3. Wiadomości z regionu
  4. Jaja żółwia błotnego znaleziono pod Wrocławiem
Żółw błotny zaznaczony w kółku na tle jaj tego gatunku złożonych w okolicy Twardogóry. Zoo Wrocław / Nadleśnictwo Oleśnica Śląska

Żółwie błotne to jeden z gatunków zwierząt, które potrafią żyć nawet 120 lat, co stawia je w czołówce zwierząt długowiecznych. Mimo tego, nie pozostało ich zbyt wiele w naturze. Są pod ścisłą ochroną i żyją obecnie w miejscach chronionych. W jednym z takich specjalnych obszarów ochrony siedlisk na Dolnym Śląsku znaleziono ostatnio jaja jedynego polskiego żółwia. Zbadają je naukowcy.

Żółwie błotne to jedyne żółwie, jakie w Polsce występują naturalnie

Ochroną objęte zostały już w 1935 roku.

– Żółwie błotne, będące jedynymi naturalnie występującymi żółwiami w Polsce, są objęte ścisłą ochroną w naszym kraju od 1935 roku. Mimo ochrony nadal są sklasyfikowane w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt” jako gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem. Populacja żyjąca w Wielkopolsce jest szczególnie cenna i mało znana – wyjaśnia fundacja DODO związana z wrocławskim ogrodem zoologicznym.

Każdego roku trwa walka o przetrwanie gatunku, co wcale nie jest łatwe. W Polsce jest około 20 regionów, gdzie powstały siedliska żółwia błotnego. Najczęściej w okolicach parków narodowych, czy obszarów Natura 2000.

Powiększ obraz: Mapa występowania siedlisk żółwia błotnego GIOS
Mapa występowania siedlisk żółwia błotnego

Żółwie błotne są pod stałą obserwacją

Aby zachować ten gatunek, każde siedlisko jest systematycznie doglądane. Obserwowane są żółwice na lęgowiskach, lokalizowane są i zabezpieczane składane przez nie jaja. A w przypadku, gdy lato jest chłodne i żółwie nie zdążą wykluć się przed zimą, jaja z zagrożonych złóż przenosi się do ośrodków, gdzie są inkubowane. Po wykluciu, młode żółwie zostają pod opieką przez okres zimy. Są dokarmiane oraz mierzone i ważone, by można było kontrolować ich prawidłowy rozwój. Później są wypuszczane na siedlisko.

Prowadzone są równocześnie działania w zakresie ochrony biotopu żółwia błotnego, polegające na utrzymywaniu odpowiednio wysokiego poziomu wody, odkrzaczaniu i wykaszaniu, czy odtwarzaniu niewielkich, płytkich zbiorników wodnych, które bywają odgradzane, aby nie dostał się tam inny agresywny gatunek mogący zaszkodzić żółwiom.

Jaja żółwia w leśnictwie Twardogóra na Dolnym Śląsku

Podobne kontrole prowadzone są na siedlisku żółwia błotnego położonego w pobliżu Wrocławia.

– Żółwie błotne żyją w lesie koło Twardogóry. Mają tam idealne warunki - uwielbiają wodę, słońce i las. Ale nie lubią towarzystwa człowieka. Są bardzo czujne - dla nich to najgroźniejszy wróg. Czują nasze kroki i uciekają – opisuje Nadleśnictwo Oleśnica Śląska.

W pobliżu Twardogóry, między wsią Goszcz a Troska znaleziono w ostatnim czasie jaja żółwi błotnych.

– Wspólnie z naukowcami odkopaliśmy jaja żółwia błotnego, które zostaną przeznaczone do badania. Jaja żółwia, które zostały znalezione prawdopodobnie nie zostały zapłodnione przez samca, dlatego nie wykluły się młode osobniki – wyjaśnia Nadleśnictwo Oleśnica Śląska.

Żółwie błotne są pod ścisłą ochroną, wpisano je do czerwonej księgi gatunków skrajnie zagrożonych. Na Dolnym Śląsku znajdują się zaledwie 4 stanowiska żółwi błotnych.

Wrocław też pomaga żółwiowi błotnemu. Robi to wrocławskie zoo zbierając środki na fundację DODO. Zapoznaj się ze szczegółami na stronie wrocławskiego zoo.