Wrocław i Dolny Śląsk wdrażają Ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. 13 maja, w Szkole Podstawowej nr 15 przy ul. Solskiego odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wrocławskiego magistratu, Państwowej Straży Pożarnej i Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego.
Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku. Jako jedna z nielicznych, została zatwierdzona w Sejmie jednogłośnie i zyskała poparcie wszystkich klubów parlamentarnych.— Ustawa ta wypełnia pewną lukę w kontekście przygotowania się na sytuacje kryzysowe. Z jednej strony mamy Ustawę o obronie ojczyzny, ta obecna zaś dotyczy ochrony ludności. Mówimy tu o obronie cywilnej w momencie wystąpienia konfliktu zbrojnego — tłumaczy Wojewoda Dolnośląska Anna Żabska.
Szkolenia dla samorządów
— Kończymy właśnie szkolenia z zakresu obrony cywilnej i ochrony ludności dla wójtów i burmistrzów. Powinny się one zakończyć do końca czerwca. Wcześniej już, szkolenia z ochrony ludności odbyli prezydenci, starostowie, prezydenci miast na prawach powiatu oraz wojewodowie — informuje wojewoda, dodając, że planowane są kolejne tego typu spotkania.
Starszy Brygadier Paweł Kaliński, zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego uważa, że szkolenia to istotny element w budowaniu społecznej odporności. — To możliwość wypracowania sobie standardów postępowania w sytuacji zagrożenia, czyli współpracy społeczeństwa z organami i podmiotami, które będą realizowały ustawę — mówi.
Edukacja to podstawa
— Jako samorząd, musimy przekuć pozyskaną wiedzę na konkretne działania, tak aby mieszkańcy Wrocławia nauczyli się reagować w czasach kryzysu — podkreśla wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. — Mówimy tu zarówno o kryzysie militarnym, ale również o kryzysie klęsk żywiołowych.
W bazie wrocławskich obiektów ochronnych jest 155 budowli. W kwietniu zgłoszono kolejnych 70. Teraz muszą zostać sprawdzone przez straż pożarną i Powiatową Inspekcję Nadzoru Budowlanego. We Wrocławiu wciąż sprawdzane są kolejne miejsca, które potencjalnie mogą służyć jako schrony. — To parkingi podziemne w galeriach handlowych i garaże w budynkach mieszkalnych. Miasto też rozmawia z deweloperami by w przypadku nowo budowanych domów na ich osiedlach powstawały już gotowe miejsca służące schronieniu.
W kwietniu wystartował program Bezpieczny Wrocław. Zapoczątkowały go ćwiczenia w jednym z wrocławskich DPS-ów. Miały one nie tylko formę ćwiczeń dla służb, ale również dały obraz tego, jak zachowujemy się w czasie zagrożeń. Wrocław już teraz planuje więcej podobnych szkoleń, jak i pikników edukacyjnych, gdzie mieszkańcy będą mieli okazję np. przećwiczyć pierwszą pomoc. Więcej na ten temat można znaleźć w specjalnym serwisie Bezpieczny Wrocław.
Prezydent Granowska przypomina także, o specjalnym wydaniu biuletynu Wroclaw.pl, w którym wrocławianie mogą znaleźć istotne informacje na temat kryzysów — jak im zapobiegać, jak się przed nimi chronić, jak się zachować w sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu, a także choćby, jak powinniśmy spakować plecak ewakuacyjny. Wydanie specjalne rozeszło się w ilości 120 tysięcy egzemplarzy.
Pliki do pobrania
Schrony pod lupą PINB-u
Miejsce wtorkowego spotkania, także było nieprzypadkowe. Budynek SP15 dysponuje bowiem przykładowym miejscem, które w przyszłości mogłoby posłużyć za schron. Straż pożarna wytypowała dotąd niemal 100 podobnych miejsc (z 300 zgłoszonych), które przejdą odpowiednie kontrole pod kątem ochronności. Najwięcej z nich znajduje się we Wrocławiu, ale obiekty te przygotowywane są w całym województwie.
— Wspólnie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej odbyliśmy już pierwsze spotkania robocze i narady. Planujemy kolejne wspólne kontrole w terenie. Aktualnie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowanego dla Miasta Wrocławia wpłynęły 33 zlecenia prezydenta Wrocławia, dotyczące sprawdzenia obiektów ochronnych — mówi Kamil Kabza z PINB.
Szacujemy że do końca roku uda nam się większość z tych obiektów skontrolować i wydać stanowiska czy obiekt spełnia lub może spełniać warunki dla budowli ochronnej, o którym mowa w art. 91 ust. 3 Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Wobec sześciu obiektów podjęliśmy już działania wyjaśniające.Kamil Kabza, PINB
Bezprecedensowy budżet na wdrożenie ustawy
Jak podkreśliła wojewoda, na wdrożenie ustawy rząd polski przeznaczył budżet bezprecedensowy, bo w wysokości 5 mld złotych. — My jako Dolny Śląsk czekamy na kwotę, która będzie przypisana do naszego województwa tak, żeby część z tych zadań, można było finansować z poziomu województwa. 80% z tej kwoty będzie dystrybuowane do samorządów.
Edukacja i promocja — na to, w pierwszej kolejności stawia Wrocław. Rekordowy budżet ma także sfinansować wyposażenie schronów. — Zachowanie Wrocławia można podać jako przykład modelowy — ocenia wojewoda Żabska. — Bezpieczny Wrocław koresponduje z materiałem, który przygotowuje się na poziomie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wdrażanie ustawy jako priorytet miasta i województwa
— Widzimy w jakim niestabilnym środowisku żyjemy. Mówimy tutaj o sytuacji geopolitycznej, międzynarodowej — zaznacza Anna Żabska. — My tutaj na Dolnym Śląsku przeszliśmy ważny test we wrześniu 2024 roku. Musimy takie doświadczenia traktować priorytetowo i wyciągać wnioski po każdym tego typu sprawdzianie.
Magistrat z kolei chce, aby mieszkańcy nauczyli się odpowiednio reagować na zagrożenia, choćby takie jak powódź, o której wspomina wojewoda. Ale "szkolą" ze wszystkiego, co może się nam przytrafić, przygotowując także na konflikty militarne.
— Uczymy pierwszej pomocy, resuscytacji, masażu serca, zabezpieczania w nagłych wypadkach, obsługi defibrylatorów, zasad ewakuacji chociażby w szkołach — nauczycieli i uczniów. Pokazujemy jak powinna wyglądać np. nasz domowy magazyn czy spiżarka w razie przymusowego pozostania w domu przez kilka dni, czy co powinniśmy spakować do plecaka ewakuacyjnego — wymienia prezydent Granowska.