wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Powrót do przeszłości w Muzeum Sentymentów

Szklana ryba, która stała u cioci na telewizorze, poczciwa pralka Frania, plakat z Limahlem, szkolne fartuszki, makatki, zegar z kukułką, zeszyty z wyciętymi z gazet wizerunkami gwiazd, a przede wszystkim klimat sprzed kilku dekad. „Przekraczasz próg i bach! Jesteś kilkadziesiąt lat wstecz. Zaskoczenie, śmiech, łzy wzruszenia” – napisała w księdze gości pani Asia z Olsztyna. Trafiła w sedno. Zajrzyjcie z nami do Muzeum Sentymentów w Kowarach. Warto się tam wybrać choćby i dziś.

Reklama

Ferie co prawda się już kończą, ale na pewno zdążycie jeszcze wybrać się w podróż... w czasie: Muzeum Sentymentów w Kowarach (ul. Zamkowa 9) jest zaledwie 119 km od Wrocławia. W soboty i niedziele jest czynne w godz. 11:00-16:00.

Muzeum mieści się w dawnej fabryce dywanów, które były kiedyś pewnie w większości polskich mieszkań. Zresztą każdy ze zgromadzonych tu przedmiotów budzi wspomnienia („Całkiem jak u mojej cioci”, „Miałem taki sam kubek!”, „U dziadka Kazia był taki adapter!” ) i uruchamia ciąg skojarzeń („A pamiętasz, jak…?”).

Ale spokojnie: nie trzeba znać eksponatów z własnego dzieciństwa, by dobrze się tu bawić. Widać to po tym, jak reagują na nie dzieci i nastolatki, oglądające pierwsze, absurdalnie wielkie telefony komórkowe (były wielkości cegły!), lekko upiorne, a przecież kochane przez właścicielki plastikowe lalki (potrafiły zamykać oczy) albo przedziwne kolekcje, z ceramiczną pszczółką Mają w kolorze brązowym (za to z czerwonym nosem) na czele. No i cały czas przybywa tu eksponatów.

Muzeum Sentymentów w Kowarach fot. Beata Turska
Muzeum Sentymentów w Kowarach

Muzeum Sentymentów w Kowarach. Kolekcja puszek, Limahl...

Na ekspozycję składa się kilkanaście pomieszczeń. W pokoju dziecięco-młodzieżowym zobaczymy m.in. dawne zabawki, wielki, sztywny tornister, kolekcję puszek po napojach (choć dziś wydaje się to dziwne, puste puszki, które trafiają dziś do śmieci, bywały ozdobą pokoi nastolatków), słomiankę, a na niej mnóstwo opakowań po niegdysiejszych słodyczach, plakaty z Bravo. Przy okazji można tu pograć w naprawdę starą grę wideo.

<p>Muzeum Sentyment&oacute;w w Kowarach</p> użyczone przez Muzeum Sentymentów
Muzeum Sentymentów w Kowarach

Można też przejrzeć zeszyt z przepisanymi ręcznie dawnymi hitami, takimi jak „Do łezki łezka”, otworzyć każdą szufladę, zajrzeć do każdej szafki, przejrzeć wszystko, co jest na półkach i stolikach.

Warto pomyszkować, bo – podobnie jak w innych pomieszczeniach, gdzie znajdziemy m.in. zeszyty z wyciętymi z gazet wizerunkami aktorów, wykroje, stare gazety, zagraniczne katalogi sprzedaży wysyłkowej, które traktowano kiedyś jak okno na lepszy świat, stare numery czasopism, np. „Na przełaj” - kryje się w nich wiele niespodzianek.

<p>Muzeum Sentyment&oacute;w w Kowarach</p> fot. Beata Turska
Muzeum Sentymentów w Kowarach

Co zobaczymy w Muzeum Sentymentów?

W pokoju dziadków zobaczymy m.in. wersalkę z wzorzystą narzutą, stary telewizor, a na nim szklaną rybę (jest ich sporo), wyretuszowane do absurdu zdjęcia portretowe, słynną dziewczynkę z gołąbkiem, a tuż obok, w kuchni, makatki, ceramikę, retro sprzęt AGD i szklanki w koszyczkach.

Jest tu także salon rodziców z meblościanką na wysoki połysk, magnetofonem szpulowym i kryształami, szkolna klasa z fartuszkami, tablicą i podręcznikami, ciemnia fotograficzna z powiększalnikiem Krokus, łazienka z pralką Franią i kolekcją kosmetyków z PRL-u, pokój prezesa (nie zabrakło pieczątek!), gabinet lekarski, pomieszczenie poświęcone sportowi i turystyce, a nawet pokój wyłącznie dla dorosłych.

„Na półkach nie tylko ocet”

W Muzeum Sentymentów można także zrelaksować się w kinie, oczywiście na składanych fotelach z dawnych czasów, i obejrzeć film VHS.

Jest i sklepik z pamiątkami. „Na półkach nie tylko ocet” – zapewnia Muzeum. I faktycznie jest w czym wybierać. Poza magnesami itd. można tu kupić np. stary talerzyk, kubek, oranżadę jak z PRL.

Skąd pomysł, by stworzyć Muzeum Sentymentów? Z pasji!

Lubię rzeczy z lat 80. i 90., czyli z czasów własnego dzieciństwa, uwielbiam też klimat z filmów Barei. A że - jak się okazało - takie podróże w czasie są atrakcyjne także dla ludzi, którzy są ode mnie starsi albo młodsi, w moim muzeum znalazły się również przedmioty z innych dekad.
Andrzej Olszewski, twórca Muzeum Sentymentów

<p>Muzeum Sentyment&oacute;w w Kowarach i jego założyciel Andrzej Olszewski</p> fot. Rafał Kotylak/użyczone przez Muzeum Sentymentów
Muzeum Sentymentów w Kowarach i jego założyciel Andrzej Olszewski

Pan Andrzej budował swoją kolekcję latami, kupując najróżniejsze przedmioty na bazarach, np. we Wrocławiu na Młynie i w internecie. Niektóre eksponaty dostał, np. kolega przyniósł mi odnalezioną w piwnicy butelkę soczku Bobo Frut. Pełną!

 Najpierw wszystko to trzymał w domu, ale w końcu eksponaty przestały się mieścić.

– Część tych przedmiotów pokazałem w barze dla narciarzy, który prowadzili moi rodzice. Podobały się, ludzie świetnie na nie reagowali. I tak narodził się pomysł Muzeum Sentymentów. W 2018 roku zacząłem od pięciu pomieszczeń, teraz jest ich tutaj piętnaście – mówi.

Wyjątkowe eksponaty. Ma ktoś jeszcze zasłonę z koralików?

Muzeum wciąż się zmienia, przybywa w nim eksponatów, a część z nich oferują zwiedzający. Kolekcja jest już tak duża, ze teraz pan Andrzej poluje tylko na rzeczy wyjątkowe, na przykład zasłonę na drzwi z koralików (tę z kolorowych plastikowych pasków już zdobył i można ją zobaczyć w jednym z pomieszczeń) i  matę na siedzenie kierowcy zrobioną z drewnianych paciorków.

Najważniejsze informacje o Muzeum Sentymentów w Kowarach

  • Adres: ul. Zamkowa 9, 58-530 Kowary (dawna Fabryka Dywanów - obok głównej bramy, 1. piętro)
  • Telefon: 601 553 876
  • E-mail: muzeumsentymentow[at]gmail.com
  • Strona www Muzeum Sentymentów 
  • Godziny otwarcia: maj, czerwiec, wrzesień, październik oraz ferie zimowe - codziennie od 11:00 do 16:00, lipiec, sierpień - codziennie od 10:00 do 18:00, listopad-kwiecień - czynne tylko w soboty i niedziele od 11:00 do 16:00. Dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób czynne w każdy dzień po uprzedniej rezerwacji telefonicznej)
  • Bilety: normalny – 25 zł, ulgowy – 20 zł, grupowy (pow. 10 osób) – 20/16 zł

Ostatnio w Muzeum Sentymentów pojawiło się urządzenie zwane schodołazem, które umożliwia zwiedzanie muzeum osobom z niepełnosprawnością ruchową, poruszającym się przy pomocy wózków inwalidzkich. Przed wizytą można je zarezerwować telefonicznie.

Jak dojechać do Kowar z Wrocławia?

Z Wrocławia do Kowar (ok. 119 km) jedzie się samochodem ok. 2 godz., najszybciej DK5 przez Strzegom i Kamienną Górę.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama