wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zielona rewolucja na pl. Nowy Targ trwa!

Zielona rewolucja na pl. Nowy Targ trwa! Jak "w betonie" z sukcesem zasadzić drzewa?

Bartosz Moch,

Plac Nowy Targ we Wrocławiu zaczyna się zazieleniać. Sadzone są pierwsze drzewa, trwają także pozostałe prace, które mają sprawić, że szara i zabetonowana dotychczas przestrzeń zupełnie zmieni swoje oblicze. A jak to możliwe, że "w betonie" mają się przyjąć i dalej rosnąć drzewa i inne rośliny? Odpowiadamy!

Reklama

Na placu Nowy Targ zastosowana zostanie tzw. technologia zielonego dachu.

Na świecie powstaje wiele budynków zwieńczonych zielenią. Nie jest to technologia tania, o czym świadczą światowe przykłady takich rozwiązań - Chicago City Hall, Nanyang Technological University w Singapurze czy budynek prefektury w japońskiej Fukoce. W Polsce najbardziej znany jest dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Także plac Nowy Targ jest dachem dla wielopoziomowego parkingu oraz schronu, więc nie ma co wyważać otwartych drzwi, tylko przyjąć rozwiązania stosowane już na świecie.
Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Zazielenianie placu Nowy Targ. Demontaż betonowych płyt i kolejne prace

Prace w tej technologii nie należą jednak do łatwych i są kosztowne. Nie wystarczy zdemontować betonowych płyt i posadzić drzewa, ponieważ warstwy nawierzchni znajdujące się na dachu parkingu oraz poniemieckiego schronu trzeba odpowiednio przebudować.

– Pierwsze działania naszego wykonawcy polegały nie tylko na demontażu płyt betonowych, ale także całym szeregu prac umożliwiających wprowadzenie substratu, czyli podłoża, w którym będzie można już posadzić rośliny – tłumaczy Marek Szempliński.

– Zacząć należało od zamontowania warstwy izolacyjnej, która dodatkowo będzie chroniła parking. Kolejne prace obejmowały wprowadzenie drenażu, czyli instalacji, która pozwoli zagospodarować wodę opadową na potrzeby zieleni oraz zamontowanie systemu antykompresyjnego, czyli warstwy, która pozwoli rosnąć korzeniom także pod nawierzchnią na powrót zabrukowaną np. ścieżkami – wyjaśnia Szempliński.

Warstwa drenażowa to system połączonych ze sobą pojemników, który zbiera wodę, odprowadza jej nadmiar jednocześnie napowietrzając system zielonego dachu. System antykompresyjny to coś w rodzaju skrzynek, wypełnionych substratem, ale dzięki nim na jego powierzchni będzie można układać płyty betonowe z rozbiórki.

Galeria zdjęć

Jakie drzewa sadzone są na placu Nowy Targ?

Obecnie na placu Nowy Targ rozprowadzany jest substrat i trwa nasadzanie drzew - igliczni trójcierniowych w odmianie "Skyline" (bez cierni) - to gatunek specjalnie dobrany do zazieleniania Nowego Targu. Charakteryzuje go ażurowy pokrój i przystosowanie do trudnych miejskich warunków siedliskowych.

Planowane jest posadzenie 172 drzew, które będą dominowały nad placem, choć w sumie roślin będzie ponad 60 tys. Zarząd Zieleni Miejskiej planuje zakończyć prace latem 2024 r.

Ukończone inwestycje na Starym Mieście we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl