wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Jaja żółwia błotnego znaleziono pod Wrocławiem
Żółw błotny zaznaczony w kółku na tle jaj tego gatunku złożonych w okolicy Twardogóry. Zoo Wrocław / Nadleśnictwo Oleśnica Śląska
Żółw błotny zaznaczony w kółku na tle jaj tego gatunku złożonych w okolicy Twardogóry.

Żółwie błotne to jeden z gatunków zwierząt, które potrafią żyć nawet 120 lat, co stawia je w czołówce zwierząt długowiecznych. Mimo tego, nie pozostało ich zbyt wiele w naturze. Są pod ścisłą ochroną i żyją obecnie w miejscach chronionych. W jednym z takich specjalnych obszarów ochrony siedlisk na Dolnym Śląsku znaleziono ostatnio jaja jedynego polskiego żółwia. Zbadają je naukowcy.

Reklama

Żółwie błotne to jedyne żółwie, jakie w Polsce występują naturalnie

Ochroną objęte zostały już w 1935 roku.

– Żółwie błotne, będące jedynymi naturalnie występującymi żółwiami w Polsce, są objęte ścisłą ochroną w naszym kraju od 1935 roku. Mimo ochrony nadal są sklasyfikowane w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt” jako gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem. Populacja żyjąca w Wielkopolsce jest szczególnie cenna i mało znana – wyjaśnia fundacja DODO związana z wrocławskim ogrodem zoologicznym.

Każdego roku trwa walka o przetrwanie gatunku, co wcale nie jest łatwe. W Polsce jest około 20 regionów, gdzie powstały siedliska żółwia błotnego. Najczęściej w okolicach parków narodowych, czy obszarów Natura 2000. 

Żółwie błotne są pod stałą obserwacją

Aby zachować ten gatunek, każde siedlisko jest systematycznie doglądane. Obserwowane są żółwice na lęgowiskach, lokalizowane są i zabezpieczane składane przez nie jaja. A w przypadku, gdy lato jest chłodne i żółwie nie zdążą wykluć się przed zimą, jaja z zagrożonych złóż przenosi się do ośrodków, gdzie są inkubowane. Po wykluciu, młode żółwie zostają pod opieką przez okres zimy. Są dokarmiane oraz mierzone i ważone, by można było kontrolować ich prawidłowy rozwój. Później są wypuszczane na siedlisko.

Prowadzone są równocześnie działania w zakresie ochrony biotopu żółwia błotnego, polegające na utrzymywaniu odpowiednio wysokiego poziomu wody, odkrzaczaniu i wykaszaniu, czy odtwarzaniu niewielkich, płytkich zbiorników wodnych, które bywają odgradzane, aby nie dostał się tam inny agresywny gatunek mogący zaszkodzić żółwiom. 

Jaja żółwia w leśnictwie Twardogóra na Dolnym Śląsku

Podobne kontrole prowadzone są na siedlisku żółwia błotnego położonego w pobliżu Wrocławia. 

– Żółwie błotne żyją w lesie koło Twardogóry. Mają tam idealne warunki - uwielbiają wodę, słońce i las. Ale nie lubią towarzystwa człowieka. Są bardzo czujne - dla nich to najgroźniejszy wróg. Czują nasze kroki i uciekają – opisuje Nadleśnictwo Oleśnica Śląska. 

W pobliżu Twardogóry, między wsią Goszcz a Troska znaleziono w ostatnim czasie jaja żółwi błotnych.

– Wspólnie z naukowcami odkopaliśmy jaja żółwia błotnego, które zostaną przeznaczone do badania. Jaja żółwia, które zostały znalezione prawdopodobnie nie zostały zapłodnione przez samca, dlatego nie wykluły się młode osobniki – wyjaśnia Nadleśnictwo Oleśnica Śląska. 

Żółwie błotne są pod ścisłą ochroną, wpisano je do czerwonej księgi gatunków skrajnie zagrożonych. Na Dolnym Śląsku znajdują się zaledwie 4 stanowiska żółwi błotnych. 

Wrocław też pomaga żółwiowi błotnemu. Robi to wrocławskie zoo zbierając środki na fundację DODO. Zapoznaj się ze szczegółami na stronie wrocławskiego zoo.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl