Dorota Bęben z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zajęła drugie miejsce w konkursie TalentOn za projekt przenośnego urządzenia do szybkiej diagnostyki nowotworów u dzieci. Urządzenie, stworzone we współpracy z międzynarodowym, czteroosobowym zespołem, wykorzystuje nanotechnologię, spektroskopię Ramana i sztuczną inteligencję do wykrywania biomarkerów nowotworowych we krwi, co pozwala na wczesne zdiagnozowanie takich chorób jak kostniakomięsak.
– Nasze urządzenie, inspirowane mammobusami, ma szansę zrewolucjonizować diagnostykę nowotworową u dzieci – mówi Dorota Bęben.
Innowacyjna diagnostyka nowotworów dziecięcych
Technologia ma być dostępna w krajach o ograniczonym dostępie do nowoczesnych metod diagnostycznych, dzięki czemu dzieci z całego świata będą mogły skorzystać z szybkiej i nieinwazyjnej diagnozy.
To przykład nowoczesnego podejścia do diagnostyki medycznej, które łączy zaawansowane technologie z praktycznymi rozwiązaniami mającymi na celu ratowanie życia. Projekt ten pokazuje również, że interdyscyplinarna współpraca – nanotechnologów, fizyków i specjalistów od spektroskopii – może przynieść przełomowe wyniki.
– Praca przebiegała sprawnie, a każdy członek wnosił inną perspektywę, wynikającą z różnych specjalizacji: mieliśmy uczestnika, który znał się na nanotechnologii, kolejna osoba była fizykiem, jedna dziewczyna specjalizowała się w spektroskopii – wymienia Dorota Bęben. – Dzięki tej różnorodności mogliśmy efektywnie oceniać i rozwijać pomysły. Moją rolą było znalezienie problemu związanego z onkologią. Współpraca opierała się na dyskusji, w której każdy pomysł był poddawany analizie i konstruktywnej krytyce.
Jak tłumaczy Dorota Bęben, największym wyzwaniem dla zespołu było znalezienie unikalnego projektu, który nie został jeszcze opracowany: – Pierwszego dnia konkursu okazało się, że większość naszych pomysłów już została wdrożona lub była bliska realizacji, co znacząco utrudniało nasz zamysł, na szczęście jury było entuzjastycznie nastawione do naszego projektu.
Wrocławianie rywalizują z najlepszymi na świecie
Sukces w międzynarodowym konkursie TalentOn jest ważnym wyróżnieniem dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – To podkreśla wysoką jakość kształcenia na naszej uczelni oraz zdolności badawcze studentów, zwłaszcza w obszarach priorytetowych, takich jak właśnie diagnostyka onkologiczna. Tego rodzaju osiągnięcia wzmacniają prestiż uczelni na arenie międzynarodowej, pokazując, że nasi studenci są w stanie rywalizować z najlepszymi młodymi naukowcami na świecie – tłumaczy Katarzyna Sudnik z UMW.
Istnieje możliwość, że uniwersytet będzie wspierać działania pani Doroty np. poprzez granty badawcze, które są częścią uczelnianych programów rozwoju naukowego.
Na słowa uznania zasługuje również Bartłomiej Dudek, student Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, który znalazł się w gronie trzech finalistów konkursu Open Mind. Dudek specjalizuje się w kombinatoryce – dziedzinie matematyki, która zajmuje się badaniem struktur dyskretnych. Kombinatoryka, choć teoretyczna, ma wiele praktycznych zastosowań – od optymalizacji procesów w informatyce po modelowanie problemów w naukach ścisłych.
Tekst: Karina Gut