wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Muzeum na ferie - ciekawe atrakcje niedaleko Wrocławia

Spotkanie z doktorem Frankensteinem, historia zapałki, papieru, powrót do PRL albo dzieciństwa... W tych muzeach na Dolnym Śląsku można przeżyć niezapomnianą przygodę, która na długi czas pozostaje w pamięci. Oto kilka propozycji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Lubicie pociągi, samochody albo sentymentalne podróże w przeszłość? Przeczytajcie!

Reklama

Ferie sprzyjają wyjazdom za miasto. Nie wszyscy jednak lubią zimowe klimaty i najchętniej zaszyliby się w jakimś ciepłym miejscu. Te preferencje można jednak połączyć ze zwiedzaniem, a odpowiedzią na obie te przyjemności są muzea.

Muzeum często kojarzy się turystom z zachowaniem ciszy, błądzeniem po korytarzach i oglądaniem eksponatów. Ale to już zamierzchłe czasy, bo dzisiejsze muzea to żywe, radosne miejsca, w których poznajemy historię w bardzo przystępny sposób.

Oto kilka propozycji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdźcie, co oferują te dolnośląskie muzea, jak do nich dotrzeć i ile kosztuje bilet wstępu.

Muzeum Sentymentów w Kowarach

Pamiętacie kuchnię z lat 80.? Albo telewizor, który naprawiało się mocnym uderzeniem? A drewniane szpatułki u lekarza? Te wszystkie "cuda" przypomnicie sobie odwiedzając Muzeum Sentymentów w Kowarach.

W 15 tematycznych pokojach znajdziemy stare sprzęty, ulotki, książki czy fotografie, które przeniosą nas do czasów PRL. A kto dziś nie wraca do tych czasów – jakie by one nie były – z pewną dozą nostalgii?

Właściciele placówki informują, że obiekt jest nieogrzewany i warto ubrać się cieplej, by w spokoju go zwiedzić.

Jeśli wybieracie się do Kowar pociągiem, mamy złą wiadomość - najbliższa stacja to Jelenie-Góra. Stamtąd zostanie do przebycie jeszcze 16 km. Na szczęście do Kowar kursują autobusy.

  • Cena biletu kolejowego do Jeleniej Góry (KD, PR): 36,10 zł
  • Czas przejazdu pociągiem z Wrocławia Głównego: ok. 2h 20min
  • Cena biletu autobusowego z Jeleniej Góry do Kowar: 8 zł
  • Czas przejazdu autobusem z Jeleniej Góry: ok. 45 min.

Jeżeli natomiast chcielibyście dostać się do Kowar samochodem, przygotujcie się na około 2-godzinną podróż. Możecie dojechać autostradą A4 do drogi S3, którą dotrzecie do miasteczka.

Cennik biletów do Muzeum Sentymentów:

  • Normalny - 25 zł
  • Ulgowy - 20 zł
  • Grupowy - 22 zł/18 zł

Godziny otwarcia w ferie: codziennie od 11:00 do 16:00

Muzeum Ludowe u Kowalskich, w Marcinowie

Na pewno kojarzycie gwiazdę programu Must Be The Music, Tomka "Kowala" Kowalskiego. Choć historię muzyka związanego z Wrocławiem zna wielu Dolnoślązaków, mało kto wie, że jego ojciec, także muzyk, prowadzi od lat 80. XX wieku Muzeum Ludowe w Marcinowie.

I nie jest to małe muzeum. Pan Marian tuż po wojnie zaczął gromadzić eksponaty. Ma ich kilka tysięcy. Najstarsze z nich mają około 2000 lat. Znajdziemy tu instrumenty, samochody, przedmioty wykorzystywane w gospodarstwach domowych i rolnych, a także rzeźby samego twórcy muzeum.

Zbiory zapoczątkował zabytkowy moździerz kamienny, pochodzący z okresu kultury łużyckiej, liczący ok. 2000 lat. Był on inspiracją dla Kowalskiego do budowy Domu Chleba, w którym znajduje się m.in. Izba Kuchenna, wyposażona we wszystko, czego używały gospodynie, a więc: sztućce, talerze, patelnie, garnki cynowe i kamienne, gąsiory i kuchnię belgijską.
Gmina Trzebnica - strona internetowa

Do muzeum dostaniemy się na dwa sposoby. Albo pociągiem do Trzebnicy, skąd czeka nas około 1h spaceru do Marcinowa albo samochodem, trasą S5, w około 30 minut z Wrocławia.

<p>W Muzeum Ludowym można zobaczyć eksponaty, kt&oacute;re mają nawet 2000 lat</p> Sonny Vermeer/pexels
W Muzeum Ludowym można zobaczyć eksponaty, które mają nawet 2000 lat

  • Cena biletu kolejowego do Trzebnicy (KD, PR): 14,70 zł
  • Czas przejazdu z Wrocławia Głównego: - ok. 45 min.

Bilety do muzeum kosztują "co łaska". Aby zwiedzić muzeum, trzeba się najpierw umówić. Najlepiej pisać na: omekkowalkowalski5(at)gmail.com

Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich

W podziemiach Izby Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich kryje się prawdziwa gratka dla fanów horroru. Laboratorium Frankensteina zwiedzimy jednak dopiero po wysłuchaniu historii z XVII-wiecznej sali sądowej i pokoju pisarki Mary Shelley. Ciekawe?

Co z Ząbkowicami ma wspólnego doktor Frankenstein i stworzony przez niego potwór? Okazuje się, że zaskakująco wiele. W roku 1606 w mieście Frankenstein wybuchła epidemia dżumy. Niemal trzecia część miejscowej ludności straciła życie. O wywołanie zarazy oskarżono szajkę grabarzy, którzy stracili życie paląc się w ogniu ówczesnej sprawiedliwości. Dwieście lat później angielska pisarka Mary Shelley tworzy postać szalonego naukowca, który powołuje do życia bezimiennego stwora. Czym się inspirowała, co skłoniło ją aby główny bohater nazywał się Frankenstein?
Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki

Do Laboratorium Frankensteina dojedziecie w niecałe 2h z Dworca Głównego. Musicie się jednak przygotować na przesiadkę w Kamieńcu Ząbkowickim lub w Jaworzynie Śląskiej. Ceny biletów bez zniżek (KD) wahają się od 27,90 zł do 29,70 zł. Możecie także dojechać tam samochodem - drogą krajową nr 8, w około godzinę i 20 minut.

Ceny biletów do Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich:

  • Normalny - 18 zł
  • Ulgowy - 15 zł
  • Rodzinny 2+1 - 45 zł (dopłata 10 zł za każde kolejne dziecko)

Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach 9:45 - 16:45. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się co pół godziny.

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Może macie ochotę na piękną, sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa? Bo bez względu na to, ile macie lat, z pewnością w tym muzeum znajdziecie zabawki, które pamiętacie z najmłodszych lat.

Jeśli chciałbyś na chwilę wrócić do beztroskich lat dzieciństwa, pokazać dzieciom czym się kiedyś bawiłeś, zastanawiasz się jak wyglądały zabawki naszych pradziadków lub po prostu szukasz miejsca, w którym spędzisz niezapomniane popołudnie, wybierz się do Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. To niezwykłe miejsce, w którym każdy odnajdzie dla siebie coś intrygującego.
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Do Kudowy-Zdroju dojedziecie pociągiem w czasie od dwóch do 3,5 godziny, za kwotę od 36,10 zł do 40, 50 złotych. Możecie też pojechać samochodem - drogą krajową nr 8, w około 2/2,5 godziny.

<p>Muzeum Zabawek z imponującym wprost zbiorem, organizuje iście sentymentalne zwiedzanie ale także warsztaty tworzenia własnych zabawek</p> Romina Bm/pexels
Muzeum Zabawek z imponującym wprost zbiorem, organizuje iście sentymentalne zwiedzanie ale także warsztaty tworzenia własnych zabawek

Ceny biletów w Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju:

  • Normalny - 30 zł
  • Ulgowy - 25 zł
  • Dzieci poniżej 4 lat - wstęp bezpłatny

Sprawdź godziny otwarcia muzeum.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

W tym miejscu stworzysz własny papier czerpany i poznasz historię wytwarzania szlachetnych stron. Niezwykła przygoda czeka w Dusznikach-Zdroju, w muzeum, które niegdyś było po prostu papiernią.

Nasi papiernicy - tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki - zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce. Tak powstaje każdy pojedynczy arkusz.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Do Dusznik-Zdroju dotrzecie pociągiem w około 2-3 godziny, za kwotę 33,70 zł do 28,70 złotych. Możecie również wybrać drogę krajową nr 8 i dotrzeć do muzeum samochodem.

<p>W Muzeum Papiernictwa będziemy mieli szansę samodzielnie stworzyć kartkę papieru</p> zandatsu/pexels
W Muzeum Papiernictwa będziemy mieli szansę samodzielnie stworzyć kartkę papieru

Ceny biletów w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju:

  • Normalny - 30 zł
  • Ulgowy - 22 zł
  • Rodzinny 2+1 - 72 zł (każde kolejne dziecko 16 zł)

Sprawdź godziny otwarcia muzeum.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama