wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Smart City Forum we Wrocławiu. Wręczono statuetkę Człowieka Roku

Debata prezydentów miast oraz Wielka Gala Smart City były głównymi punktami programu pierwszego dnia Smart City Forum 2023, odbywającego się w stolicy Dolnego Śląska. Podczas wieczornej gali, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył najważniejszą tego wieczoru nagrodę w kategorii Człowiek Roku.

Reklama

W tym roku Smart City Forum odbywa się już po raz szesnasty, a drugi raz we Wrocławiu. To najważniejszy w Polsce kongres poświęcony funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. Rozpoczął się w środę, 31 maja br., w The Bridge Wrocław MGallery, hotelu znajdującym się na zabytkowym terenie Ostrowa Tumskiego i potrwa do 1 czerwca. 

Rozmawiali o sytuacji samorządów i unowocześnianiu miast

Kongres został otwarty debatą inaugurującą prezydentów miast Lublina, Słupska, Sopotu, Kielc i Wrocławia. Prezydenci debatowali m.in. o sytuacji gospodarczej z perspektywy samorządów, ekonomii współdzielenia oraz przeciwdziałaniach zadłużeniu i nierówności regionalnej, a także o tym, jak wygląda w ich miastach budowanie strategii smart city. 

Najważniejszym filarem wszystkich „Smart projektów” naszego „smart Wrocławia” byli, są i pozostaną mieszkańcy. Bo to właśnie ludzie tworzą żywy „Smart Wrocław”, w którym można i warto inicjować technologiczne projekty smart.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Mer Mariupola gościem specjalnym wydarzenia

Ważnym wątkiem podczas pierwszego dnia trwania Smart City Forum było również przemówienie wygłoszone przez Vadyma Boichenko, mera Mariupola, który podzielił się swoimi planami na odbudowę ukraińskich miast zdewastowanych rosyjską napaścią. Mówił również o związanych z tym innowacjach w zakresie technologii i wyzwaniach smart, które teraz stoją przed Mariupolem i innymi miejscowościami Ukrainy. Podobne kwestie pojawiły się również podczas debaty Open Data – Paliwo dla rozwoju nowoczesnych miast, na którym wystąpił m.i. Oleg Polovynko, dyrektor ds. informatyki w Kijowie. 

Pierwszy dzień 16. Smart City Forum zakończyła Wielka Gala w The Bridge Wroclaw MGallery.

Podczas gali wyróżniani są najlepsi, którym serdecznie gratulujemy. Smart City Forum to doskonała okazja do spotkań, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy samorządami i otoczeniem biznesu.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

W trakcie uroczystego wieczoru Kapituła Konkursu Smart City Awards nagrodziła osobowości i przedsięwzięcia, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce, oraz miasta realizujące tę ideę. Wyróżnienia zostały przyznane zarówno dla przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczynili się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu. 

Nagrodzono najlepszych innowatorów

Statuetki Smart City Award zostały wręczone w siedmiu kategoriach: 

 • w kategorii Smart City Solution nagrody otrzymały firmy InPost, za sieć czujników do monitoringu i analizy jakości powietrza, oraz Sprint za system 4PARK, czyli monitoring zajętości miejsc parkingowych
 • w kategorii Smart City Solution wygrała firma Signify za system Interact City, umożliwiający zdalne zarządzanie infrastrukturą oświetleniową
 • w kategorii Dostawca Rozwiązań dla Sektora zostały przyznane dwie statuetki: T-mobile Polska, za zaawansowane sterowanie węzłem grzewczym i monitoring pozwalający na wykrywanie awarii i niedociągnięć w pracy poszczególnych urządzeń oraz optymalizację działania sieci przesyłowej, a także Farada Group za efektywną logistykę
 • w kategorii Smart City do 30 tys. mieszkańców wyróżnione zostały Lądek Zdrój i Orange Polska za inteligentne rozwiązania wprowadzone niemal we wszystkich aspektach funkcjonowania miasta, zwiększając komfort mieszkańców oraz turystów, w trosce o ekologię i bezpieczeństwo
 • w kategorii Smart City od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców nagroda trafiła dla miasta Sopot za budowę systemu zarządzania przestrzenią miejską w zakresie drzew z wykorzystaniem teledetekcji i AI
 • w kategorii Smart City od 100 tys. do 300 tys. mieszkańców wyróżniono Kielce za konsekwentne, wieloletnie działania w obszarze wdrażania innowacyjnych rozwiązań 
 • w kategorii Smart City powyżej 300 tys. mieszkańców statuetkę przyznano Poznaniowi za sukcesywnie wdrażany Model Smart City i m.in. miejską aplikację Smart City Poznań, której filarem jest komunikacja na linii miasto-mieszkaniec-miasto. 

Obserwujcie nas. Już niedługo nasza gmina będzie samowystarczalna energetycznie, a ciepło i prąd będą pochodziły z odnawialnych źródeł energii. Mam nadzieję, że będziemy wzorem dla innych, szczególnie tych najmniejszych samorządów.
Roman Kaczmarczyk, burmistrz gminy Lądek Zdrój

Prezydent Lublina Człowiekiem Roku

Najważniejszą kategorią tego wieczoru była kategoria Człowiek Roku. Został nim prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, którego doceniono za wieloletnie działania mające na celu dynamiczny rozwój miasta oraz odważne decyzje i nowatorskie podejście w zarządzaniu, co sprawia, że Lublin jest dzisiaj miejscem przyjaznym, w pełni odzwierciedlającym ideę zrównoważonego rozwoju. 

Dzięki intensywnej pracy na rzecz Lublina, nasze miasto jest dzisiaj rozpoznawalną marką i jednym z najszybciej rozwijających się miejsc w Polsce. Miastem otwartym i dobrym do życia. Przez te wspólne kilkanaście lat nadrobiliśmy zaległości realizując największe inwestycje w historii miasta za ponad 5 mld zł. We wszystkie aktywności staramy się angażować mieszkańców i mieszkanki, z którymi wspólnie budujemy Lublin przyszłości i którzy są odbiorcami naszych działań. Przed nami jeszcze bardzo wiele wyzwań, dlatego otrzymane wyróżnienie traktuję jako zobowiązanie na przyszłość.
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina

Kawałek mostu w Kijowie dla prezydenta Wrocławia

Z kolei prezydent Jacek Sutryk został wyróżniony za działania na rzecz Ukrainy oraz za partnerstwo miast. Przyznano fragment mostu w Kijowie.

Pomagamy jak tylko możemy. Co czwarty mieszkaniec naszego miasta pochodzi z Ukrainy. Kijów jest naszym miastem partnerskim. Jak moglibyśmy zachowywać się inaczej.
Jacek Sutryk

Partnerami gali były firmy Signify oraz Limitless Technologies.

Dziś, 1 czerwca br. odbędzie się druga część kongresu, poświęcona tematom związanym m.in. z transformacją energetyczną miast smart czy z przyszłością transportu. Smart City Forum jest organizowane od 2014 r, w tym od 2022 r. we Wrocławiu i zostanie w stolicy Dolnego Śląska na następne lata. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl