wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Miasto wynajęło na 10 lat neony przy Ruskiej. Przejdą remont

Od dziś oficjalnie: neony z podwórka Ruska 46 będą naprawione i zostaną na ścianach przynajmniej do połowy 2034 roku. Za ich eksploatację i ubezpieczenie zapłaci Wrocław. Takie są główne postanowienia podpisanej w czwartek umowy.

Reklama

Mrugnęły niewidocznie ze szczęścia neony, gdy dziś – 20 czerwca – w podwórku przy Ruskiej ich właściciel, Tomasz Kosmalski, oraz wiceprezydent Wrocławia, Renata Granowska, podpisali umowę, dzięki której świetliste ozdoby przejdą (kolejny) przegląd i naprawę, a także będą utrzymywane i ubezpieczone przez miasto przez 10 lat, czyli do czerwca 2034 roku.

Przede wszystkim chciałbym podziękować mieszkańcom za ich zaangażowanie w ten temat. Nie zdawałem sobie sprawy, że będzie aż tak duże. Pozostaje się cieszyć i czekać na efekt końcowy.
Tomasz Kosmalski, prezes fundacji Neon Side

Czas na naprawę neonów: 9 miesięcy

Efekt końcowy, czyli wszystkie dekoracje w pełni świecące, powinniśmy zobaczyć najdalej za 9 miesięcy, czyli w marcu 2025 roku. — Na wiosnę znów poczujemy rozpaloną, dosłownie i w przenośni, atmosferę tego miejsca — powiedziała Renata Granowska. — Podpisanie umowy to bardzo ważny moment, rozpoczynający inwestycję dla wielu pokoleń — dodała.

Na ścianach wiszą 24 neony. Z nich na pewno 10 wymaga mniejszej lub większej naprawy. — Prowadziliśmy pieczołowitą inwentaryzację, zaangażowaliśmy specjalistów, także od wyceny, ale na dalszych etapach może się okazać, że konieczny będzie remont większej ich liczby — przewiduje Jacek Pluta, zastępca dyrektora departamentu spraw społecznych w urzędzie miejskim.

Wicedyrektor porównuje odnowienie starych i zużytych neonów do remontu mieszkania w leciwej kamienicy: — Zawsze coś niespodziewanego wyskoczy, zawsze jest coś nietypowego. Najważniejsze, że ta umowa załatwia sprawę kompleksowo. Powinniśmy być z niej zadowoleni.

Zadowolenia z domknięcia tematu nie ukrywa Tomasz Kosmalski, zwłaszcza że wypracowanie porozumienia, warunków umowy oraz znalezienie odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia trwało przynajmniej kilkanaście miesięcy.  — A może nawet dłużej. W każdym razie dziękuję za zaangażowanie nie tylko mieszkańcom, ale też pani wiceprezydent oraz prezydentom Sutrykowi i Mazurowi.

Tomasz Kosmalski powiedział kiedyś, że ludzie patrzą na neony jak na dzieła sztuki, zabytki i pamiątki. Pozostaje trzymać kciuki, żeby te niezwykłe ozdoby w przyszłym roku zapaliły się pełną mocą i znów należycie udekorowały podwórko Ruska 46. Tam przecież pierwsze miejsce ma kultura. Są otwarte pracownie artystyczne, kluby Recepcja i Surowiec, kwatera główna Strefy Kultury Wrocław, galeria Studio BWA Wrocław i inne tego rodzaju. Galeria Neonów znów będzie szyldem tego miejsca.

Jakie są najważniejsze postanowienia podpisanej w czwartek 10-letniej umowy najmu?

  • Zgodnie z nową umową, miasto przeprowadzi remont generalny wszystkich neonów w ciągu maksymalnie 9 miesięcy.
  • Po stronie miasta będą także koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem, w tym koszty energii elektrycznej oraz ubezpieczenia neonów. 
  • Miasto przeznacza na wynajem 1,4 mln złotych. Kwota ma być sukcesywnie wypłacana w latach 2024-2033 właścicielowi z tytułu promocji Wrocławia.

„Dobry wieczór” też zaświeci

Wiele spośród neonów zgromadzonych w podwórzu przy Ruskiej miało duży, choć czasem nie do końca uświadomiony wpływ na kształtowanie się tożsamości wrocławian i wrocławianek w pierwszych powojennych dekadach. W duchu porozumienia w sprawie Ruskiej w najbliższych tygodniach do remontu trafi jeszcze jeden neon: widniejący naprzeciwko dworca głównego „Dobry wieczór we Wrocławiu”. Należy do wspólnoty mieszkaniowej i oczywiście nie jest częścią podpisanej dziś umowy. Jego naprawę w najbliższych tygodniach zleci i sfinansuje ZDiUM.

- Od zainstalowania w 1962 roku witał całe pokolenia mieszkańców, którzy wracali do domu z podróży, ale też odwiedzających Wrocław turystów. Cieszymy się na powrót jednego z symboli naszego miasta. Ulica Piłsudskiego niebawem odzyska piękny akcent – dodaje wiceprezydent Granowska.     

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama