3. Wiadomości z regionu
  4. Niemcy będą kontrolować granice z Polską i Czechami w związku z nielegalnymi migracjami
Dwie osoby stojące tyłem, ubrane w mundury z napisami "policei" i "straż graniczna" fot. Henning Schacht / materiały prasowe

Federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, Nancy Faeser, potwierdziła w środę (27 września), że niemiecka policja federalna będzie przeprowadzała dodatkowe kontrole na pograniczach i na granicach z Polską i Czechami. Ma to związek z nielegalnymi migracjami.

O oficjalnej decyzji w sprawie dodatkowych kontroli na granicach z Polską i Czechami poinformowało 27 września na swojej stronie internetowej Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny (Bundesministerium des Innern und fur Heimat). Czytamy tam, że jest to konieczne w związku z rosnącą liczbą przestępstw związanych z przemytem ludzi.

Musimy położyć kres okrutnej działalności przemytników, którzy narażają życie ludzkie. Dlatego też policja federalna przeprowadza obecnie dodatkowe, elastyczne kontrole priorytetowe na szlakach przemytniczych na granicach z Polską i Republiką Federalną Czech. Uzupełniają one poszukiwania, które znacznie zintensyfikowaliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Skierowaliśmy duże siły policji federalnej na całym obszarze przygranicznym.
Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych

Kontrole mają być „elastyczne i mobilne”

Nancy Faeser zapewnia, że jej ministerstwo jest w ścisłym kontakcie z Czechami i Polską oraz z krajami związkowymi Saksonii i Brandenburgii, aby wszystkie prowadzone na granicach działania wspólne przebiegały efektywnie.

Chcemy uniemożliwić przemytnikom ucieczkę poprzez elastyczne i mobilne kontrole w zmieniających się lokalizacjach. Jednocześnie dbamy o to, aby codzienne kontrole miały jak najmniejszy wpływ na osoby dojeżdżające do pracy oraz na handel.
Nancy Faeser

Minister Faeser tłumaczy, że częstsze kontrole są jednym ze sposobów ograniczenia nielegalnych migracji. Tylko w sierpniu policja federalna wykryła w Niemczech 71 000 takich przypadków. Głównie chodzi o imigrantów z Syrii, Afganistanu, Turcji i Iraku. Ministerstwo podało także dane z ośmiu miesięcy tego roku: 1550 ujawnionych operacji przemycania ludzi, 1700 złapanych przemytników oraz 20 300 przemycanych osób.

W Niemczech już wcześniej pojawiły się przypuszczenia, że trasa przerzutu prowadzi przez Polskę i Czechy. Uwaga policji federalnej skupia się obecnie także na granicy z Austrią.

Nowy początek w polityce migracyjnej Niemiec

Niemieckie ministerstwo zwraca uwagę na swojej stronie internetowej, że wojna przeciwko Ukrainie wywołała największy ruch uchodźców w Europie od czasów drugiej wojny światowej. Od czasu inwazji ponad milion uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie u naszych zachodnich sąsiadów. Imigranci przybywają do Niemiec także z innych państw, zwłaszcza z Afganistanu, Turcji i Syrii. Od stycznia 2023 roku do 20 września wnioski o azyl złożyło około 204 tysiące osób.

Wzmożony ruch na granicach skłonił niemiecki rząd federalny do „zaplanowania nowego początku w polityce migracyjnej”, za który odpowiada ministerstwo spraw wewnętrznych kierowane przez minister Nancy Faeser. Nadrzędnym celem zmian jest m.in. ograniczenie liczby nielegalnych imigrantów.

Ogólnie rzecz biorąc, będziemy musieli znacznie silniej kontrolować i organizować migrację niż miało to miejsce w przeszłości.
Nancy Faeser

Niemiecki rząd pracuje nad umowami migracyjnymi z różnymi krajami, takimi jak Gruzja, Mołdawia, Uzbekistan i Kirgistan. Wprowadził ustawę o przyspieszeniu procedur azylowych i dołączył do europejskiego systemu azylowego (CEAS), który reformuje przepisy unijne w celu ich ujednolicenia.

Kolejnym podjętym krokiem, aby przeciwdziałać rosnącej liczbie nieuprawnionych wjazdów do Niemiec, jest wzmocnienie ochrony granic poprzez zwiększenie sił policji federalnej na pograniczach (np. przy granicach z Austrią, Czechami i Szwajcarią). – Kompleksowy nadzór obszaru przygranicznego jest znacznie skuteczniejszy niż wybiórcze kontrole stacjonarne na przejściach – podkreśla minister spraw wewnętrznych Niemiec.

Faeser wyjaśnia, że kontrole graniczne poważnie utrudniają codzienne życie wielu ludzi, głównie tych pracujących po obu stronach. „W Europie z otwartymi granicami kontrole wewnętrznych powinny pozostać absolutnym wyjątkiem. Można je nakazać jedynie w przypadku braku innych środków skutecznej ochrony granicy” - czytamy na stronie ministerstwa.

20 września Nancy Faeser mówiła w Bundestagu, że wzmożone kontrole policji federalnej przynoszą pożądane rezultaty: – Obecnie z dużym powodzeniem wykrywamy nieuprawnione wjazdy i zapobiegamy im. Minister wierzy, że skutecznym środkiem przeciwdziałania nielegalnej migracji będzie wspomniany wspólny system CEAS, który spowoduje, że w przyszłości wnioski o azyl składane przez osoby, które mają niewielkie szanse na ochronę w krajach UE, będą rozpatrywane na granicach zewnętrznych, nie na unijnych.

Niemcy zanotowały w tym roku wzrost deportacji o 27 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Źródło: materiały prasowe