wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Technikum Żeglugi Śródlądowej przed przeprowadzką

Wrocławskie Technikum Żeglugi Śródlądowej przygotowuje się do przeprowadzki. Szkoła dzisiaj zajmuje kilka pomieszczeń w kompleksie przy ul. Młodych Techników. Pod nowym adresem – Parkowa 30, uczniowie zajmą cały budynek. Obecnie trwa wielki remont obiektu, który przez lata zajmował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Legendarna wrocławska Śródlądówka

Szkoła zawodowa kształcąca specjalistów dla branży żeglugowej, została powołana we Wrocławiu w 1947 r., najpierw jako placówka prywatna. Dwa lata później zajęła kompleks przy ul. Brucknera, który z czasem rozbudowywano m.in. o aulę, krytą pływalnię, boisko, internat.

Miała filie w Giżycku, Warszawie, Płocku i Kędzierzynie-Koźlu. W ciągu 58 lat ukończyło ją ok. dziewięciu tysięcy osób. Ostatni absolwenci - przed wygaszeniem szkoły, odebrali dyplomy w 2005 r. Specjaliści z Wrocławia pracują w wielu rejonach świata.

Galeria zdjęć

W 2017 r. wznowiono działanie szkoły. Jednak w kampusie przy ul. Brucknera zadomowiło się XIV LO. Śródlądówka dostała do dyspozycji kilka pomieszczeń w kompleksie szkół średnich i zawodowych przy ul. Młodych Techników.

Marynarze na Parkową

Dzisiaj w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu w zawodzie technik żeglugi śródlądowej kształci się 76 uczniów. Władzom Technikum, kadrze i uczniom marzył się własny budynek.

W 2022 r. zapadła decyzja, że szkoła przeniesie się do okazałej willi przy ul. Parkowej, którą od lat zajmował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Budynek został technikum udostępniony nieodpłatnie. W lipcu 2024 r. rozpoczął się jego remont w celu przystosowania do potrzeb szkoły.

Remont i dostosowanie budynku zostało podzielona na dwa etapy. Według założeń pierwszy z nich zostanie zrealizowany w 2024 r, a drugi zakończy się w 2025r. Środki przeznaczone na ten cel wynoszą 6 mln 353 tys. zł brutto.
Iwona Bednarz, dyrektor Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Siłownia okrętowa i symulatory

Na czterech kondygnacjach zaplanowano aż jedenaście sal oraz siłownię. Szkoła posiada specjalistyczne wyposażenie i sprzęt, mający na celu odzwierciedlenie rzeczywistych urządzeń znajdujących się na statkach. Już dzisiaj w szkole są pracownie:

  • symulatora manewrowo-radarowego,
  • symulatora siłowni okrętowej
  • instalacji okrętowych.

Archiwalne zdjęcia z historii Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu www.Fotopolska.eu
Archiwalne zdjęcia z historii Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

- W nowej siedzibie sale praktyczne zostaną rozbudowane i doposażone o nowy, specjalistyczny sprzęt, który ułatwi młodzieży rozwijanie umiejętności i kompetencji w wybranych kierunkach kształcenia - mówi Iwona Bednarz, dyrektor Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

Przeprowadzka do nowej siedziby zaplanowano na wakacje 2025 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama