wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:03

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Straż pożarna rozpoczęła kontrolę schronów na terenie Polski. Które miejsca sprawdzi we Wrocławiu?
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: widok z góry na plac Nowy Targ, pod którym kiedyś wybudowano schron Tomasz Hołod
Na zdjęciu: widok z góry na plac Nowy Targ, pod którym kiedyś wybudowano schron

Wiceminister Maciej Wąsik poinformował o kontroli miejsc schronienia na terenie Polski. W akcję, którą określił rutynową, zaangażowane są wszystkie komendy powiatowe straży pożarnej. We Wrocławiu do sprawdzenia są m.in. obiekty powojenne, wybudowane przez Niemców, które dziś służą jako magazyny, muzea czy parkingi podziemne. Czynnych schronów w mieście nie ma, ale z wypowiedzi ministra wynika, że nie są potrzebne, bo Polska to kraj bezpieczny.

Reklama

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik, rozpoczęcie kontroli schronów i miejsc schronienia na terenie Polski ogłosił w tym tygodniu na antenie stacji Polsat News.

Mamy sześćdziesiąt dwa tysiące takich obiektów w całym kraju. Strażacy sprawdzają, w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku. Jeśli nie, to będziemy podejmować działania, by je przystosowywać.
Maciej Wąsik w Polsat News

Akcja – związana z podstawami ochrony ludności i obrony cywilnej – ma potrwać dwa miesiące, czyli zakończy się w pierwszej połowie grudnia. Zaangażowane w nią są wszystkie komendy powiatowe straży pożarnej, których zadaniem jest inwentaryzacja schronów.

Poniemieckie schrony i bunkry we Wrocławiu

Strażacy z Wrocławia sprawdzą m.in. wybrane lub wszystkie obiekty, które w okresie drugiej wojny światowej budowano jako schrony i bunkry. Powstało ich wtedy dziewięć: pięć podziemnych i cztery naziemne.

Podziemne

  1. na placu Solnym – najpierw schrony, później toalety miejskie, a dziś przestrzeń muzealna Movie Gate;
  2. na placu Nowy Targ – obok istniejącego parkingu podziemnego;
  3. przed dworem głównym PKP – obecnie parking podziemny;
  4. przy kościele Marii i Magdaleny przy ulicy Szewskiej – dziś toalety publiczne w podziemiach.

Wolnostojące

  1. na placu Strzegomskim – obecnie Muzeum Współczesne Wrocław;
  2. przy ul. Grabiszyńskiej 137 – skrzyżowanie ze Stalową;
  3. przy ul. Ołbińskiej 30 – skrzyżowanie z Ołbińską i Świętego Wincentego;
  4. przy ul. Białodrzewnej 24 – między ulicami Berga a Poelziga;
  5. przy ulicy Ładnej 20 – przy skrzyżowaniu z Miłą.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dawny bunkier przeciwlotniczy, dziś muzeum (MWW) przy placu Strzegomskim Olek Poliakovskyi
Dawny bunkier przeciwlotniczy, dziś muzeum (MWW) przy placu Strzegomskim

Budowali schrony, mimo że nalotów nie było

Największym pod ziemią był schron pod placem Nowy Targ, zbudowany dla około tysiąca osób, który służył jako szpital polowy. Ten pod dworcem głównym przeznaczony był przede wszystkim dla kolejarzy i pasażerów, natomiast w kilkunastu pomieszczeniach pod placem Solnym mogło pomieścić się ponad dwieście cywilów. Więcej o podziemnym Wrocławiu przeczytacie w naszym tekście sprzed roku.

Temat schronów poruszyliśmy także tej jesieni w wywiadzie z historykiem Jerzym Maroniem.

W 39 roku nikt nie obawiał się zagrożenia ze strony lotnictwa polskiego. Słusznie oceniono, że strona polska nie ma możliwości bombardowań na znaczącą skalę. Dopiero wybuch wojny sowiecko-niemieckiej przyniósł zmiany w wyglądzie miasta. Mimo że nalotów nie było, zaczęto budować przeciwlotnicze schrony naziemne i podziemne. Naziemne widzimy na placu Strzegomskim, czyli budynek dzisiejszego muzeum współczesnego, przy ulicy Słowiańskiej, Grabiszyńskiej czy Reja. Podziemne to z kolei parking przed dworcem głównym, łazienki przy kościele Marii i Magdaleny przy Szewskiej czy toalety na placu Solnym. Ale to późniejsze lata. We Wrocławiu zrobiło się gorąco dopiero pod koniec wojny.
Jerzy Maroń, Insytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego

Kiedyś schrony, dziś muzea, toalety i parkingi

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych na terenie Wrocławia znajdowało się ponad trzy tysiące takich obiektów, w których schronienie mogło znaleźć ponad dziewięćdziesiąt tysięcy osób. Dziś albo są nieczynne, albo pełnią zupełnie inną funkcję, jak na przykład wymieniony wyżej bunkier przeciwlotniczy na placu Strzegomskim, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej.

Urząd Miejski Wrocławia informuje, że w przypadku sytuacji kryzysowej jako schronienie mogą służyć budowle z betonu, w tym te powojenne wykorzystywane teraz jako magazyny lub muzea, obiekty podziemne, takie jak parkingi, jak również piwnice czy komórki lokatorskie.

Oby nigdy nikt nie musiał wracać do dawnych schronów w innym celu niż oglądanie sztuki lub zaparkowanie samochodu. Wiceminister Wąsik podkreślił w Polsacie, że Polska jest krajem bezpiecznym, a działania związane z kontrolą bunkrów są rutynowe. MSWiA potwierdziło nam 11 października, że działania są prewencyjne i mają na celu inwentaryzację oraz wskazanie nowych obiektów.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl