Maluchy piją na razie mleko, ale w przyszłości będą zajadały się sianem i warzywami. Żuberki coraz chętniej przechadzają się po wybiegu, który znajduje się w pobliżu Afrykarium. Te młode to już kolejne, które urodziły się w tym roku we Wrocławiu.
Młode żubry są zdrowe i coraz śmielej rozrabiają na wybiegu
– Starszy Pomelo już interesuje się dynią, podgryza sianko, powoli będzie także próbował innych pasz i patrzył, co je matka. Oba cielaki piją jednak na razie mleko – opowiada Łukasz Karolik, brygadzista Wydziału Ssaków Kopytnych wrocławskiego zoo.
Pomelo i Podgrzybek - skąd takie imiona?
Młode żubry na świat przyszły niedawno. Pomelo - urodził się 23 września, a Podgrzybek - 9 października. Mają dwie matki Porina (albo inaczej Bydgosia) urodziła Pomelo, a Połetka (zwana też Portmonetką), jest córką Poriny, a teraz mamą Podgrzybka. Tatą obu młodych cielaków jest byk stada o dumnym imieniu Pompon.
Osobliwe imiona nadawane są zgodnie z Księga Rodowodową Żubrów.
Imiona wszystkich żubrów linii białowieskiej pochodzących z Polski rozpoczynają się literami PO.tłumaczy Weronika Skupin, rzecznik prasowy wrocławskiego zoo.
Porina doczekała się już pięciu cieląt, które otrzymały imiona: Porfiry, Powolniak, Połetka, Porzeczka i najmłodszy - Pomelo.
Żubry uratowane przed zagładą
Żubry to symbol zwierzęcia, które udało się ocalić dzięki takim ogrodom, jak nasz, z czego jesteśmy szczególnie dumni. Bez tego gatunku trudno sobie wyobrazić nasze wrocławskie zoo. Warto je odwiedzić i zobaczyć tegoroczne młode na własne oczy.Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.
Młode żubry jeszcze dokazują. Ale jak dorosną, budzić będą, podobnie jak ich starsi bracia i siostry, słuszny respekt. To królowie puszczy i, jak podkreśla Weronika Skupin, już od średniowiecza opisywane były jako symbol polskich lasów.
Populację żubra europejskiego (nizinnego i europejskiego) odtworzono z puli tak zwanych 12 założycieli.
12 założycieli to uratowane osobniki w ogrodach zoologicznych i hodowlach. Obecnie populacja jest niezagrożona. Według Księgi Rodowodowej Żubra pod koniec 2022 roku populacja liczyła ponad 10,5 tys. osobników na świecie, 2,6 tys. w Polsce, w tym niemal 2,4 tys. żyjących na wolności. Pozostałe utrzymywane są w hodowlach zagrodowych i ogrodach zoologicznych.
– Przykład żubra pokazuje, jak ważna jest rola ogrodów zoologicznych. Naszą główną misją jest ochrona gatunkowa i zatrzymanie wymierania zwierząt w naturze – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna wrocławskiego zoo. – Realizujemy ją obecnie zarówno w naszym ogrodzie, jak i prowadząc kilkadziesiąt projektów ochroniarskich na całym świecie wraz z Fundacją ZOO Wrocław DODO.
To nie jedyne osiągnięcia w zachowaniu gatunków zagrożonych wymarciem. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym w ostatnich latach na świat przyszły tygrys sumatrzański, pantery śnieżne, manaty karaibskie, czy też małpy mangaby rudoczelne oraz dzioborożce palawańskie - ptaki, które rozmnażane są na świecie tylko we wrocławskim zoo.