wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dolna Saksonia i Wrocław wspólnie o pomocy uchodźcom

Wrocław jest obecnie trzecim pod względem populacji miastem Polski. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, przybyło do niego około 150 tysięcy uchodźców. – Uchodźcy rozlokowani są głównie w mieszkaniach prywatnych. Przyjęli ich zarówno Polacy, jak i mieszkający już wcześniej w naszym mieście Ukraińcy. Tylko 1000 osób przebywa w noclegowniach tymczasowych. Reszta została przyjęta przez wrocławian, albo wynajęła mieszkanie we własnym zakresie – powiedział Karol Przywara, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. współpracy z zagranicą.

Pomoc w pierwszych tygodniach wojny była spontaniczna, ale będzie wymagała długofalowych działań. Z tego względu 9 maja odbędzie się we Wrocławiu Samorządowy Okrągły Stół. Uczestnicy obrad stawiają sobie za cel wypracowanie długofalowych rozwiązań w zakresie pomocy uchodźcom.

Jednym z najistotniejszych wyzwań od pierwszych dni wojny jest praca dla uchodźców z Ukrainy

Przygotowania Wrocławia w tym zakresie przedstawiła Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

- Jako że współpracujemy z biznesem, zaapelowaliśmy do regionalnych przedsiębiorców o oferty pracy dostosowane do potrzeb uchodźców, niekoniecznie posługujących się językiem polskim. Reakcja firm była bardzo pozytywna. W ciągu kilku dni zebraliśmy prawie 8 tysięcy takich ofert pracy – powiedziała Magdalena Okulowska.

Bardzo szybko, już kilka dni po wybuchu wojny, w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu uruchomiony został także punkt z 37 stanowiskami i infolinią. – W efekcie, kiedy pojawiła się specustawa ułatwiająca zatrudnianie uchodźców, już w pierwszych dniach pracę znalazło 150 osób. Łącznie pracę we Wrocławiu znalazło do tej pory 6 tysięcy uchodźców, nadal dostępnych jest około 3 tysięcy ofert – mówiła Magdalena Okulowska.

Miasto wspiera także naukę i integrację dzieci z Ukrainy

- W tej chwili we wrocławskich placówkach oświatowych mamy 6 tysięcy dzieci z Ukrainy. Ale jest też kilka tysięcy dzieci , które są zapisane do szkół, ale nie korzystają z polskiego systemu oświatowego, tylko z lekcji online, prowadzonych z Ukrainy – powiedziała Ewa Gołąb-Nowakowska z Biura Współpracy z Zagranicą.  

We Wrocławiu uruchomionych zostało też 6 świetlic dla dzieci uchodźców, a w szkołach przeprowadzono ankiety: jakie plany mają poszczególne rodziny, czy chcą zostać, czy chcą wrócić, czy chcą korzystać z polskiego systemu edukacji.

- Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu chciałby także, by w naszym mieście powstała ukraińska szkoła. To skomplikowana sprawa, ale rozmawiamy na ten temat – dodała Ewa Gołąb-Nowakowska.

Doświadczenia Dolnej Saksonii mogą być dla Wrocławia bardzo cenne

Ten kraj związkowy przyjmował uchodźców już wcześniej i w kwestii długofalowego wsparcia może podzielić się własnymi doświadczeniami. Dolna Saksonia udziela także bezpośredniej pomocy ukraińskim regionom.

- Każda taka wizyta, każdy taki gest są niezwykle istotne. Za tą wizytę i za to, że możemy rozmawiać o szczegółach pomocy dla uchodźców, serdecznie dziękujemy – powiedział Karol Przywara.

Hans Jorg Neumann - Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu, Grant Hendrik Tonne - dolnosaksoński Minister Kultury i Birgit Honé - dolnosaksońska Ministra ds. Federalnych i Europejskich oraz Rozwoju Regionalnego. fot. Marek Księżarek - www.wroclaw.pl
Hans Jorg Neumann - Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu, Grant Hendrik Tonne - dolnosaksoński Minister Kultury i Birgit Honé - dolnosaksońska Ministra ds. Federalnych i Europejskich oraz Rozwoju Regionalnego.

W skład delegacji z Niemiec weszli m.in. Birgit Honé - dolnosaksońska Ministra ds. Federalnych i Europejskich oraz Rozwoju Regionalnego, Grant Hendrik Tonne - dolnosaksoński Minister Kultury oraz Hans Jorg Neumann - Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu.

Współpraca Dolnego Śląska z Dolną Saksonią trwa od ponad 25 lat

Porozumienie o współpracy między Województwem Dolnośląskim i Krajem Związkowym Dolna Saksonia zostało podpisane 24 sierpnia 2000 roku w Hanowerze podczas trwania światowej wystawy EXPO. Wcześniej współpraca z Dolną Saksonią prowadzona była przez województwo wrocławskie.

Kontakty Dolnego Śląska z Dolną Saksonią wiążą się z historią obu regionów. Na terenie Dolnej Saksonii swoją nową ojczyznę znalazła znaczna część Niemców, którzy po zakończeniu II wojny światowej musieli opuścić Dolny Śląsk.

Przykładem dolnosaksońskiej inwestycji gospodarczej na Dolnym Śląsku jest zakład Volkswagena, istniejący w Polkowicach od 1999 roku.

We współpracę z Dolną Saksonią zaangażowana jest również Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego organizująca wizyty  studyjne dla młodzieży z Polski i Niemiec w obszarach historii, stosunków polsko – niemieckich, Unii Europejskiej, komunikacji międzykulturowej, ekologii oraz warsztaty medialno-dziennikarskie i artystyczne.

Dolna Saksonia ufundowała Nagrodę Kulturalną Śląska

W 1977 roku Rząd Dolnej Saksonii ufundował Nagrodę Kulturalną Śląska, której głównym zamierzeniem było honorowanie i docenianie artystów pochodzenia śląskiego z terenów Niemiec, którzy w wyniku działań powojennych znaleźli swoją nową ojczyznę w Dolnej Saksonii, a swoją twórczością pielęgnowali dorobek, podtrzymywali tożsamość śląską i promowali wiedzę o Śląsku.

Obecnie Nagroda przeznaczona jest także dla twórców polskich i dodatkowo wręczana instytucjom, które swoją działalnością przyczyniają się do porozumienia i pojednania między społeczeństwami z Polski i Niemiec. Polskimi laureatami Nagrody jest wiele wybitnych postaci świata kultury i życia społecznego, m.in. Tadeusz Różewicz, Kurt Masur, bp Alfons Nossol, Olga Tokarczuk, Bente Kahan, Andrzej Kosendiak, poetka Urszula Kozioł, kompozytor Paweł Mykietyn, filolog i językoznawca prof. Jan Miodek, a także Fundacja dla Porozumienia Europejskiego Krzyżowa, Towarzystwo im. Edyty Stein we Wrocławiu oraz Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Pierwszym polskim laureatem NKŚ był prawnik i historyk dr Maciej Łagiewski.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama