4. Tramwaj dla Dobrego Maharadży Navanagaru w strugach deszczu wyjechał na ulice miasta
Ambasador Indii w Polsce, Nagma Mohamed Mallick (na zdjęciu w środku) pod parasolem tłumaczyła, że w jej kraju deszcz jest jednym z symboli szczęścia. fot. UM Wrocław

Jeden z wrocławskich tramwajów, od poniedziałku (30.05), nosi imię Dobrego Maharadży Navanagaru, człowieka, który podczas II wojny światowej zapewnił opiekę około tysiącowi polskich dzieci ewakuowanych z ZSRR.

W poniedziałkowy (30.05) poranek, przy padającym deszczu, jednemu z wrocławskich tramwajów nadano imię Dobrego Maharadży Navangaru. Uroczystość, która odbyła się na przystanku koło Opery zaszyciła swoją obecnością Nagma Mohamed Mallick – ambasador Indii w Polsce. Obecni byli też prezydent Jacek Sutryk i Kartikey Johri – konsul honorowy Indii we Wrocławiu.

Opady deszczu w Indiach są symbolem szczęścia

Ambasador odniosła się do dość pochmurnego poranka, który martwił organizatorów.

Padający deszcz symbolizuje w Indiach szczęście. To oznaka płodności i tego, że nadchodzą obfite zbiory na polach. Dlatego cieszę się, że dziś mamy taką aurę. To dobra wróżba dla tego tramwaju. W moim kraju, skąpanym na co dzień w słońcu, uwielbiamy deszcz.
Nagma Mohamed Mallick, ambasador Indii w Polsce

Na uroczystość zaproszono uczniów z klas 3A i 3B ze Szkoły Podstawowej nr 63. Każde z nich dostało balony w barwach Indii, czyli w pomarańczowych, białych i zielonych. Pozostali goście otrzymali małe flagi kraju leżącego nad Gangesem.

Po okolicznościowych przemowach, wszystkie dzieci i goście z ambasador na czele wsiedli do tramwaju. Pojazd zrobił pętlę wokół centrum miasta.

Podczas przejazdu, na pokładzie panowała iście indyjska atmosfera. Zapewniała ją grupa trzech bębniarzy, która głośno grała hinduskie melodie. Do tańca ruszyła ambasador, poruszając się tak dobrze, że wydawało się jakbyśmy znaleźli się na planie fimu z Bollywood. Wokół niej wirowały uśmiechnięte dzieci.

Kim był Dobry Maharadża Navangaru

Indyjski maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhji, którego imieniem nazwano wrocławski tramwaj, podczas II wojny światowej zapewnił opiekę około tysiącowi polskich dzieci ewakuowanych z ZSRR.

Podczas II wojny, po zgodzie Stalina na ewakuację z terenów ZSRR polskich sierot, maharadża północno-zachodniego indyjskiego księstwa Nawanagaru Jam Saheb Digvijay Sinhji zbudował na swojej ziemi, obok rezydencji duże osiedle mieszkaniowe dla około tysiąca polskich dzieci.

Zapewnił im także pełne utrzymanie, czyli wyżywienie, opiekę lekarską i szkołę. Polskie dzieci nazywały Jama Saheba "Dobrym Maharadżą".

Kilka lat temu także polski Sejm przyjął uchwałę w sprawie uczczenia jego pamięci, która posłowie przyjęli jednogłośnie.

Napisy na tramwaju imienia Dobrego Maharadży

•  75 lat niepodległości Indii
  •  Konsulat Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu
  •  Wrocław - Indie - najdłuższy most na świecie
  •  Incredible India

Wystawa o historii Indii w starym Ratuszu

We wrocławskim ratuszu otwarto dziś wystawę „Historia Indii w architekturze - pomniki i kościoły Indii". Na wystawę prezentowaną w przeszklonym patio ratuszowym obok Sali Mieszczańskiej składają się obrazy olejne i fotografie.

W tym roku Indie obchodzą 75-lat swojej niepodległości. To również doskonała okazja by przypomnieć, jak losy indyjsko-polskie przeplatały się ze sobą na przestrzeni wieków. Dziś we Wrocławiu mieszka 2,5 tys. społeczność indyjska. Miło jest mi wyrazić swoją wdzięczność za wszystko, co robicie dla miasta i cieszę się, że wybraliście Wrocław jako swój drugi dom.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia