wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Na Politechnice Wrocławskiej rozmawiano o potrzebie etyki w sztucznej inteligencji
Kliknij, aby powiększyć
W Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej zgromadziło się kilkaset osób na wykładzie prof. Armina Grunwalda. Politechnika Wrocławska
W Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej zgromadziło się kilkaset osób na wykładzie prof. Armina Grunwalda.

„Sztuczna inteligencja: kiedy technologia spotyka antropologię” to temat otwartego wykładu prof. Armina Grunwalda, profesora filozofii i etyki technologii w Karlsruhe Institute of Technology (KIT) w Niemczech. Odbył się on w czwartek na Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

Kilkaset osób, m.in. studentów i naukowców, a także miłośników nowych technologii, wzięło udział w wykładzie o etycznej stronie rewolucji technologicznej, który poprowadził ceniony niemiecki fizyk i filozof, prof. Armin Grunwald z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) w Niemczech.

Sztuczna inteligencja wymaga odpowiedniego traktowania

Niemiecki naukowiec mówił zarówno o korzyściach, jak i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wprowadzanie do ludzkiego otoczenia sztucznej inteligencji i wykorzystywanie jej w coraz większym zakresie.

Łącząc ludzkie mózgi z komputerami oraz znosząc granice między człowiekiem a technologią, dajemy moc algorytmom sztucznej inteligencji, które mogą budzić obawy przed utratą kontroli. Ludzie są coraz częściej postrzegani jako istoty z niedoborami w porównaniu do sztucznej inteligencji. Dlatego potrzebna jest tu etyka, dająca wytyczne dotyczące odpowiedzialnego rozwoju i rozważnego korzystania z systemów AI, która powinna też uwzględniać kwestie antropologiczne, takie jak: ludzka niższość i skończoność, przyszłość ludzkości, a nawet „zbawienie” przez sztuczną inteligencję.
prof. Armin Grunwald

W centrum zainteresowań cyfryzacja i etyka nowych technologii

Armin Grunwald to profesor filozofii i etyki technologii w Karlsruhe Institute of Technology (KIT) w Niemczech. Jest dyrektorem Instytutu Oceny Technologii i Analizy Systemów w KIT, a także szefem Biura Oceny Technologii w niemieckim Bundestagu. Po ukończeniu studiów uniwersyteckich z fizyki, matematyki i filozofii uzyskał doktorat z teoretycznej fizyki ciała stałego na Uniwersytecie w Kolonii w 1987 roku. Jego zainteresowania badawcze obejmują ocenę i etykę nowych technologii, cyfryzację czy teorię zrównoważonego rozwoju.

Prof. Grunwald jest członkiem kilku komisji doradczych i komitetów związanych z oceną postępu technologicznego, m.in. Niemieckiej Rady Etyki i Krajowej Rady ds. Unieszkodliwiania Odpadów Jądrowych. Jest autorem i redaktorem wielu specjalistycznych prac, m.in. „Technology Assessment in Practice and Theory” (Routledge, 2019) oraz „The Hermeneutic Side of Answers Research and Innovation” (Wiley, 2016).

Niemiecki naukowiec był kolejnym prelegentem Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej. To cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się wynikami swoich badań.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl