wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Fosa Miejska bez 19 egzotycznych żółwi
Wydostawanie żółwia ozdobnego z pułapki przeżyciowej TH NATRIX
Wydostawanie żółwia ozdobnego z pułapki przeżyciowej

18 osobników żółwia ozdobnego i jednego z rodzaju Graptemys - naturalnie występujących w Ameryce Północnej - odłowiono przez trzy miesiące z Fosy Miejskiej. Trafiły do azylu pod Poznań. Specjaliści apelują do opiekunów: nie wpuszczajcie pupili do wody. To jak porzucenie psa w lesie.

Reklama

Na początku października zakończyły się odłowy inwazyjnych żółwi z Fosy Miejskiej. Prowadzili je biolodzy z Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX we Wrocławiu w ramach projektu koordynowanego przez Instytut Ochrony Przyrody PAN.

Udało się odłowić 19 żółwi, z czego 18 to były żółwie ozdobne, swego czasu gatunek niezwykle popularny w sklepach zoologicznych, obecnie uznany za jeden z najbardziej inwazyjnych w skali Europy i świata.

Wszystkie odłowione żółwie znalazły miejsce w specjalnie dla nich przystosowanym azylu pod Poznaniem, gdzie do końca życia będą znajdować się pod opieką specjalistów.

- Ekosystem nie będzie już podatny na zaburzenia spowodowane ich niekorzystnym wpływem na inne organizmy wodne i lądowe - tłumaczy Aleksandra Kolanek, prezes TH NATRIX. Dodaje, że żółwiom ta akcja też wyjdzie na zdrowie. - U odłowionych z fosy zwierząt stwierdzono niedożywienie, liczne urazy i otarcia pancerzy, grzybicę - wylicza. Wypuszczenie do zbiornika w mieście żółwia nie różni się od porzucenia psa w lesie – w obu przypadkach zwierzę jest ofiarą ludzkiej niewiedzy i bezmyślności. Nie porzucajmy kolejnych niechcianych zwierząt w żadnym ze zbiorników Wrocławia - apeluje prezes Kolanek.  

Żółwie wyławiane z fosy

Porzucanie zwierząt (zwłaszcza wypuszczanie obcych gatunków do środowiska) jest niezgodne z prawem. Jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa o gatunkach obcych, która nałoży obowiązek usuwania ze środowiska gatunków obcych przez samorządy.

W jaki sposób będzie to realizowane?

Zespół ekspertów (w tym TH NATRIX) ma za zadanie stworzyć wytyczne dotyczące najbardziej efektywnych sposobów odłowów żółwi.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl