji stojących na nim zabudowań głównych – pawilonu perystylowego i loggii – a także placu z fontanną pomiędzy nimi. Prace budowlane, konserwatorskie i pielęgnacyjne kosztowały 30 milionów złotych.

W trakcie zakończonej części remontu wykonawcy odkryli pomieszczenia pod loggią, a także pozostałości po fontannie, zupełnie nieznanej współczesnym wrocławianom. Jej nieckę znaleźli na parterze w pawilonie perystylowym. Z kolei z prawej strony tej budowli, pod schodami, natrafili na relikty strzelnicy z jeszcze dawniejszego okresu, bo z XVI wieku. Zarówno one, jak i niecka będą wyeksponowane.

Gustaw wraca na dawne Wzgórze Liebicha

Bastion Sakwowy jest otwarty od czerwca. Od lipca działa w nim kawiarnia Freska. Prowadząca ją firma za kilka tygodni, prawdopodobnie w pierwszej połowie listopada, uruchomi restaurację w pawilonie perystylowym. Nazwa to Gustaw, wybrana na cześć jednego z braci Liebichów, którzy ufundowali budowę zakończoną w 1867 roku według projektu Karola Schmidta.

Bracia Liebichowie dorobili się fortuny na cukrowni, którą prowadzili na Klecinie, jak również na inwestycji w budowę kolei żelaznej. Gustaw, starszy z braci, nigdy nie zobaczył pięknej architektury. Zmarł 10 lat przed zakończeniem budowy.  

Adolf chciał, aby miejsce było pamiątką po Gustawie, dostało więc nazwę Wzgórza Liebicha.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl