Wrocławskie Dni Darwina odbędą się we Wrocławiu już po raz dziewiąty. Organizuje je Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów i Klub Sceptyków Polskich.
Dni Darwina to interdyscyplinarna konferencja popularnonaukowa, na której naukowcy i popularyzatorzy nauki przedstawiają zagadnienia związane z teorią ewolucji. Połączenie biologii, psychologii, estetyki, a nawet historii sztuki i politologii czyni z naszego festiwalu wydarzenie naprawdę wyjątkowe. Do udziału w nim zapraszamy uczniów szkół średnich, studentów i wszystkich dorosłych, którzy pragną poszerzać swoje horyzonty.Kaja Bryx, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, współorganizatorka Dni Darwina
Co czeka uczestników Wrocławskich Dni Darwina?
Tegoroczna edycja skoncentrowana jest głównie wokół skutków zmian klimatu oraz zagadnień medycznych, związanych np. z biologią i ewolucją płci, wpływem Doliny Krzemowej na ewolucję współczesnego człowieka, ratowaniem wcześniaków ze skrajnie niską wagą urodzeniową, problemami z testosteronem o współczesnych mężczyzn.
Nie zabraknie również spojrzenia w przeszłość na to, co o teorii ewolucji myślano w XIX wieku, bo z historii można się wiele nauczyć o teraźniejszości.Organizatorzy wydarzenia
Opowie o tym dr Tomasz Skawiński podczas wykładu na temat wielkiej oksfordzkiej debaty o ewolucji, która odbyła się w 1860 roku. Jakie działa wytoczono wówczas przeciwko Darwinowi i dlaczego jego teoria tak bardzo poruszyła wówczas ludzi?
W planach jest także zwiedzanie z przewodnikiem:
- Ogrodu Botanicznego
- Muzeum Przyrodniczego
Wstęp wolny, jednak na wycieczki trzeba się zapisać, wysyłając zgłoszenie na adres: bartosz.borczyk[at]uwr.edu.pl. Liczba miejsc ograniczona.
Dlaczego festiwal jest inspirowany postacią Darwina?
Organizatorzy odpowiadają na to pytanie tak:
Darwin nie jest oczywiście jedynym naukowcem, którego pamięć warto uczcić, jednak niewątpliwie jest jednym z tych, których odkrycia naprawdę zmieniły świat. Teoria ewolucji pociągnęła za sobą lawinę dalszych odkryć i dziś nie tylko różne gałęzie nauki, ale nawet kultury są nią przepojone.Kaja Bryx, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, współorganizatorka Dni Darwina
– Poprzez nasz festiwal próbujemy zaprezentować publiczności wielowymiarowość wpływu Karola Darwina na naszą dzisiejszą rzeczywistość – dodaje Kaja Bryx.
Szczegóły i program Wrocławskich Dni Darwina na stronie organizatora.