Wrzosowiska Przemkowskie
Tereny Przemkowskiego Parku Krajobrazowego od dawna przyciągają amatorów przyrody ze względu na swój malowniczy krajobraz, leśne tereny, ale przede wszystkim wrzosowiska, które powstały w skutek wylesienia dawnego poligonu wojskowego.
Okolice Borów Dolnośląskich to także idealny kierunek dla tych, którzy chcieliby oderwać się od miejskiego zgiełku i choć na chwilę pooddychać świeżym powietrzem w jednym z najczystszych ekologicznie zakątków Dolnego Śląska. Można wybrać się tam również na grzyby albo dla miodu wrzosowego. Ten lokalny produkt dzięki swojej wyjątkowości został nawet wpisany przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych.
Karkonosze
Chociaż góry zachwycają od setek lat i o każdej porze roku, jesienią na Dolnym Śląsku w szczególności warto zobaczyć Karkonosze. Kolorowe liście pokrywające górskie ścieżki urozmaicają jesienne wędrówki, a rozciągający się widok ze Śnieżki i malownicze wodospady zapierają dech w piersi.
Dodatkowo w tym okresie ze względu na niższą temperaturę szlaki, jak i schroniska czy hotele są mniej oblegane przez turystów. Można więc cieszyć się spokojem, unikając tłumów, które są typowe dla sezonu wakacyjnego.
Dolina Baryczy
Dolina Baryczy to jeden z cenniejszych obszarów przyrodniczych w Polsce pod względem flory i fauny. To dom dla wielu ptaków, które wciąż można zaobserwować o tej porze roku.
Nie można także zapomnieć o stawach obejmujących istotną część tego terenu. Pływa w nich ok. 300 gatunków ryb. Wśród nich są m.in. karpie, stanowiące symbol Doliny Baryczy. Mają nawet swoje święto, które odbywa się właśnie jesienią od września do listopada. W ramach wydarzenia organizowane są zawody wędkarskie, jarmark lokalnych produktów oraz koncerty i warsztaty.
Góry Izerskie
Oddzielone od Karkonoszy Przełęczą Szklarską Góry Izerskie, są doskonałą propozycją na rodzinny wyjazd w góry. Ich łagodna linia grzbietowa i liczne szlaki zachęcają do spacerów oraz wypraw rowerowych.
Góry Izerskie to także gratka dla fanów astroturystyki. W 2009 roku w tej części Sudetów został otwarty Izerski Park Ciemnego Nieba. To obszar, w którym do minimum ograniczono emisję sztucznego światła w nocy, dzięki czemu można swobodnie obserwować tam gwiazdy.
Arboretum w Wojsławicach
Już niedługo kończy się sezon w podwrocławskim Arboretum Wojsławice. Zanim jednak zostanie oficjalnie zamknięte na zimę, warto wybrać się tam na ostatni jesienny spacer. Szczególnie, że o tej porze roku ogród wygląda wyjątkowo magicznie.
Jesienią możemy podziwiać tam m.in. dalie, róże, zimowity jesienne, astry oraz szafran bladożółty. Kwitnie także franklinia amerykańska, a egzotyki dodaje banan (Musa basjoo), który od kilku lat tam zimuje.
Galeria zdjęć
Starościńskie Skały
Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich, mimo że nie są tak duże jak popularne Błędne Skały, to zdecydowanie dorównują im wyglądem. Znajdziemy tam oryginalnie ukształtowane formacje skalne, korytarze, labirynty, szczeliny, wykute w kamieniu schodki i przejścia.
W okolicy jest także punkt widokowy na Lwiej Górze, Kolorowe Jeziorka oraz Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach.
Zamki na Dolnym Śląsku
Jesienna aura sprzyja również odwiedzaniu dolnośląskich zamków. W naszym regionie jest ich prawie 100, a część została nawet włączona do Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców. Monumentalne i w większości odrestaurowane budowle stanowią doskonały punkt wycieczek, który z pewnością będzie atrakcyjny zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Do najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych zamków na Dolnym Śląsku należą przede wszystkim: Zamek Książ w Wałbrzychu, Zamek Czocha oraz Zamek Kliczków. O historii tych, a także wielu innych zabytkowych twierdz przeczytacie poniżej:
A wy jakie miejsca polecacie odwiedzić jesienią na Dolnym Śląsku? Piszcie na adres redakcja[at]araw.pl. Portal www.wroclaw.pl wspiera lokalne biznesy, chętnie napiszemy też o nowych miejscach.