wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Oto legendarne smaki Wrocławia!

Knysza z Dworca Głównego, tosty u Witka, a może z rurki z kremem z Grunwaldu? Spytaliśmy naszych czytelników, jakie smaki najbardziej kojarzą im się z Wrocławiem. Kilka z nich zostanie już tylko w pamięci, ale są też te, którymi wciąż możemy cieszyć nasze podniebienia! Oto 7 kultowych smaków Wrocławia.

Reklama

Z tymi smakami kojarzy się Wrocław

Spytaliśmy naszych czytelników, z jakimi smakami kojarzy im się Wrocław. Poniżej wymieniamy najczęściej pojawiające się odpowiedzi.

Knysza z Dworca Głównego

Wrocławska knysza to już legenda! Przysmak, który od 1995 roku mogliśmy kupić na Dworcu Głównym PKP - aż do momentu jego remontu przed Euro 2012.

Obecnie knyszę (taką samą!) zamówimy w budce przy rogu ulic Weigla i Ślężnej. Jest widoczna już z daleka: cała pomarańczowa, z napisem „Legendarna knysza z Dworca Głównego”. Serwuje ją pani Krystyna, która po remoncie dworca postanowiła sprzedawać knysze w nowej lokalizacji.

Knysza z budki przy rogu ulic Weigla i Ślężnej fot. Robert Migdał
Knysza z budki przy rogu ulic Weigla i Ślężnej

Rurki z kremem z Grunwaldu

Kiedyś tego przysmaku można było skosztować w budce zlokalizowanej na terenie dzisiejszego Pasażu Grunwaldzkiego. Sam kiosk z rurkami stanowi istotny element tradycji i pamięci o historii osiedla – większość mieszkańców Wrocławia kojarzy Plac Grunwaldzki z zapachem tego kultowego deseru.

Tradycyjnie, co roku, mieszkańcy są nimi częstowani podczas święta osiedla Plac Grunwaldzki, które obchodzone jest na początku czerwca.

Lody w Romie

Historia, tradycja, miłość do lodów. Lodziarnia Roma przy ul. Rydygiera to miejsce uwielbiane od lat. Działa we Wrocławiu od 1946 roku i do dziś w sezonie letnim ustawiają się tu długie kolejki.

Receptury lodów i deserów są pielęgnowane od pokoleń. Smaki mogą zaskakiwać, często są to autorskie, naprawdę wyjątkowe kompozycje.

Krem sułtański z Barbary

To słynny deser z czasów PRL, który rozsławił słodko-gorzki film Janusza Kondratiuka „Dziewczyny do wzięcia” z 1972 roku. Krem na bazie śmietany z dodatkiem kakao, rodzynek i rumu. Słodki, delikatny, kremowy. Mieszkańcy Wrocławia delektowali się nim w Barbarze przy ul. Świdnickiej.

Sok z marchewki z Witaminki

Witaminka to kawiarnia z historią, która serwuje w sercu Wrocławia słodkości i kawy od 1960 roku. Zdrowe soki oraz koktajle zawsze były jej wizytówką. Nasi czytelnicy polecają szczególnie sok z marchewki.

Kilka miesięcy temu Cocktail Bar Witaminka przeszedł generalny remont. Wnętrze nabrało pastelowych barw i nawiązuje stylem do lat 60. XX wieku, ale menu się nie zmieniło. Wciąż zjemy tu tradycyjne ciasta, desery i napijemy się kawy.

Witaminka w Rynku po remoncie fot. Magdalena Pasiewicz
Witaminka w Rynku po remoncie

Tosty u Witka

Ten smak zapamięta się na długo! Ogromne tosty, pełne świeżych pieczarek oraz sera, przyprawionych niezmienną od wielu lat samodzielnie przyrządzaną recepturą. W słynnym barze przy ul. Wita Stwosza 40, który serwuje mieszkańcom tosty od 1979 roku, drzwi często są otwarte, bo stojący w kolejce klienci nie mieszczą się w środku. I tak jest do dziś.

Jeśli nie znacie tego miejsca, koniecznie je odwiedźcie!

Placki ziemniaczane w Jacku Placku

Bar Jacek Placek znajdował się na placu Legionów (kiedyś PKWN). Mieszkańcy lubili do niego przychodzić szczególnie na placki ziemniaczane.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama