wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tak Dworzec Główny wyglądał pół wieku temu (zdjęcia)

Dworzec Wrocław Główny to dziś jedna z najciekawszych i najładniejszych stacji kolejowych w Polsce. I najchętniej wybieranych przez pasażerów. Tylko w 2023 r. odwiedziło go prawie 30 mln pasażerów, Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach, jak wyglądał w latach 70. ubiegłego stulecia. Fotografie pochodzą z Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej, ze zbiorów Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

Dworzec Główny przy ul. Piłsudskiego to dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Wrocławia - wizytówka miasta. W momencie swego powstania (1885-57 według projektu W. Grapowa, a później przebudowany w latach 1899-1904) był jednym z największych dworców europejskich swojej epoki, z architekturą nawiązującą do tradycji angielskiego gotyku Tudorów.

Na przestrzeni lat gmach Dworca Głównego był kilka razy modernizowany. Ostatni gruntowny remont rozpoczął się w 2010 roku.

Dziś na stacji można spędzić czas nie tylko w poczekalniach i na peronach, ale również wypożyczyć książkę w bibliotece, odpocząć w palmiarni, obejrzeć wystawę w galerii, wspomnieć gwiazdę kina - Zbyszka Cybulskiego - na trzecim peronie dworca i zrobić zakupy w dyskoncie.

Najpopularniejsza stacja kolejowa w Polsce

Wrocław Główny to największa stacja kolejowa na Dolnym Śląsku i jedna z największych w kraju. O każdej godzinie w 2023 roku zatrzymywało się na niej 20 pociągów. Na każdy z nich przypadało 166 wsiadających lub wysiadających pasażerów.

Z Wrocławia Głównego korzysta też coraz więcej podróżnych: 26,4 miliona w 2022 roku i 29,4 mln w 2023 roku. 

Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach, jak wyglądał Dworzec Główny w latach 70. XX wieku:

Autorami zdjęć z zasobów Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej są Elżbieta Biskup i Marek Czułczyński. Zbiory Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki PWr.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama