Prowadzony we Wrocławiu kurs jest częścią programu badawczo-rozwojowego Europejskiej Agencji Kosmicznej dotyczącego obserwacji Ziemi - FutureEO.
Szkolą specjalistów z 18 krajów
W kursie biorą udział młodzi naukowcy, badacze, doktoranci oraz specjaliści i osoby zatrudnione w administracji państwowej z 16 krajów europejskich, Arabii Saudyjskiej i Australii. Na co dzień zajmują się oni obserwacjami Ziemi, hydrologią, a także zagrożeniami i obiegiem wody w przyrodzie. Natomiast wykładowcy kursu prowadzonego we Wrocławiu to najlepsza kadra naukowa z europejskich uniwersytetów i instytutów badawczych m.in. z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wrocław wybrany nie bez powodu
Jak twierdzi przedstawicielka Europejskiej Agencji Kosmicznej, Wrocław oraz Uniwersytet Przyrodniczy zostały wybrane nie bez powodu.
Uczestnicy kursu zdobędą wiedzę dotyczącą narzędzi i metod wykorzystania danych satelitarnych, w szczególności Sentinel i nowych misji SAR. Dowiedzą się także jak wykorzystać nowoczesne technologie w dziedzinach nauki o obiegu wody, gospodarce wodnej, a także jak wykrywać i monitorować zagrożenia, takie jak osuwiska, powodzie i susza. Nauczą się też pomiaru i monitorowania jakości wód śródlądowych.