wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Inwestycja Intela promieniuje: w planach badania i kształcenie pracowników
Kliknij, aby powiększyć
Wizualizacja fabryki Intela / podpisanie porozumienia o współpracy PWr, gminy Miękinia i Ministerstwa Cyfryzacji materiały prasowe Intel / PWr
Wizualizacja fabryki Intela / podpisanie porozumienia o współpracy PWr, gminy Miękinia i Ministerstwa Cyfryzacji

Wspólnych prac badawczo-rozwojowych, opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych i nowych technologii oraz wspólne przedsięwzięcia edukacyjne - to główne założenia listu intencyjnego podpisanego przez Politechniką Wrocławską, Ministerstwo Cyfryzacji i gminę Miękinia.

Reklama

Porozumienie to efekt planowanej budową fabryki firmy Intel, która ma powstać na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej w dolnośląskiej gminie Miękinia. Będzie to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy oraz największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii Polski.

Dokument podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini.

Jeszcze 1,5 roku temu nikt nie marzył, że w Miękini powstanie tak wielka inwestycja. Po jej zatwierdzeniu otrzymaliśmy olbrzymie środki na rozbudowę infrastruktury, ale musimy też pamiętać o rozwoju projektów związanych z edukacją i kształceniem. Podpisany dziś list intencyjny stworzy podwaliny pod konkretne projekty z tym związane - mówił. Na Politechnice Wrocławskiej działa wspaniałe liceum i moim marzeniem jest, aby na wzór tej placówki stworzyć w Miękini zespół szkół elektronicznych, który działałby pod patronatem uczelni i firmy Intel. Najważniejsze dla rozwoju naszego kraju jest właśnie przygotowywanie kadr dla polskiego przemysłu.
Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini

Kadry dla międzynarodowego koncernu

Przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji zaznaczył, że 60 proc. dzisiejszych uczniów w przyszłości będzie wykonywać zawody, których obecnie jeszcze nawet nie znamy, ale na pewno będą one oparte na nowoczesnych technologiach, które dzięki tego typu inwestycjom będą wykorzystywane także w Polsce.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Porozumienie o współpracy podpisali: prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej (w środku), Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji (z prawej)oraz Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini materiały prasowe PWr
Porozumienie o współpracy podpisali: prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej (w środku), Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji (z prawej)oraz Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini

– Dlatego chcielibyśmy, żeby kadry były kształcone na miejscu i mogły partycypować w budowaniu własności intelektualnej i w tworzeniu nowoczesnej techniki – podkreślił minister Lewandowski.

Umowa zakłada m.in.

  • opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych, nowych technologii i języków obcych,
  • prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych,
  • kształcenie kadry

  • organizację wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych (seminaria, konferencje naukowe, cykliczne spotkania dyskusyjne).

Tak wielkie projekty to dla nas ogromna szansa. Z jednej strony dysponujemy wielkim potencjałem, który został bardzo dobrze oceniony przez firmę Intel już na etapie negocjacji, ale wyobrażam sobie, że dzięki tej inwestycji i ze wsparciem władz nasza uczelnia bardzo się zmieni. Zapewne powstaną nowe kierunki studiów lub specjalności, a także laboratoria i katedry dostosowane do pojawiających się nowych zagadnień naukowych. Jako uczelnia techniczna musimy współpracować z otoczeniem lokalnym, ale też rozwijać nowe technologie. Wydaje mi się, że bardzo dokładnie wypełniamy swoją misję.
Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej

Zakład amerykańskiej firmy powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha. Gigant technologiczny wybrał miejsce inwestycji m.in. ze względu na zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji firmy Intel planowane jest na 2027 r.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl