Budynki przedstawione w serii grafik przygotowanych przez Helenę Toczko, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i Dariusza Ochmana, dla którego architektura jest pasją, to:
- Dworzec Główny (ul. Piłsudskiego),
a także:
- Nowa Giełda (ul. Krupnicza),
- Dawna Biblioteka Uniwersytecka (ul. Szajnochy),
- Kościół św. Michała Archanioła (ul. Prusa),
- Pałacyk Heimannów (ul. Gdańska).
Sporo podróżujemy i wiele razy przekonaliśmy się, że takie miniatury na mapach Googla ułatwiają poruszanie się w gąszczu ulic miasta, którego się nie zna. Byłoby świetnie, gdyby turyści odwiedzający Wrocław także mogli liczyć na takie ułatwienie, ale zależy nam również na tym, by mieli okazję dowiedzieć się, że w naszym mieście warto zobaczyć nie tylko Rynek.Helena Toczko i Dariusz Ochman
Czy wkrótce miniatury wrocławskich budynków znajdą się na mapach Google?
Jak by to mogło wyglądać? Na przykład tak:
Na razie Helena Toczko i Dariusz Ochman nie wiedzą, jak sprawić, by ich ikony znalazły się na mapach Googla. Napisali tam maila z prośbą o informacje, w jaki sposób można sugerować miejsca, które zostaną oznaczone ikonami, jak i komu można przesyłać grafiki oraz jak należy je przygotować. Nie dostali jeszcze odpowiedzi. Sprawą zainteresował się natomiast Magazyn WhiteMad, zajmujący się m.in. designem, architekturą i nowymi technologiami.
Podobne ikony są na mapach wielu miast, np. w Pradze swoją ikonę ma m.in. Wyszehrad, w Berlinie Brama Brandenburska, w Paryżu Łuk Triumfalny, w Warszawie Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, Pałac w Wilanowie. Czy może mieć je także Wrocław? Trudno powiedzieć, ale swoje ikony mają nie tylko stolice, bo może się nimi pochwalić także np. Wenecja.
Co sądzicie o takim pomyśle i które jeszcze wrocławskie budynki warto waszym zdaniem zaprezentować w taki sposób?