wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Poznajcie Pomelo i Podgrzybka. Te ''maluchy'' właśnie urodziły się we wrocławskim zoo

Pomelo i Podgrzybek to nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo. Mają po 30-40 kilogramów. To cielaczki żubra europejskiego, a ich pojawienie się to powód do świętowania we Wrocławiu. W naturze ten gatunek był już na wymarciu. Udało się go uratować dzięki ogrodom zoologicznym.

Reklama

Maluchy piją na razie mleko, ale w przyszłości będą zajadały się sianem i warzywami. Żuberki coraz chętniej przechadzają się po wybiegu, który znajduje się w pobliżu Afrykarium. Te młode to już kolejne, które urodziły się w tym roku we Wrocławiu. 

Młode żubry są zdrowe i coraz śmielej rozrabiają na wybiegu

– Starszy Pomelo już interesuje się dynią, podgryza sianko, powoli będzie także próbował innych pasz i patrzył, co je matka. Oba cielaki piją jednak na razie mleko – opowiada Łukasz Karolik, brygadzista Wydziału Ssaków Kopytnych wrocławskiego zoo.

Młode żubry we wrocławskim zoo można już oglądać na wybiegu wrocławskie zoo
Młode żubry we wrocławskim zoo można już oglądać na wybiegu

Pomelo i Podgrzybek - skąd takie imiona?

Młode żubry na świat przyszły niedawno. Pomelo - urodził się 23 września, a Podgrzybek - 9 października. Mają dwie matki Porina (albo inaczej Bydgosia) urodziła Pomelo, a Połetka (zwana też Portmonetką), jest córką Poriny, a teraz mamą Podgrzybka. Tatą obu młodych cielaków jest byk stada o dumnym imieniu Pompon.

Osobliwe imiona nadawane są zgodnie z Księga Rodowodową Żubrów. 

Imiona wszystkich żubrów linii białowieskiej pochodzących z Polski rozpoczynają się literami PO.
tłumaczy Weronika Skupin, rzecznik prasowy wrocławskiego zoo. 

Porina doczekała się już pięciu cieląt, które otrzymały imiona: Porfiry, Powolniak, Połetka, Porzeczka i najmłodszy - Pomelo. 

Żubry uratowane przed zagładą 

Żubry to symbol zwierzęcia, które udało się ocalić dzięki takim ogrodom, jak nasz, z czego jesteśmy szczególnie dumni. Bez tego gatunku trudno sobie wyobrazić nasze wrocławskie zoo. Warto je odwiedzić i zobaczyć tegoroczne młode na własne oczy.
Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.

Młode żubry jeszcze dokazują. Ale jak dorosną, budzić będą, podobnie jak ich starsi bracia i siostry, słuszny respekt. To królowie puszczy i, jak podkreśla Weronika Skupin, już od średniowiecza opisywane były jako symbol polskich lasów. 

Populację żubra europejskiego (nizinnego i europejskiego) odtworzono z puli tak zwanych 12 założycieli.

12 założycieli to uratowane osobniki w ogrodach zoologicznych i hodowlach. Obecnie populacja jest niezagrożona. Według Księgi Rodowodowej Żubra pod koniec 2022 roku populacja liczyła ponad 10,5 tys. osobników na świecie, 2,6 tys. w Polsce, w tym niemal 2,4 tys. żyjących na wolności. Pozostałe utrzymywane są w hodowlach zagrodowych i ogrodach zoologicznych. 

– Przykład żubra pokazuje, jak ważna jest rola ogrodów zoologicznych. Naszą główną misją jest ochrona gatunkowa i zatrzymanie wymierania zwierząt w naturze – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna wrocławskiego zoo. – Realizujemy ją obecnie zarówno w naszym ogrodzie, jak i prowadząc kilkadziesiąt projektów ochroniarskich na całym świecie wraz z Fundacją ZOO Wrocław DODO.

To nie jedyne osiągnięcia w zachowaniu gatunków zagrożonych wymarciem. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym w ostatnich latach na świat przyszły tygrys sumatrzański, pantery śnieżne, manaty karaibskie, czy też małpy mangaby rudoczelne oraz dzioborożce palawańskie - ptaki, które rozmnażane są na świecie tylko we wrocławskim zoo. 

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama